Kalendarium: 2 kwietnia 2005 r. Jan Paweł II odszedł do domu Ojca - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 2 kwietnia 2005 r. Jan Paweł II odszedł do domu Ojca

3 kwietnia 2024 | eKAI.pl 02.04.2021 / Jarosław Kruk 02.04.2021, 02.04.2023; 03.04.2024 | | 1 komentarz

Dziś mija 17. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. „Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. wieczorem o godzinie 21.37 w swym prywatnym apartamencie” – podało wówczas Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w oświadczeniu ogłoszonym w nocy z 2 na 3 kwietnia w Watykanie. – informuje e-portal Katolickiej Agencji Informacyjnej

16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych tam kardynałów wybrało 58,5-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie i pierwszym Polakiem i Słowianinem. Od tamtego czasu trwał najdłuższy w XX wieku i trzeci w historii (łącznie ze św. Piotrem, którego lata rządów w Kościele nie są jednak dokładnie znane) pontyfikat.

Jednocześnie pontyfikat Jana Pawła II był najbardziej rekordowym, i to pod wieloma względami, np. pod względem liczby podróży zagranicznych – 104 i odwiedzonych podczas nich krajów – 129, przemierzonych kilometrów – prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji – 148 i kanonizacji – 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych – 1343 i świętych – 482.

Już 13 maja 2005 r. ogłoszono decyzję nowego papieża, Benedykta XVI, by w przypadku Jana Pawła II odstąpić od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat od śmierci danej osoby i rozpocząć jego proces beatyfikacyjny. Zarówno tempo w jakim wszczęto proces beatyfikacyjny jak i czas jego trwania – niespełna dwa lata od jego otwarcia – są absolutnym ewenementem w naszych czasach. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany a 27 kwietnia 2014 r. – ogłoszony świętym.

Karol Wojtyła urodził się 20 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice, niedaleko Krakowa jako… – cały artykuł na źródłowej stronie eKAI.pl


Jarosław Kruk: Z osobą Papieża Polaka wiąże się jeszcze jedna ciekawa zbieżność, której bodaj nikt – z wyjątkiem pani Teresy Romańskiej-Faściszewskiej – nie dostrzegł. Emerytowana pani profesor buskiego „Kopernika”, autorka kliku książek, wielu publikacji i  licznych reportaży z podróży na Wschód śladem poloniców i łagrów, wspomina o tym wyraźnym a niedostrzeżonym podobieństwie w  napisanej przez nią monografii jej rodzinnego gniazda, Oleśnicy.

Jest nią niemal bliźniacze podobieństwo herbów pierwszego papieża Polaka Jana Pawła II i pierwszego polskiego kardynała Zbigniewa Oleśnickiego.

 

W obu przypadkach w centralnym polu tarczy herbowej mamy masywny krzyż i symbol W/M w prawej dolnej ćwiartce.

W herbie Zbigniewa Oleśnickiego mamy dwa „polskie” kolory – czerwień i biel. Element kojarzący się z „W” to w terminologii heraldycznej Łękawica – figura uszczerbiona herbu w kształcie litery „W„, lub, inaczej, odwróconego „M„, albo opisywany jeszcze inaczej jako „dwie krokwie złączone na kształt litery W”. Najczęściej to element barwy srebrnej, niebieskiej lub złotej.
Zarówno krzyż jak i łękawica należą do grupy najstarszych znaków używanych w heraldyce.

>>>  1 kwietnia 1455 roku zmarł Zbigniew Oleśnicki, pierwszy kardynał polskiej narodowości, zaufany doradca pierwszych Jagiellonów  <<<

Płaskorzeźba na ścianie Collegium Maius’ przedstawiająca biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego jako fundatora bursy dla Uniwersytetu Jagiellońskiego / foto: Jan Mehlich; źródło: Wikimedia Commons♂

PolskieRadio.pl [01.04.2023]: – Był to jeden z nielicznych polityków, którzy mieli koncepcję generalną, polegającą na stworzeniu z Polski wielkiego państwa – mówił historyk, prof. Henryk Samsonowicz.

Kariera od Grunwaldu

Młody Zbigniew z Oleśnicy’ wkroczył do polskiej polityki, biorąc udział w najbardziej spektakularnym wydarzeniu swoich czasów – bitwie pod Grunwaldem’. Tam, nie będąc jeszcze pasowanym na rycerza, przydzielony został do chorągwi przybocznej króla Władysława Jagiełły’. Według kroniki Jana Długosza Oleśnicki miał w trakcie bitwy uratować króla przed jednym z niemieckich rycerzy.

Ten fakt zaważył na jego dalszej karierze. Oleśnicki nie mógł już zostać pasowany na rycerza (uznano, że zamordował Niemca, miast pokonać go zgodnie z kodeksem rycerskim), wybrał więc stan duchowny. Szybko awansował w hierarchii, korzystając z wdzięczności króla. Już w 1423 roku został biskupem krakowskim. Od tego czasu zaczął mieć decydujący wpływ na politykę pierwszych Jagiellonów.

Faktyczny władca Polski

Po śmierci Jagiełły w 1434 roku, jako regent sprawował faktyczną władzę w imieniu małoletniego Władysława Warneńczyka’. Rosnące wpływy Oleśnickiego wzbudziły…♂

 

W herbie Jana Pawła II W, mamy również dwa kolory, ale  „kościelne” – kojarzący się z niebem niebieski i kojarzony z papiestwem od wieków żółty. Dominujący na polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty jest nieco w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.

Ta zbieżność – zdaniem pani Teresy Romańskiej-Faściszewskiej nie jest jak by się mogło wydawać dziełem przypadku, wręcz przeciwnie, jest świadomym nawiązaniem i kontynuacją.

Ja podzielam zdanie Szanownej Pani Profesor.

ps. Z osobą kardynała Zbigniewa Oleśnickiego i rodem Oleśnickich ściśle wiąże się też kilkaset lat historii Pińczowa’. Wiadomo, że w 1424 r. ta nadnidziańska osada stała się własnością rodu Oleśnickich’. Wybudowali oni na Górze Zamkowej nową rezydencję i ufundowali klasztor Paulinów’, w budynku którego mieści się dziś PSCK’. 21 września 1428 roku król Władysław Jagiełło na zamku w Lublinie nadał Pińczowowi, wsi rodzonego brata kardynała,  Jana z Oleśnicy’, kasztelana żarnowskiego prawo miejskie magdeburskie’.

( w latach 1647 – 1650 przeorem w pińczowskim klasztorze był  późniejszy przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze i dowódca obrony klasztoru podczas jego oblężenia w czasie potopu szwedzkiego , o. Augustyn Kordecki’ )

 

◙ Podobne informacje:

🟡 2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci papieża Polaka, setki mieszkańców uczestniczyło w „Marszu Wdzięczności za św. Jana Pawła II” [VIDEO| 77 FOTO]

Kalendarium: 18 maja 1920 r. w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła – arcybiskup krakowski, kardynał, papież, święty Kościoła katolickiego Jan Paweł II

Kalendarium: 16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża

Kalendarium: 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra dokonano zamachu Jana Pawła II | JKR: Czy wiesz, że broń Ali Agcy…

Kalendarium: 28 maja 1981 r. zmarł Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 2 kwietnia 2005 r. Jan Paweł II odszedł do domu Ojca”

  1. eH!De pisze:

    Co znaczy 'odszedł do domu Ojca’? Nie można po prostu napisać że umarł? Jeszcze kilka lat i zaczniecie pisać że wniebowstąpił.
    LUDZIE, OPAMIĘTAJCIE SIĘ !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl