Kalendarium: 28 maja 1981 r. zmarł Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 28 maja 1981 r. zmarł Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński

28 maja 2021 | eKAI 28.05.2020 / Jarosław Kruk 28.05.2020 | | 2 komentarze

28 maja przypada 40. rocznica śmierci Jego Eminencji kardynała Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego, prymasa Polski. Z tej okazji portal Katolickiej Agencji Informacyjnej publikuje materiały obrazujące historyczne dokonania i różne aspekty nauczania Wielkiego Polaka.

Stefan Wyszyński♂ urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli na Bugiem, w zaborze rosyjskim, na granicy Mazowsza i Podlasia. Był dzieckiem Stanisława (1876-1970) i Julianny (1877-1910) z domu Karp. Jego ojciec nie posiadał gospodarstwa, lecz był organistą. Przyszły kardynał wychowywał się na historycznym pograniczu Korony i Litwy. Mama była czcicielką Matki Bożej Ostrobramskiej a ojciec Częstochowskiej. W domu silnie kultywowano tradycje patriotyczne. Wyniesiona ze środowiska rodzinnego religijność była prosta ale zarazem pogłębiona, z silną nutą maryjną. Ta właśnie nuta uległa wzmocnieniu po śmierci Matki, która zmarła 31 października 1910 r. (Stefan miał wtedy 11 lat).

Stefan Wyszyński wychował się w licznej rodzinie, gdyż jego ojciec wszedł w drugi związek małżeński. Miał dobre relacje ze swoim przyrodnim rodzeństwem. Doskonały kontakt miał z ojcem, który przekazywał mu tradycje patriotyczne. Wraz z nim uczestniczył m. in. w nielegalnym odnawianiu mogił powstańców styczniowych. Jako kilkulatek został ministrantem.

W 1912 r. Stefan zdał egzaminy i rozpoczął naukę w Warszawie w prywatnym gimnazjum Wojciecha Górskiego z polskim językiem wykładowym. Od września 1915 r. z powodu frontu niemiecko-rosyjskiego, oddzielającego drogę do Warszawy, kontynuował naukę w Łomży w Męskiej Szkole Handlowej im. Piotra Skargi. Podczas nauki w Łomży wstąpił do powstającego wówczas harcerstwa. Należał do środowiska skautowego, które zainicjował w Łomży ks. Kazimierz Lutosławski, jedna z bardziej wybitnych postaci Kościoła warszawskiego, twórca Krzyża Harcerskiego, a po uzyskaniu niepodległości poseł z ramienia Narodowej Demokracji.

Powołanie kapłańskie

Kiedy Stefan zdecydował się na kapłaństwo, wybrał nie diecezjalne seminarium w Płocku, lecz ambitniej – seminarium we Włocławku, które miało opinie jednego z najlepszych na ziemiach polskich.

Był człowiekiem słabego… cały artykuł na źródłowej stornie eKAI – po kliknięciu na link

 

PolskieRadio24.pl [28.05.2021]: – Prymas Stefan Wyszyński. 40. rocznica śmierci

 


Wikipedia: – Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski duchowny rzymskokatolickibiskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Uważany za jednego z największych Polaków XX wieku, zwany Prymasem Tysiącleciamąż stanu, obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła, doktor prawa kanonicznegokaznodziejapublicysta[3]kapelan oraz porucznik duszpasterstwa Wojska Polskiego[4]. Twórca akcji duszpasterskich: Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego czy Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, inwigilowany przez represyjny system UB i SB oraz internowany przez władze komunistyczne PRL[3]. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła BiałegoCzcigodny Sługa Boży Kościoła katolickiego. [link do całego biogramu]

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 2 kwietnia 2005 r. zmarł Ojciec Święty Jan Paweł II – o 21:37 zaśpiewajmy Mu „Barkę”

Kalendarium: 13 maja 1981 r. dokonano zamachu na papieża Polaka Jana Pawła II

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Kalendarium: 28 maja 1981 r. zmarł Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński”

 1. eH!De pisze:

  Pomnika mu postawić!

 2. Łukasz Nowak (ten od kolei) pisze:

  Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Busku-Zdroju informuje, że w związku z pracami prowadzonymi na sieci wodociągowej przez firmę ZBM Józef Majcher z Buska-Zdroju w dn. 31.05.2021r. od godz 9:00 do godz 12:00 wystąpi przerwa w dostawie wody lub obniżone ciśnienie wody w obrębie:

  ul. Wyszyńskiego

  ul. Palmowej

  ul. Przemysłowej

  m. Owczary

  m. Bronina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl