Kalendarium: 28 maja 1981 r. zmarł Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński
28 maja przypada 40. rocznica śmierci Jego Eminencji kardynała Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego, prymasa Polski. Z tej okazji portal Katolickiej Agencji Informacyjnej publikuje materiały obrazujące historyczne dokonania i różne aspekty nauczania Wielkiego Polaka.

Kardynał Stefan Wyszyński, lata 70. (autor: Janusz Trocha; Wikipedia) jego herb i dewiza Soli Deo – Samemu Bogu (autor: Balcerowiczjestok; Wikipedia)
Stefan Wyszyński♂ urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli na Bugiem, w zaborze rosyjskim, na granicy Mazowsza i Podlasia. Był dzieckiem Stanisława (1876-1970) i Julianny (1877-1910) z domu Karp. Jego ojciec nie posiadał gospodarstwa, lecz był organistą. Przyszły kardynał wychowywał się na historycznym pograniczu Korony i Litwy. Mama była czcicielką Matki Bożej Ostrobramskiej a ojciec Częstochowskiej. W domu silnie kultywowano tradycje patriotyczne. Wyniesiona ze środowiska rodzinnego religijność była prosta ale zarazem pogłębiona, z silną nutą maryjną. Ta właśnie nuta uległa wzmocnieniu po śmierci Matki, która zmarła 31 października 1910 r. (Stefan miał wtedy 11 lat).
Stefan Wyszyński wychował się w licznej rodzinie, gdyż jego ojciec wszedł w drugi związek małżeński. Miał dobre relacje ze swoim przyrodnim rodzeństwem. Doskonały kontakt miał z ojcem, który przekazywał mu tradycje patriotyczne. Wraz z nim uczestniczył m. in. w nielegalnym odnawianiu mogił powstańców styczniowych. Jako kilkulatek został ministrantem.
W 1912 r. Stefan zdał egzaminy i rozpoczął naukę w Warszawie w prywatnym gimnazjum Wojciecha Górskiego z polskim językiem wykładowym. Od września 1915 r. z powodu frontu niemiecko-rosyjskiego, oddzielającego drogę do Warszawy, kontynuował naukę w Łomży w Męskiej Szkole Handlowej im. Piotra Skargi. Podczas nauki w Łomży wstąpił do powstającego wówczas harcerstwa. Należał do środowiska skautowego, które zainicjował w Łomży ks. Kazimierz Lutosławski, jedna z bardziej wybitnych postaci Kościoła warszawskiego, twórca Krzyża Harcerskiego, a po uzyskaniu niepodległości poseł z ramienia Narodowej Demokracji.
Powołanie kapłańskie
Kiedy Stefan zdecydował się na kapłaństwo, wybrał nie diecezjalne seminarium w Płocku, lecz ambitniej – seminarium we Włocławku, które miało opinie jednego z najlepszych na ziemiach polskich.
Był człowiekiem słabego… – cały artykuł na źródłowej stornie eKAI – po kliknięciu na link
► PolskieRadio24.pl [28.05.2021]: – Prymas Stefan Wyszyński. 40. rocznica śmierci
Wikipedia: – Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Uważany za jednego z największych Polaków XX wieku, zwany Prymasem Tysiąclecia, mąż stanu, obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła, doktor prawa kanonicznego, kaznodzieja, publicysta[3], kapelan oraz porucznik duszpasterstwa Wojska Polskiego[4]. Twórca akcji duszpasterskich: Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego czy Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, inwigilowany przez represyjny system UB i SB oraz internowany przez władze komunistyczne PRL[3]. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Czcigodny Sługa Boży Kościoła katolickiego. [link do całego biogramu]
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 2 kwietnia 2005 r. zmarł Ojciec Święty Jan Paweł II – o 21:37 zaśpiewajmy Mu „Barkę”
Kalendarium: 13 maja 1981 r. dokonano zamachu na papieża Polaka Jana Pawła II
2 odpowiedzi na “Kalendarium: 28 maja 1981 r. zmarł Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński”
Pomnika mu postawić!
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Busku-Zdroju informuje, że w związku z pracami prowadzonymi na sieci wodociągowej przez firmę ZBM Józef Majcher z Buska-Zdroju w dn. 31.05.2021r. od godz 9:00 do godz 12:00 wystąpi przerwa w dostawie wody lub obniżone ciśnienie wody w obrębie:
ul. Wyszyńskiego
ul. Palmowej
ul. Przemysłowej
m. Owczary
m. Bronina