RK: Młode orły wylecą z gniazd
12 młodych orłów przednich w drugiej połowie lipca opuści gniazda w Karpatach; cztery w Beskidzie Niskim, trzy w Górach Sanocko-Turczańskich, po dwa w Bieszczadach i Beskidzie Żywieckim oraz jeden w Beskidzie Sądeckim. Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów, „lęgi w tym roku można uznać za jedne z najlepszych, co jest rezultatem łagodnej zimy”. – informuje Radio Kielce
To jeden z najbardziej majestatycznych gatunków szponiastych. Upierzenie u osobników dorosłych całkowicie brązowe. Dziób żółty, czarno zakończony. Samice są większe od samców.
Najsilniejszy europejski orzeł. Poluje głównie na małej i średniej wielkości ssaki i ptaki, nie pogardza także padliną. Lokalnie wyspecjalizowany w polowaniu na konkretne ofiary. Pomimo mniejszych rozmiarów, w walce zwykle pokonuje większego od siebie bielika zwyczajnego.
Gniazduje na niedostępnych półkach skalnych w górach oraz na drzewach na nizinach. W Polsce wokół takich miejsc należy wyznaczać strefę ochronną, ponieważ niepokojenie podczas lęgów stanowi poważne zagrożenie dla tego gatunku. Zazwyczaj przeżywa tylko jedno, starsze pisklę.
W locie osiąga prędkość do 160 km/h, choć zwykle lata z prędkością znacznie mniejszą, średnio 48 km/h. W nurkowaniu z dużej wysokości osiąga prędkość do 320 km/h.
W ubiegłym roku w Karpatach gniazda opuściło 10 młodych orłów, a dwa lata temu tylko 3. W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link
► Wikipedia: – Orzeł przedni, zys (Aquila chrysaetos) – gatunek dużego ptaka szponiastego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae) zamieszkujący północną Afrykę, Azję, Amerykę Północną i Europę.
To jeden z najbardziej majestatycznych gatunków szponiastych. Upierzenie u osobników dorosłych całkowicie brązowe. Dziób żółty, czarno zakończony. Samice są większe od samców. [link]
◙ Podobne informacje: