Kalendarium: 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra dokonano zamachu Jana Pawła II | JKR: Czy wiesz, że broń Ali Agcy…
Gdy 13 maja 1981 roku na początku środowej audiencji generalnej papież objeżdżał plac Świętego Piotra otwartym samochodem, strzały oddał do niego Turek Mehmet Ali Agca. Papież został ciężko ranny. We Włoszech sprawą zamachu zajmowała parlamentarna komisja badająca działalność służb byłego bloku wschodniego w tym kraju. W raporcie komisja stwierdziła, że bułgarskie służby wynajmując Agcę działały na polecenie radzieckiego wywiadu wojskowego.. – informuje 13.05.2022 portal dzieje.pl
Na pięć dni przed swymi 61. urodzinami, w uroczystość Matki Bożej Fatimskiej przed godz. 17 papież wjechał na plac przed bazyliką watykańską, gdzie zgromadziły się tłumy wiernych.
W aucie razem ze stojącym Janem Pawłem II byli jego sekretarz ks. Stanisław Dziwisz, osobisty kamerdyner Angelo Gugel i żołnierz Gwardii Szwajcarskiej Alois Estermann.
Na wysokości Spiżowej Bramy papież schylił się, by objąć półtoraroczną włoską dziewczynkę. Kilka metrów obok stał 23-letni Agca. To on, powiązany z ultranacjonalistyczną turecką organizacją Szare Wilki, groził dwa lata wcześniej, w czasie wizyty papieża w Turcji, że go zabije. Zbiegł z więzienia, gdzie odbywał karę za zabójstwo tureckiego dziennikarza.
O godzinie 17.17 Agca wyjął pistolet Browning i z bliskiej odległości oddał strzały do Jana Pawła II, ciężko raniąc go w brzuch, a także w łokieć i palec.
Czy wiesz, że:
○ Broń Ali Agcy, z której zamachowiec strzelał do Jana Pawła II na Placu św. Piotra 13 maja 1981 roku, pozostanie w zbiorach Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach♂ przez kolejne 5 lat, do 2027 roku. Pistolet Browning HP’ 9 milimetrów o numerze seryjnym 76C23953 od 2014 roku prezentowany jest na wystawie stałej muzeum. Depozyt ten został wypożyczony z Muzeum Kryminologii w Rzymie za zgodą Ministra Sprawiedliwości Republiki Włoskiej…[wadowiceonline.pl ♂]
Zamachowiec zaczął uciekać, ale za rękę złapała go zakonnica. Uzbrojony Agca wyrwał się i znów podjął ucieczkę, wyrzucając po drodze pistolet; po kilku minutach został zatrzymany przez policjantów. Krzyczał wówczas po angielsku … – cały artykuł na źródłowej stronie dzieje.pl♂
Jarosław Kruk: Z osobą Papieża Polaka wiąże się jeszcze jedna ciekawa zbieżność, której bodaj nikt – z wyjątkiem pani Teresy Romańskiej-Faściszewskiej – nie dostrzegł. Emerytowana pani profesor buskiego „Kopernika”, autorka kliku książek, wielu publikacji i licznych reportaży z podróży na Wschód śladem poloniców i łagrów, wspomina o tym wyraźnym a nie dostrzeżonym podobieństwie w napisanej przez nią monografii jej rodzinnego gniazda, Oleśnicy.
Jest nią niemal bliźniacze podobieństwo herbów pierwszego papieża Polaka Jana Pawła II i pierwszego polskiego kardynała Zbigniewa Oleśnickiego.
W obu przypadkach w centralnym polu tarczy herbowej mamy masywny krzyż i symbol W/M w prawej dolnej ćwiartce.
W herbie Zbigniewa Oleśnickiego mamy dwa „polskie” kolory – czerwień i biel. Element kojarzący się z „W” to w terminologii heraldycznej Łękawica – figura uszczerbiona herbu w kształcie litery „W„, lub, inaczej, odwróconego „M„, albo opisywany jeszcze inaczej jako „dwie krokwie złączone na kształt litery W”. Najczęściej to element barwy srebrnej, niebieskiej lub złotej.
Zarówno krzyż jak i łękawica należą do grupy najstarszych znaków używanych w heraldyce.
W herbie Jana Pawła II W, mamy również dwa kolory, ale „kościelne” – kojarzący się z niebem niebieski i kojarzony z papiestwem od wieków żółty. Dominujący na polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty jest nieco w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.
Ta zbieżność – zdaniem pani Teresy Romańskiej-Faściszewskiej nie jest jak by się mogło wydawać dziełem przypadku, wręcz przeciwnie, jest świadomym nawiązaniem i kontynuacją.
Ja podzielam zdanie Szanownej Pani Profesor.
ps. Z osobą kardynała Zbigniewa Oleśnickiego i rodem Oleśnickich ściśle wiąże się też kilkaset lat historii Pińczowa. Wiadomo, że w 1424 r. ta nadnidziańska osada stała się własnością rodu Oleśnickich. Wybudowali oni na Górze Zamkowej nową rezydencję i ufundowali klasztor Paulinów, w budynku którego mieści się dziś PSCK. 21 września 1428 roku król Władysław Jagiełło na zamku w Lublinie nadał Pińczowowi, wsi rodzonego brata kardynała, Jana z Oleśnicy, kasztelana żarnowskiego prawo miejskie magdeburskie.
( w latach 1647 – 1650 przeorem w pińczowskim klasztorze był późniejszy przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze i dowódca obrony klasztoru podczas jego oblężenia w czasie potopu szwedzkiego , o. Augustyn Kordecki )
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża
PR24: „Naród przestał się bać”. Prof. Łęcicki o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski
Kalendarium: 2 kwietnia 2005 r. zmarł Ojciec Święty Jan Paweł II – o 21:37 zaśpiewajmy Mu „Barkę”
Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra dokonano zamachu Jana Pawła II | JKR: Czy wiesz, że broń Ali Agcy…”
Ciekawe bo Ali Agcza dalej dostaje pieniądze od kogoś na konto xd