I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku - prezentacja 3D - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D

19 lutego 2020 | Jarosław Kruk 19.02.2020 | | 3 komentarze

Drewniany kościółek w podbuskim Chotelku, jeden z najstarszych zachowanych w województwie świętokrzyskim drewnianych obiektów sakralnych,   znalazł się wśród zabytkowych świątyń, w których zrealizowano już skanowanie przestrzenne 3D przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Efekty prac można oglądać na specjalnej stronie internetowej.

Wikipedia: – Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Chotelku, z 1527 r., jest jedynym zachowanym na Kielecczyźnie obiektem XVI-wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego.

Został wzniesiony na planie prostokąta o wymiarach 12×7 metrów, bez wyodrębnionej zakrystii i prezbiterium, z zaznaczoną od wschodu trójboczną absydą. Dwuspadowy dach o konstrukcji nośnej z drewna modrzewiowego, ze szczytem od strony zachodniej, kryty jest gontem. W środkowej części kalenicy mieści się ażurowa, kryta miedzianą blachą wieżyczka z sygnaturkąKruchta przylegająca od południa, dobudowana została w późniejszym okresie, już po wybudowaniu samego kościoła.

Wewnątrz kościółka zachowały się niektóre elementy z jego pierwotnego wystroju i wyposażenia. W środku możemy zobaczyć też kamienną gotycką kropielnicę i późnorenesansową ambonę.  Na szczególną uwagę zasługuje strop belkowy z zachowaną renesansową polichromią z XVI wieku, przedstawiającą kasetony z rozetami. Najnowsze jego badania sugerują, iż może on pochodzić z innej, starszej świątyni. Na ścianach dostrzec można niewyraźne ślady dawnych malarskich dekoracji i słabo widoczne krzyże konsekracyjne.

ołtarzu z drugiej połowy XVII w. mieścił się obraz o charakterze barokowym przedstawiający św. Stanisława biskupa, patrona świątyni (obraz obecnie znajduje się w kościele św. Brata Alberta). Na zasuwie ołtarza – obraz przedstawiający Ukrzyżowanie z Matką Boską, św.Janem i klęczącą fundatorką kościoła, w stroju zakonnym, z herbem Siekierz i datą 1624 r.

W kościółku można oglądać replikę najcenniejszego elementu jego starego wyposażenia – zachowany w dwóch elementach późnogotycki, drewniany tryptyk Męki Pańskiej, datowany na początek XVI wieku. Jego część centralna przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus i św.Stanisława – brakuje niestety jednej z desek – a wraz z nią namalowanej nań postaci. Lewe, zachowane skrzydło tryptyku, na awersie przedstawia Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie, na rewersie – Ukrzyżowanie i Opłakiwanie.

Do naszych czasów nie dotrwał żaden ślad po stojącej pierwotnie obok kościółka drewnianej dzwonnicy. Natomiast po ulokowanym obok świątyni cmentarzu grzebalnym pozostała jedyna pamiątka – eksponowana wewnątrz kościółka płyta nagrobna Anny z Gostyńskich Gniewoszowej z 1630 r.  [link do całości]

Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D

 

2  miniEncyklopedia wiedzy o Ponidziu – Michał Jurecki. Ponidzie. W świętokrzyskim stepie – wersja on-line

 

◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D”

  1. Edmund pisze:

    „Naród bez znajomości swojej historii, pochodzenia i kultury, jest jak drzewo bez korzeni.” Hubert Czerniak DEMASKUJE historyczne KŁAMSTWA! To trzeba OBEJRZEĆ! Włączamy myślenie! https://www.youtube.com/watch?v=u-LsKInrVg4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl