Kalendarium: 7 października 1943 r. zginął kpr. Andrzej Pasek „Jędrek” ratując dowódcę Jana Piwnika „Ponurego” i szefa „Kedywu” KG AK Augusta Fieldorfa „Nila”
„Młyn natychmiast został otoczony przez wozy pancerne, ostrzelany z broni maszynowej i obrzucony granatami, ponieważ wozy zostały ostrzelane z domu z broni maszynowej i karabinów. Kilku bandytów uciekło przez Kamienną w kierunku północno-zachodnim, przy czym jeden z nich został ranny i później został przeze mnie zabity podczas przeczesywania terenu. Zwłoki zostały sfotografowane.” – zameldował zwierzchnikowi w telegraficznym meldunku Hauptsturmführer i Kriminalkommissar Karl Essig wieczorem 7 października 1943 r. Tym rannym i zabitym był młody kpr. Andrzej Pasek „Jędrek” z plutonu ochronnego Jana Piwnika.
Chciałbym kiedyś przedstawić Państwu pełną sylwetkę kpr. Andrzeja Paska „Jędrka”, żołnierza plutonu ochronnego por. cc. Jana Piwnika „Ponurego” – napisał dziś na fb’Wokół Wykusu historyk dr Marek Jedynak z kieleckiego oddziału IPN. – Zginął 7 października 1943 r. pod młynem Cioka na Borze k. Skarżyska-Kamiennej. Zginął, ratując swoich przełożonych i płk. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, szefa „Kedywu” KG AK. Prawdziwe okoliczności Jego zabójstwa ujrzały światło dzienne dopiero po latach. Szczegóły na blogu Wokół Wykusu.
Wokół Wykusu, 18 grudnia 2014:
Wieczorem 7 października 1943 r. z Placówki Zewnętrznej Sicherheitspolizei i Sicherheitsdienst [Policja Bezpieczeństwa i Służba Bezpieczeństwa] w Kielcach do Dowódcy Sicherheitspolizei i Sicherheitsdienst dla dystryktu radomskiego nadany został tajny telegram. Kierownik kieleckiej placówki SS-Hauptsturmführer i Kriminalkommissar Karl Essig meldował o przeprowadzonej tego dnia akcji w młynie Władysława Cioka w Bzinie pod Skarżyskiem-Kamienną. Poniżej przytaczam najważniejszy fragment sprawozdania z akcji – jak napisali Niemcy – „przeciwko sztabowi bandyckiej grupy Ponurego”:
W celu zlikwidowania sztabu [bandy], siły ze sztabu operacyjnego w Kielcach… – cały artykuł na źródłowej stronie Wokół Wykusu – po kliknięciu na link
MJ: SS-Hauptsturmführer i Kriminalkommissar Karl Essig podpisując się pod zacytowanymi powyżej słowami pozostawił wiarygodny dowód, jednoznacznie wskazujący siebie jako zabójcę ciężko rannego żołnierza AK, który zgodnie z prawem międzynarodowym powinien zostać opatrzony i potraktowany jako jeniec wojenny. Dla Niemców jednak prawo międzynarodowe nie miało znaczenia… Karl Essig za ten i inne czyny „na polu bitwy” otrzymał niemieckie wojenne odznaczenia. Był bowiem bardzo skuteczny w zwalczaniu polskiego ruchu oporu.
Co natom
Co natom
◙ Podobne informacje:
https://infobusko.pl/jerzy-kedziora-ubecka-bestia-oprawca-majora-hieronima-dekutowskiego/
Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 7 października 1943 r. zginął kpr. Andrzej Pasek „Jędrek” ratując dowódcę Jana Piwnika „Ponurego” i szefa „Kedywu” KG AK Augusta Fieldorfa „Nila””
[…] infobusko.pl [07.10.2019]: – Kalendarium: 7 października 1943 r. zginął kpr. Andrzej Pasek … […]