1 marca: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – okolicznościowe wydarzenia w Świętokrzyskiem
1 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w województwie świętokrzyskim zaplanowano liczne imprezy, marsze pamięci, pokazy filmów, prelekcje i wystawy. Sprawdź jakie wydarzenia odbędą się w Świętokrzyskiem. – informuje 28.02.2023 portal Radio Kielce
Święto ustanowione zostało przez parlament w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Tak napisano w preambule ustawy, która przyjęta została 2 lutego 2011 roku. A dlaczego właśnie 1 marca? Wprost tego nie napisano. Pomysł daty pochodzi od ówczesnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki. Tego właśnie dnia – 1 marca w 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu oraz Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnokrajowymi koordynatorami walki o „wolność i niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Skąd się wzięli „żołnierze wyklęci”?
Termin „żołnierze wyklęci” określający uczestników antykomunistycznego podziemia na ziemiach polskich po zakończeniu II wojny światowej ukuty został w 1993 roku przez Leszka Żebrowskiego, autora wystawy, która zaprezentowana została na Uniwersytecie Warszawskim pod hasłem „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”. Spopularyzował go publicysta Jerzy Ślaski w książce o takim właśnie tytule.
Propaganda w okresie PRL używała nazwy „bandy reakcyjnego podziemia”, wcześniej wobec żołnierzy Armii Krajowej użyto terminu „zaplutych karłów reakcji”, stosowano go również do kontynuatorów oporu po formalnym rozwiązaniu Armii Krajowej – największej w Europie podziemnej armii, która stawiała opór hitlerowskim Niemcom.
Coraz częściej dla podkreślenia charakteru osamotnionego sprzeciwu wobec przygniatających sił brutalnie wprowadzających komunizm w Polsce używa się terminu „żołnierze niezłomni”.
Represje komunistyczne w powojennej Polsce
Kwestia zbrojnego oporu przeciwko wkraczającym na ziemie przedwojennej II Rzeczypospolitej oddziałom Armii Czerwonej, a później instalowanym pod ich osłoną strukturom komunistycznej władzy nie była oczywistością. Rząd RP na uchodźstwie już…– cały artykuł i lista wydarzeń w pozostałych powiatach świętokrzyskich na źródłowej stronie Radia Kielce♂
◙ Podobne informacje: