🟩 21 marca - Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny - również na ❤️Ponidziu - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

🟩 21 marca – Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – również na ❤️Ponidziu

21 marca 2024 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 21.03.2022; 21.03.2024 | | 0 komentarzy

Ziemia pachnie, ptaki śpiewają, a słońce całkiem przyjemnie grzeje – na taką wiosnę czeka się każdego roku. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się dziś, 21 marca. Tego dnia swoje imieniny obchodzą Marzanny. Wiosna astronomiczna,  definiowana jako moment, w którym Słońce osiąga punkt równonocy wiosennej zwany punktem Barana, rozpoczęła się wczoraj, 20 marca dokładnie o godzinie 16:33.

A skoro przychodzi Pani Wiosna to wypada – szczególnie w krainie Nidy ♂– przywołać wiersz Wojtka Belona „Nuta z Ponidzia” :

Polami, polami, po miedzach, po miedzach,
Po błocku skisłym, w mgłę i wiatr
Nie za szybko, kroki drobiąc
Idzie wiosna, idzie nam. (2x)

Rozłożyła wiosna spódnicę zieloną,
Przykryła błota bury błam
Pachnie ziemia ciałem młodym
Póki wiosny, póki trwa. (2x)

Rozpuściła wiosna warkocze kwieciste
Zbarwiały łąki niczym kram
Będzie odpust pod Wiślicą
Póki wiosna, póki trwa. (2x)

Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe,
Prężysz się jak do słońca kot,
Rozciągnięte po tych polach,
Lichych lasach w pstrych łozinach,
Skałkach w słońcu rozognionym,
Nidą w łąkach roziskrzoną
Na Ponidziu wiosna trwa. (2x)
Na Ponidziu.

I posłuchać jego wykonania przez jego/naszą Wolną Grupę Bukowina♂ 🙂 – po kliknięciu na link♂



Łyk teorii: 
Początek tej uznawanej przez wielu za najpiękniejszą pory roku wyznacza równonoc wiosennachwila gdy zrównuje się długość dnia i nocy. Astronomicznie jest to moment przejścia Słońca przez punkt przecięcia ekliptyki, okręgu po którym wizualnie porusza się słońce w ciągu roku, z równikiem niebieskim. Ten punkt wyznaczający początek wiosny nosi nazwę pochodną od nazwy konstelacji w którym się kiedyś znajdowałpunkt Barana. Wskutek  precesji  osi obrotu Ziemi punkt Barana cofa się po ekliptyce, dokonując pełnego obiegu w ciągu około 25 800 lat (tzw. rok platoński). Ponad 2 tysiące lat temu punkt ten znajdował się w zachodniej części konstelacji Barana. Obecnie jest w sąsiednim gwiazdozbiorze Ryb. Za 600 lat – jak można przeczytać na Wikipedii – znajdzie się w Wodniku.

>>> Kalendarzowe dni wyznaczające początek poszczególnych pór roku to: 21 marca – początek kalendarzowej wiosny, 22 czerwca – pierwszy dzień lata , 23 września – pierwszy dzień jesieni, 22 grudnia – pierwszy dzień zimy   <<<

Od niej dzień jest dłuższy od nocy i sukcesywnie go przybywa, aż do przesilenia letniego, 21 czerwca, gdy dzień jest najdłuższy i rozpoczyna się astronomiczne lato na półkuli północnej. Przejście słońca przez drugi punkt, punkt Wagi, w drugim w roku dniu równonocy wyznacza koniec lata i początek astronomicznej jesieni na półkuli północnej.

W trakcie tegorocznej wiosny – jak informuje onet.pl – będą dość dobre warunki do obserwacji planet. Najjaśniejszą z planet nocnego nieba jest Wenus, która przez całą wiosnę będzie widoczna jako tzw. Gwiazda Poranna. Przez cały ten czas wieczorem widoczny będzie Mars, zachodzący przed północą. Dopiero w maju zacznie zachodzić wcześniej.
Na początku wiosny, do 6 kwietnia, wieczorami widoczne będą przeloty stacji kosmicznej ISS. Potem nastąpi miesiąc przerwy w jej widoczności nad Polską. Ponownie można ją będzie oglądać od maja, ale w dużo późniejszych godzinach.

A na zakończenie – jak zwykł mawiać Wojtek Belon, na drugą nóżkę – drugi utwór barda Ponidzia związany z wiosną  Piosenka wiosenna

◙ Podobne informacje:

Ptaki już śpiewają, czyli nadchodzi wiosna. Można już wieszać budki lęgowe dla ptaków!

🟩 Eko Kalendarz: 21 marca – Dzień Wierzby. Przyjaciele Drzew sadźmy wierzby!

Niechaj Zabrzmi Bukowina – koncert Wolna Grupa Bukowina – 3 września, Pińczów [FOTO/VIDEO]

RB: Zaczęły się wiosenne prace nad łąkami kwietnymi w Białymstoku – a w Busku?

Niekoszona trawa, powalone drzewa i niezgrabione liście – to pomysł na przywracanie parkom miejskim życia, a mieszkańcom lepszego powietrza – a co z Parkiem Zdrojowym?

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl