W Busku-Zdroju odsłonięto tablicę pamięci Mariana Dworczyka, lekarza szpitala „Górka”, i jego żony Haliny, którzy w czasie IIWŚ ocalili od śmierci rodzinę żydowską
W Busku-Zdroju 10 września odsłonięto tablicę pamięci Mariana Dworczyka, lekarza szpitala „Górka”, i jego żony Haliny, którzy w czasie II wojny światowej ocalili od śmierci rodzinę żydowską: Matyldę Engelman i jej córkę Gile, zapewniając im schronienie i opiekę. Tablicę umieszczono na budynku Specjalistycznego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego „Górka”. Jej fundatorem jest Towarzystwo Miłośników Buska. – informuje 10.09.2022 portal Radio Kielce’
– Doktor Marian Dworczyk w czasie najstraszliwszej w historii wojny na świecie, w czasach olbrzymiej pogardy dla życia ludzkiego, narażając siebie i swoich bliskich na utratę życia wykazał się aktem niebywałej odwagi i bohaterstwa, ratując życie ukrywających się w Busku Żydów – mówił Janusz Rozborski z Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju. Dodał, że towarzystwo postanowiło wesprzeć Jarosława Zatorskiego, który był inicjatorem upamiętnienia doktora Dworczyka w miejscu, w którym pracował, i w którym bohatersko i ofiarnie pomógł ukrywającym się żydowskim uciekinierom.
Wiedza o bohaterskiej postawie Haliny i Mariana Dworczyków stała się powszechna dzięki wspomnieniom ocalałej z zagłady Matyldy Engelman i jej córki oraz ogromnemu zaangażowaniu wnuczki Haliny i Mariana Dworczyków, Ewy Dworczyk. W imieniu potomków rodziny Dworczyków dokonała dziś odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Stwierdziła, że tylko Polacy są w stanie rozumieć i docenić odwagę osób, które w czasie okupacji narażały życie swoje i swoich najbliższych dla ratowania osób pochodzenia żydowskiego.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni społeczności Buska za to, że uhonorowała postać szlachetnego lekarza Mariana Dworczyka, powstańca wielkopolskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i postać jego żony Haliny, z domu Hofman – mówiła Ewa Dworczyk.
W wydarzeniu uczestniczył także szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, a jednocześnie wnuk upamiętnionych Dworczyków. Podkreślił, że to wzruszająca i przejmująca chwila dla całej jego rodziny.
– To jest pewien symbol postawy, w której jak w soczewce możemy zobaczyć, czym jest naprawdę człowieczeństwo, czyli gotowość do poświęcenia siebie, swoich bliskich, w imię pomocy drugiemu człowiekowi. Jestem bardzo dumny i szczęśliwy, że mogłem wziąć udział w dzisiejszej uroczystości – mówił.
Robert Frey, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój dodał, że…– cały artykuł i galeria zdjęć na źródłowej stronie Radia Kielce♂
◙ Podobne informacje:
„Ratowali tysiące Żydów”. MSZ przypomina bohaterów z Grupy Ładosia
4 odpowiedzi na “W Busku-Zdroju odsłonięto tablicę pamięci Mariana Dworczyka, lekarza szpitala „Górka”, i jego żony Haliny, którzy w czasie IIWŚ ocalili od śmierci rodzinę żydowską”
W piątek (12.09) złożyłem w buskim sądzie prywatny akt oskarżenia przeciw kom. Rafałowi NACHYLE, któremu zarzuciłem popełnienie czynu z Art. 271. § 1, Art. 233. § 1 oraz Art.
236. § 1 kodeksu karnego poprzez celowe wprowadzenie w błąd polegającym na poświadczeniu
nieprawdy pismem KR-RN-1204/6/20 w dniu 18.05.2020r. w którym odmówił wydania odpisu
notatki służbowej funkcjonariuszy łukasza ZAWADY i mateusza NOWICKIEGO z czynności, które
prowadzili przeciwko mnie w dniu 17 kwietnia 2020 roku przed posesją Gerarda J. prominentnego pracownika marketingu wówczas Uzdrowiska (obecnie zaś UMiG dzięki znajomości z wice Michałem M.) vis-avis marketu niemieckiej sieci, twierdząc – wbrew rzeczywistości – że taka notatka nie była sporządzona. Tymczasem po przejrzeniu akt sprawy o wykroczenie stwierdziłem obecność w nich tej notatki. Poświadczenie nieprawdy miało na celu oczywiście utrudnienie mi obrony.
Tymczasem ziobrowa prokuratura rejonowa odmówiła wszczęcia śledztwa. Niezawisły sędzia zmusił prokuraturę do wszczęcia śledztwa uwzględniając moje zażalenie. Po kilku miesiącach prokuratura śledztwo umorzyła. Niestety, za drugim razem zażalenie rozpatruje nie sąd lecz prokuratura nadrzędna. Oczywiście prokuratura okręgowa w Kielcach uznała moje zażalenie za bezzasadne. Wobec tego mogłem już jedynie złożyć prywatny akt oskarżenia i to właśnie uczyniłem.
Ziobro chce pozbawić sędziów niezawisłości, by móc ręcznie sterować sądownictwem tak, jak obecnie prokuraturą.
Czy można powierzyć sądy komuś pod kim (jako prokuratorem generalnym) prokuratura nie dopatruje się czynu zabronionego, gdy policjant bezczelnie kłamie w dokumencie urzędowym?
Trochę pisowskich parchów zjechało, nażarło i wychlało.
A o buskich aferach cisza. No tak, zapomniałam, że to tylko InfoBUSKO…
Ja myślę, że powinien Pan zgłosić tą Pana sprawę do Biura Spraw Wewnętrznych Policji. To biuro to jest taka policja w policji, które to biuro bada sprawy, gdy policjanci zrobią coś „nie tak”.
Proszę mnie przytrzymać, bo pobiegnę zaraz do tego biura spraw wewnętrznych policji…
Skoro nawet komendant główny nagrodził policjanta który usiłował udusić radnego Łukasza Szumilasa, to czego można się spodziewać po zwykłych funkcjonariuszach „policji w policji”?
Na marginesie (bo red. Kruk i tak by tego nie zamieścił, dlatego piszę w komentarzu):
w nowym rozkładzie jazdy utrzymano 4 pary pociągów z Buska-Zdroju (Wełcza) w ciągu doby (w tym bezpośredni do Katowic i bezpośredni do Częstochowy uruchomiony dzięki mojemu lobbingowi u marszałka Bętkowskiego). Tanie bilety, do tego liczne zniżki (m. in. dla studentów, uczniów i nauczycieli). Rozkład jazdy możecie sprawdzić na portalpasazera.pl
Przyjemnych podróży!