🇵🇱🖤 W 79. rocznicę masowej egzekucji w Lesie Wełeckim, w niedzielę uczczono pamięć blisko 1000 ofiar zamordowanych tu przez Niemców w latach II WŚ [FOTO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

🇵🇱🖤 W 79. rocznicę masowej egzekucji w Lesie Wełeckim, w niedzielę uczczono pamięć blisko 1000 ofiar zamordowanych tu przez Niemców w latach II WŚ [FOTO]

24 lipca 2023 | Radio Kielce Marta Gajda-Kruk 23.07.2023 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 24.07.2023 | | 8 komentarzy

Przy pomniku w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju 23 lipca 2023 r. odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni dokonanych w tym miejscu przez Niemców w czasie II wojny światowej. Odprawiona została msza św. polowa, u stóp pomnika złożono kwiaty i zapalono znicze. – informuje 23.07.2023 portal Radio Kielce

Karolina Trzaskowska-Kubasik, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, autorka publikacji „Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju” podkreśliła, że na tym terytorium Niemcy wprowadzili brutalny terror i dokonywali systematycznych egzekucji. W sumie, w czasie II wojny światowej na terenie powiatu buskiego ok. 4 tys. osób wywieziono do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, natomiast około 20 tys. osób na roboty przymusowe do III Rzeszy. Około 12-15 tys. osób przeszło przez więzienia i areszty. Funkcjonowało tu 8 gett w którym skupiono 25-26 tys. Żydów. Przeważająca większość została zamordowana w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince. Rozstrzeliwań dokonywano nie tylko w Lesie Wełeckim, ale i na terenie lasu Widuchowskiego, Koteckiego, Skrzypiowskiego, czy też w okolicach lasu obok Lisowa.

Były dokonywane głównie w godzinach popołudniowych oraz wieczornych. Sprawcami byli funkcjonariusze żandarmerii niemieckiej w Busku-Zdroju oraz członkowie policji bezpieczeństwa. Skazańców przywożono na miejsce straceń z więzień i aresztów mieszczących się na terytorium Buska-Zdroju, a także z więzień w Pińczowie i w Kielcach – opowiada Karolina Trzaskowska-Kubasik.

Jak stwierdziły powojenne ekshumacje, ofiary były przed egzekucjami torturowane. Stwierdzano połamane ręce, nogi, wybite zęby czy też nogi pokąsane przez psy. Niejednokrotnie przed egzekucjami ofiary zmuszano do wykopywania dołów – opisuje.

Karolina Trzaskowska-Kubasik mówi, że największy odsetek ofiar stanowili żołnierze Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, ale wśród ofiar znajdowały się również osoby, których jedynym „przewinieniem” była przynależność do narodu polskiego.

W Lesie Wełeckim rozstrzeliwano nie tylko… – cały artykuł i galeria zdjęć na źródłowej stronie Radia Kielce♂


Jarosław Kruk: Jako uzupełnienie podanych w artykule Radia Kielce informacji, zamieszczam listę gości uroczystości upamiętniającej ofiary zbrodni dokonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w Lesie Wełeckim – buskich Palmirach’  :

Gospodarze:
– dr Karolina Trzeskowska Kubasik, Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie
– ks. Bogusław Koper, proboszcz Parafii Oleszki

Goście:
– Rafał Wiśniewski w imieniu pani poseł Agaty Wojtyszek
– starosta Jerzy Kolarz, radny Wiesław Marzec,  Starostwo Powiatowe w Busku-Zdroju
– przewodniczący Rady Miejskiej Robert Burchan, wiceburmistrz Michał Maroński, radni Rady Miejskiej w Busku-Zdroju Teresa Leszczyńska i Kamil Oliwkiewicz – Gmina Busko-Zdrój
– sekretarz Artur Kański, Gmina Tuczępy
– mjr Krzysztof Stępniewski, 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej, 102 Batalion Lekkiej Piechoty w Sandomierzu’
– ppror. Mateusz Michalski, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Busku-Zdroju’
– leśniczy Arkadiusz Świercz, Nadleśnictwo Pińczów’

Buskie środowisko rekonstrukcji historycznej reprezentowali: Robert Osiński, Jarosław Pasternak, Mariusz Korzeniowski i Maja Łukasik.
Hufiec ZHP w Busku-Zdroju reprezentowali: hm. Adam Gadawski i hm. Teresa Leszczyńska z grupą młodzieży.
Ze Szkoły Podstawowej w Siesławicach przybyły zuchy i harcerze pod opieką phm. Barbara Skrzypek.

Były obecne media: red. Marta Gajda-Kruk z Radia Kielce♂, redaktor Paweł Bochniak z portalu chroberz.info♂ i moja skromna osoba, infoBusko.pl.

(Jeśli kogoś pominąłem, to przepraszam – proszę o info w celu uzupełnienia)

Fragment fotoreportażu z uroczystości w Lesie Wełeckim 23.07.2023 poniżej.
Pełna fotogaleria, ok. 260 kadrów,  na facebookowym profilu infoBusko.pl♂

 

◙ Podobne informacje:

KTK: Zbrodnie okupanta niemieckiego w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju

? W niedzielę 23 lipca 2023 w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary zbiorowej egzekucji dokonanej przez Niemców 19 lipca 1944 r.

PrzystanekHistoria.pl: 19 lipca 1944 w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju rozstrzelano 29 osób, członków AK i BCh. Egzekucja ta była najliczniejszym mordem na tym terenie

Piotr Zychowicz: Zapomniana zbrodnia | DoRzeczy.pl

🇵🇱🖤 77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO]

bcpl: Uroczystość pod pomnikiem w Lesie Wełeckim (foto)

? HistMag: Karolina Trzeskowska-Kubasik: Moim celem było przywrócenie nazwisk ofiarom terroru niemieckiego i sowieckiego na terenie Kreishauptmannschaft Busko

1 MARCA: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Lesie Koteckim oddano hołd poległym żołnierzom NSZ [FOTO]

? RK: Zniszczono pomnik poświęcony poległym żołnierzom antykomunistycznego podziemia w Lesie Koteckim k. Buska-Zdroju

 

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

8 odpowiedzi na “🇵🇱🖤 W 79. rocznicę masowej egzekucji w Lesie Wełeckim, w niedzielę uczczono pamięć blisko 1000 ofiar zamordowanych tu przez Niemców w latach II WŚ [FOTO]”

  1. Non Omnis Moriar pisze:

    Słowa uznania i wielkie podziękowania dla Pani Doktor za wskrzeszenie pamięci o Tych, którym Niemcy brutalnie odebrali życie, a upływ czasu zatarł o Nich wspomnienie w zbiorowej świadomości.

  2. Edyta pisze:

    Mądre narody znają i pielęgnują swoją historię, pamiętają o ofierze poprzedników. Piękna inicjatywa i doniosła uroczystość. Pani Doktor Karolinie Trzeskowskiej-Kubasik i Księdzu Bogusławowi Koprowi należą się słowa największego uznania.

  3. mieszkaniec pisze:

    Przepraszam, że ośmielam się zapytać, ale to pytanie nie daje mi spokoju od wczoraj. Czy ktoś potrafi mi wyjaśnić dlaczego na tej podniosłej uroczystości w Lesie Wełeckim nie było Pana Burmistrza Waldemara Sikory? Pytam, bo widzę na portalu busko.com.pl, że godzinę wcześniej o 13:00 Pan Burmistrz był obecny w Parku Zdrojowym na jak czytam wyjątkowej uroczystości mającej na celu uhonorowanie wybitnego talentu i zaangażowania dr Krystiana Tkaczewskiego w rozwijanie i promowanie muzycznej kultury w buskim kurorcie. Natomiast tutaj, na zdjęciach z rozpoczynającej się o 14:00 przy pomniku poległych w Lesie Wełeckim uroczystości mającej na celu uhonorowanie ofiary życia 1000 mieszkańców Buska i Ponidzia Pan Burmistrza nie widzę. Proszę wybaczyć, ale ja tego nie potrafię zrozumieć.

  4. Norwid pisze:

    Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.

  5. do mieszkaniec pisze:

    może nie miał zaproszenia

  6. giermek pisze:

    Słowa uznania i podziwu dla Pani Doktor Karoliniy Trzeskowskiej-Kubasik i Księdzu Bogusławowi Koprowi w godnym pielęgnowaniu pamięci ofiar niemieckich zbrodniarzy.

  7. Kamil do mieszkaniec pisze:

    Wydaje mi się, że burmistrz Sikora był nieobecny na tych uroczystościach 79 rocznicy masowej egzekucji z przyczyn innych niż zdrowie. Na zdjęciach z odsłonięcia sloneczka w parku, godzinę wcześniej, uśmiechnięty od ucha do ucha Sikora wygląda bardzo zdrowo.

  8. bo w pamięci jest siła zaklęta, więc pamiętaj synu mój pisze:

    Pamiętam wybory samorządowe w 2006 roku. Na burmistrza startowali wtedy w drugiej turze Sikora i Wąsowicz. Był listopad, końcówka kampanii. 21 listopada 2006 w Kopalni Węgla Kamiennego Halemba w Rudzie Śląskiej doszło do katastrofy górniczej. Zginęło 23 górników. W Polsce ogłoszona została żałoba narodowa. W tym czasie żałoby narodowej jak słyszałem od wielu osób, choć przyznaję, że nie byłem tego świadkiem, kandydat Waldemar Sikora bodaj nazajutrz, w środę 22 listopada zrobił sobie skoczny miting wyborczy na starym targowiu przy ul Batorego. Wziął sobie grajków z kapeli, chodził z nimi po targowiu i przy dźwiękach muzyki obtańcowywał kobiety jakby to były dożynki gminne a nie żałoba narodowa po śmierci 23 górników. Zaznaczam, że ja tego nie widziałem i nie twierdzę, że tak było na 100 procent, ale ja słyszałem, że tak właśnie było. Tak jednak ludzie mówili i pewnie tak było bo choć wszystko wcześniej wskazywało, że Sikora wygra te wybory z Wąsowiczem, to po tym występie na targu bardzo się zmieniło, ludzie się od niego odwrócili i przegrał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl