"sugestie z przeszłości Bogdana Ptaka" - wernisaż wystawy - Galeria ZPAP Okręg Kielecki, Sienkiewicza 29 - 17.08.2023 | JKR: Im więcej milionów wydane w BZ na kulturę, tym jakby mniej rodzimej kultury w słonecznym mieście... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

„sugestie z przeszłości Bogdana Ptaka” – wernisaż wystawy – Galeria ZPAP Okręg Kielecki, Sienkiewicza 29 – 17.08.2023 | JKR: Im więcej milionów wydane w BZ na kulturę, tym jakby mniej rodzimej kultury w słonecznym mieście…

15 sierpnia 2023 | Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki 14.08.2023 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 15.08.2023 | | 0 komentarzy

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „sugestie z przeszłości BOGDANA PTAKA”, prezentującej dorobek artystyczny znanego buskiego malarza Bogdana Ptaka, który za miesiąc obchodził będzie 70-te urodziny.

BOGDAN PTAK urodzony 19.09.1952 roku w Opolu. Uprawia działalność artystyczną w zakresie malarstwa sztalugowego, rysunku i fotografii. Zajmuje się również grafiką wydawniczą. Od 1996 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Od 1998 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków przez trzy kadencje był członkiem Zarządu ZPAP Okręg Kielce. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi 20 maja 2005 r. oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 6 listopada 2008 r. Twórczość artystyczną prezentował na 33 wystawach indywidualnych i 110 wystawach zbiorowych. Brał udział w wielu plenerach malarskich. Na stałe mieszka w Busku-Zdroju, gdzie od 1989 do 2022′ roku prowadził Galerię Sztuki „Zielona” Filię Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Jego prace znajdują się w zbiorach instytucji państwowych i osób prywatnych w kraju i za granicą. / źródło: bwakielce.art.pl♂ | ZPAP o.Kielce♂

* * *

Przy tej okazji warto przypomnieć wcześniejszą o 10 lat okolicznościową wystawę twórczości Bogdana Ptaka ” czas3 przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”, która towarzyszyła 60-tym urodzinom artysty i we wrześniu i październiku 2013 roku prezentowana była we wnętrzach Galerii Sztuki „Zielona”, buskiej filii Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach♂.

Artysta-jubilat napisał wtedy we wstępie do katalogu wystawy:

Przyczynkiem do zorganizowania wystawy, którą mają Państwo sposobność oglądać, stały się moje sześćdziesiąte urodziny. Ta szczególna, okrągła, rocznica wywołała we mnie szereg refleksji i zainspirowała do zaprezentowania Państwu ekspozycji będącej przekrojem mojej twórczości z ostatnich kilku lat. Sztuka jest dla mnie osobliwym sposobem opisywania rzeczywistości i jednocześnie metodą na jej wnikliwe poznanie. Za pomocą własnego języka form plastycznych wizualizuję swoje wewnętrzne przemyślenia, odzwierciedlam i utrwalam doznania, emocje powstałe w kontakcie ze światem. Inspirują mnie otaczające nas przedmioty, proza dnia codziennego. Otoczenie widziane poprzez pryzmat własnych doświadczeń stanowi motyw przewodni moich prac. Próby charakterystyki i przybliżenia widzom mojej twórczości podjęli się niejednokrotnie moi serdeczni przyjaciele, Stanisława Zacharko i Marian Rumin, opatrując wstępami katalogi kolejnych wystaw. Do niniejszej kompilacji wybrałem najbardziej znamienne teksty. Zachęcam do ich lektury i zapraszam do obejrzenia wystawy.

I również to, co jeszcze wcześniej, 24 lata temu, we wstępie do wystawy „Malarstwo”- Czterech, BWA Kielce, Galeria „Piwnice”- październik 1999 r. , o artyście i jego twórczości napisała pani Stanisława Zacharko-Łagowska, od wielu lat  pełniąca funkcję Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach:

Źródłem inspiracji, wokół których obraca się twórczość plastyczna Bogdana Ptaka jest egzystencja, bytowanie człowieka w realnym świecie, jego uwikłanie w rzeczywistość, codzienne jej doświadczanie.

Doświadczanie przez uczucia, odczucia, emocje, czynności – drobne gesty, które składają się na życie ludzkie, a które giną nieuchronnie w mrokach niepamięci, zacierane przez czas. To z nich artysta czyni tematy swoich prac, usiłuje skondensować w jak najprostszej formie związane z nimi emocje, sprowadzić do symbolu, znaku, oczyścić ze zbędnych szczegółów, wydobyć ich istotę, najgłębszy sens. Analizuje cały swój zasób pamięci, pamięci wydarzeń i pamięci emocji, pamięci uczuć i odczuć. Wydobywa z niego szczególnie frapujące go wspomnienia, ich ujednolicony przez oczyszczające działanie czasu nastrój. Wypreparowuje z nich często jedną rzecz, jeden przedmiot, który najbardziej kojarzy mu się z określonym wspomnieniem, przeżyciem. Ten przedmiot – hasło, przywołujące je z odległej przeszłości, staje się często bezpośrednim tematem obrazu.

Przedmioty w jego obrazach to milczący świadkowie wydarzeń, sytuacji, które czasami więcej mówią o ludzkich sprawach niż sam człowiek.

Fascynuje go…- cały tekst na źródłowej stronie Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach♂

 


Jarosław Kruk: Ja, podobnie jak Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki, również serdecznie zapraszam na ten kielecki wernisaż wystawy „sugestie z przeszłości BOGDANA PTAKA”.

Wprawdzie nie jestem znawcą sztuki, więc nie mam zbyt wiele „fachowego” do powiedzenia/napisania w tej materii, ale przyznam, że lubię oglądać prace pana Bogdana Ptaka, gdyż są one dla mnie  ciepłe, przyjemne dla oka i przyjazne w odbiorze.
Korzystając zaś z okazji, z racji nadchodzących „okrągłych” urodzin, już teraz serdecznie życzę Artyście zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, jak również wielu kolejnych dzieł i wielu kolejnych wystaw i wernisaży! 🥂

Na koniec podzielę się niestety pewną miłą inaczej refleksją : Jest otóż w Busku-Zdroju miejsce, które od lat kojarzy się ze sztuką. To zabytkowa Willa Polonia’, u zbiegu Mickiewicza, Kościuszki i Batorego, w której przez dziesięciolecia mieściła się Galeria Sztuki „Zielona”, buska filia Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. W ostatnim czasie, ten liczący 123 lata’ ( tyle ile trwały zabory, ile Polski nie było na mapach świata) budynek, poddany został gruntownej, kosztownej renowacji’. I wydawało mi się – mnie i wielu innym osobom – że w zrewitalizowanej Willi dalej będzie prężnie działać Galeria „Zielona”, a jej odnowione progi i sale będą szeroko otwarte dla buskich artystów. Niestety tak się tylko wydawało….

◙ Podobne informacje:

RK: Zamiast Galerii Sztuki „Zielona” będzie Buska Galeria Artystyczna

💥 RK: Umowa z BWA zerwana. Kto gospodarzem zabytkowej willi Polonia?

RK: Galeria Sztuki „Zielona” w Busku-Zdroju wypięknieje. To inwestycja warta ok. 4 mln zł

Jak z banerów zrobić nowe dzieło sztuki? „Recykling koloru ” – wernisaż wystawy prac Tamary Maj w Galerii BWA w Sandomierzu z okazji 40.lecia jej pracy twórczej, 26.05.2023

Galeria Zielona: Tamara Maj – JA – Jubileusz 35 lat pracy twórczej – 5 października 2018

BWA: Wystawa malarstwa Marka Wawro w buskiej Galerii „Zielona”

🎨”KRAJOBRAZ W ABSTRAKCJI – ABSTRAKCJA W KRAJOBRAZIE” – Wernisaż twórczości Barbary Wnuk-Spirowskiej – Galeria Sztuki Gromada, 29.07.2023 [FOTO]

💥🎨”KRAJOBRAZ W ABSTRAKCJI – ABSTRAKCJA W KRAJOBRAZIE” – Galeria Sztuki Gromada zaprasza dziś, w sobotę 29 lipca o 17:00, na wernisaż twórczości buskiej artystki, Barbary Wnuk-Spirowskiej

bcpl: Buskowianka Agata Słowak laureatką Paszportów POLITYKI 2022 | Rozmowa z artystką (2018)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl