Stypendium im. biskupa Czesława Kaczmarka również i dla Macieja Bębenka z Buska-Zdroju - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Stypendium im. biskupa Czesława Kaczmarka również i dla Macieja Bębenka z Buska-Zdroju

30 września 2018 | Marlena Płaska - Radio Kielce / Jarosław Kruk | | 1 komentarz

15 uczniów szkół średnich otrzymało diecezjalne stypendia im. księdza biskupa Czesława Kaczmarka. Jednorazowe wsparcie finansowe wyniosło w tym roku 1.500 złotych. Jest przyznawane osobom, które angażują się w życie parafii i pochodzą z rodzin o trudnej sytuacji materialnej.

Stypendia im. ks. bp. Czesława Kaczmarka wręczał bp. Marian Florczyk , Kielce. 29.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Stypendium otrzymał m.in. Maciej Bębenek z Buska-Zdroju. Podkreśla, że to wsparcie ma dla niego duże znaczenie. Zamierza zainwestować pieniądze w swoją edukację, m.in. kupując podręczniki przydatne na studiach. Dodaje, że wiara także odgrywa ważną rolę w jego życiu i angażuje się m.in. w wolontariat przy parafii.

Stypendium im biskupa Czesława Kaczmarka, prześladowanego w czasach komunizmu i torturowanego przez UB, ma także upamiętniać tę niezwykłą postać. Maciej Bębenek przyznaje, że dowiedział się więcej o biskupie Kaczmarku dopiero, gdy zaczął się ubiegać o stypendium jego imienia.

Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Biskup Marian Florczyk, który wręczał stypendia podkreślił, że nadal potrzeba wyjaśnienia i ujawnienia wielu kwestii związanych z prześladowaniem biskupa Kaczmarka przez komunistów. Biskup Kaczmarek studiował na zachodzie, był bardzo wykształcony, odegrał ważną rolę w diecezji już w czasie II wojny światowej. Uważał, że dobrze rozwijające się społeczeństwo powinno być mądre, inteligentne, znać swoją historię i żyć ewangelią. Bardzo chciał, żeby w Kielcach powstał instytut kultury chrześcijańskiej, który upowszechniałby w społeczeństwie wartości chrześcijańskie. Niestety biskup był niewygodny dla władz komunistycznych. Biskup Marian Florczyk dodaje, że należy pamiętać o ogromie cierpień fizycznych i psychicznych, których biskup Kaczmarek musiał doznać w więzieniu.

Londyn, 2015: od lewej: AnKa Michta, Kasia Sokołowska, Karol Rak, Michał Bębenek i Kamil Dryja. źródło: fb/Maciej Bębenek

Stypendium im. księdza biskupa Czesława Kaczmarka jest przyznawane od 3 lat. Pieniądze na stypendia pochodzą z diecezjalnego funduszu stypendialnego, który powstał na mocy dekretu biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego w 2015 roku. Jego stworzenie wsparli księża z diecezji kieleckiej, którzy w ciągu roku wpłacają datki na ten cel.

źródło: Radio Kielce

Wikipedia: Czesław Kaczmarek (1895- 1963) – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup diecezjalny kielecki w latach 1938–1963.

Przeszedł czyścieć na ziemi – 50 rocz. śmierci bp. Czesława Kaczmarka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Stypendium im. biskupa Czesława Kaczmarka również i dla Macieja Bębenka z Buska-Zdroju”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl