ŚR: W ciągu 20 lat w Polsce wyginęło około 1,5 mln par wróbli. Zobacz przyczyny - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ŚR: W ciągu 20 lat w Polsce wyginęło około 1,5 mln par wróbli. Zobacz przyczyny

19 czerwca 2019 | ŚwiatRolnika.info Daria Plewa 13.06.2019 / Jarosław Kruk 19.06.2019 | | 0 komentarzy

Obecnie naukowcy rozróżniają kilkanaście podgatunków tego znanego powszechnie ptaka. Wróble towarzyszą człowiekowi od około 25 tysięcy lat. Ludzie stali się idealnymi towarzyszami dla wróbli w momencie gdy zaczęli uprawiać ziemię. Ptak ten jest ziarnojadem, który doskonale odnalazł się wśród obsianych pół. Z czasem zaadoptował sobie także tereny miejskie, w których również nie brakuje mu pokarmu.

Wróbel zwyczajny, samczyk / fot. Jarosław Kruk

Wróble żywią się głównie nasionami, w tym prosa, ryżu, sorgo, faworyzują zdecydowanie owies i pszenicę. Zjadają również różne nasiona dzikich roślin takich jak szczaw, gwiazdnicya, różnorodne zióła i trawy. Nie gardzą odpowiednimi odpadkami z domostw. Wiosną w skład diety wróbli wchodzą również pączki roślinne i kiełkujące liście, ptaki te żerują zarówno na ziemi, jak i w roślinności. W swoim menu mają również owady i larwy. Owadami karmione są pisklęta i te preferują mszyce, ryjkowce, prostoskrzydłe i gąsienice.

Od lat 80-tych XX wieku liczba wróbli zmniejszyła się prawie trzykrotnie. Według najnowszych szacunków od początku XXI wieku wyginęło 1,5 mln par wróbli.
Miedzynarodowa Unia Ochrony Przyrody, nieprzerwanie od 1988 roku, uznaje wróbla domowego za gatunek najmniejszej troski. BirdLife International ( międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną ptaków) uznaje trend populacji wróbla za spadkowy. W Wielkiej Brytanii i Holandii gatunek ten traktowany jest jako zagrożony. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Jednoznaczne określenie przyczyny drastycznego spadku liczebności wróbli w świecie nie jest obecnie znane. Naukowcy przypuszczają, że jest to splot wyniku kilku czynników. Sporo wskazuje na to, że do wymierania wróbli przyczyniły się głównie zmiany cywilizacyjne.
Chemia, mechanizacja, postęp techniczny, w tych kliku słowach można określić czynniki niesprzyjające wróblom a wręcz przyczyniające się do ich dziesiątkowania.

Stosowane powszechnie opryski, w tym pestycydy, doprowadziły do….- cały artykuł na źródłowej stronie ŚwiatRolnika.info – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl