eM: Pszczoły w wielkim mieście - w Kielcach 14.06, niebawem w Busku też [AKTUALIZACJA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

eM: Pszczoły w wielkim mieście – w Kielcach 14.06, niebawem w Busku też [AKTUALIZACJA]

10 czerwca 2019 | Tygodnik eM Beata Kwieczko / Jarosław Kruk 10.06.2019 | | 0 komentarzy
Tego jeszcze nie było! W Kielcach na dachach kilku instytucji umieszczono ule. Oczywiście, zamieszkają w nich pszczoły. To pomysł członków świętokrzyskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody, którzy realizują akcję „Pszczoły w mieście” informuje Tygodnik eM

fot. Miasto Stołeczne Warszawa/ R. Motyl

Projekt zrodził się w 2013 roku, kiedy to pierwszy ul z pszczelą rodziny miał być zamontowany na dachu siedziby Ligi Ochrony Przyrody przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach. – Chcieliśmy w dziesięć osób zwrócić uwagę społeczeństwa, że masowo wymierające pszczoły to ​​olbrzymi problem. Badania alarmują, że co minutę ginie ich ponad pięć tysięcy. A ludzie nie zdają sobie sprawy, że bez pszczół nie będzie istniał park ani ogród. Sam Albert Einstein powiedział, że jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia – mówi Krzysztof Antoszewski, mistrz pszczelarski i koordynator projektu „Pszczoły w mieście” Ligi Ochrony Przyrody.

.SMACZNY MIODEK Z MIASTA
Wiele osób zastanawia się się, czy miód wytwarzany w mieście nie będzie zanieczyszczony i czy pszczoły będą bezpieczne. – Jestem przekonany, że tak. Pszczoły żyją od ponad 40 lat w wielu miastach na świecie i okazuje się, że miód, który produkują, często ma mniejszą zawartość metali ciężkich niż ten wytwarzany poza miastami – przekonuje Krzysztof Antoszewski. Podkreśla, że ​​priorytetem dla ekologów jest również bezpieczeństwo mieszkańców. – W ulach zamieszkają pszczoły gatunku Buckfast. Są bardzo łagodne i nie stwarzają żadnego zagrożenia – informuje koordynator.

PIERWSZE ULE 14 CZERWCA – DAFI

Sześć lat temu nie udało się umieścić ul z rodziną pszczelą na budynku przy ulicy Sienkiewicza.Przeszkodą okazał się zbyt stromy dach. Do akcji „Pszczoły w mieście” kielecki LOP wrócił w lutym tego roku. Projekt został wzbogacony o przekaz promocyjny.
– Pomyślałem, że stworzę hybrydę reklamową: na ulach będzie logo firmy, która w zamian za reklamę sfinansuje w części lub w całości opiekę nad zamieszkującymi je pszczołami – mówi Krzysztof Antoszewski. Chęć współpracy jako pierwsze wyraziło Dafi, producent filtrów do wody, które od razu zamówiło 10 uli. Za kilka dni, 14 czerwca odbędzie się uroczysta inauguracja pasieki Dafi. Montaż uli i zasiedlanie pszczelimi rodzinami odbyło się w poniedziałek, 10.06. Warto zacytować komentarz Macieja Burszteina napisany  na „na gorąco” na jego fb’profilu: 

” ??????Już za kilka dni oficjalnie i uroczyście otworzymy naszą pasiekę Dafi. Przyjadą znamienici goście z Polski i z Kielc. ??????

???Dzisiaj ule stanęły na swoim miejscu i zostały zasiedlone przez pszczele rodziny.To bardzo łagodny gatunek pszczół. Pierwszy raz w życiu byłem w pasiece, bez żadnego ubrania ochronnego. Owady wchodziły mi na dłoń. Żaden mnie nie użądlił.

?Powiem Wam, że mała rzecz a daje wielką radość. Warto zmieniać ten mały skrawek świata wokół nas.

Jeszcze w tym roku będziemy mieli sporo miodu. ???Chyba ogłoszę konkurs na jaki cel go przekazać. 

To chyba pierwsza miejska pasieka w Kielcach. Liczę, że inne firmy pójdą za naszym przykładem. W razie chęci – służę pomocą i poradą.

Transmisja na żywo będzie prowadzona przez TVP2 w wejściach pogodowych Pytanie na Śniadanie od godz. 8.00 już w najbliższy piątek. Dowiecie się o całym projekcie, jak ważna przyświeca nam misja ?????”

 

Koordynator akcji dodany, że w planach jest także montaż pszczelich domków na dachach Filharmonii Świętokrzyskiej, Wojewódzkiego Domu Kultury, kieleckiego ratusza, dawnego Hotelu Łysogóry i Galerii Korona, która nie tylko chce dołączyć do akcji, ale... – cały artykuł na źródłowej stronie Tygodnika eM – po kliknięciu na link 


Konferencja  „Prawo do Przedsiębiorczości”, Kielce, 15 maja 2019 – Krzysztof Antoszewski i Jarosław Kruk (z prawej).

Jarosław R. Kruk:  15 maja w Kielcach odbywała się konferencja Prawo do Przedsiębiorczości. Spotkanie zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości skierowane było do świętokrzyskich przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm. O korzystnych zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej, jakie wprowadza Konstytucja dla Biznesu informowała minister Jadwiga Emilewicz i inni wysocy urzędnicy.
W kuluarach konferencji  w hotelu Best Western Grand Hotel,  na stoisku informacyjnym „Pszczoły w mieście” miałem przyjemność poznać koordynatora akcji, pana Krzysztofa Antoszewskiego i dowiedzieć się bardzo dużo o tym eko-projekcie. Usłyszałem m.in., że: podobne do kieleckich mikropasieki można już spotkać w całej Europie – w Londynie jest ponad 5000 miejskich uli. Rodzinami pszczelimi opiekuje się mistrz pszczelarstwa, a miodek zebrany od pszczół będzie własnością gospodarza.

W związku z problemem spadku liczebności pszczół miodnych w Polsce i Europie, w moim uznaniu „Pszczoły w mieście” jest znakomitym działaniem, ze wszech miar pożytecznym, które warto wdrożyć i w Busku-Zdroju. Przeprowadziłem już kilka wstępnych rozmów i mogę z przyjemnością poinformować, że niebawem pierwszy „buski” ul „Pszczoły w mieście” zostanie ustawiony w Siesławicach.

Kontakt do koordyantora akcji „Pszczoły w mieście” : Krzysztof Antoszewski, tel. +48 41 343 14 42, e-mail: lop-kielce@tlen.pl

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl