ŚR: W ciągu 20 lat w Polsce wyginęło około 1,5 mln par wróbli. Zobacz przyczyny
Obecnie naukowcy rozróżniają kilkanaście podgatunków tego znanego powszechnie ptaka. Wróble towarzyszą człowiekowi od około 25 tysięcy lat. Ludzie stali się idealnymi towarzyszami dla wróbli w momencie gdy zaczęli uprawiać ziemię. Ptak ten jest ziarnojadem, który doskonale odnalazł się wśród obsianych pół. Z czasem zaadoptował sobie także tereny miejskie, w których również nie brakuje mu pokarmu.
Od lat 80-tych XX wieku liczba wróbli zmniejszyła się prawie trzykrotnie. Według najnowszych szacunków od początku XXI wieku wyginęło 1,5 mln par wróbli.
Miedzynarodowa Unia Ochrony Przyrody, nieprzerwanie od 1988 roku, uznaje wróbla domowego za gatunek najmniejszej troski. BirdLife International ( międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną ptaków) uznaje trend populacji wróbla za spadkowy. W Wielkiej Brytanii i Holandii gatunek ten traktowany jest jako zagrożony. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Jednoznaczne określenie przyczyny drastycznego spadku liczebności wróbli w świecie nie jest obecnie znane. Naukowcy przypuszczają, że jest to splot wyniku kilku czynników. Sporo wskazuje na to, że do wymierania wróbli przyczyniły się głównie zmiany cywilizacyjne.
Chemia, mechanizacja, postęp techniczny, w tych kliku słowach można określić czynniki niesprzyjające wróblom a wręcz przyczyniające się do ich dziesiątkowania.
◙ Podobne informacje:
- wprost.pl: – Kampania przeciwko wróblom i plaga głodu. Decyzja Mao Zedonga, która kosztowała życie miliony Chińczyków
- Wikipedia: – Zwalczanie czterech plag – kampania społeczno-polityczna wprowadzona w życie w Chińskiej Republice Ludowej w latach 1958–1962
- infobusko.pl: – M2077: Inwestycja w tereny zielone ma bardzo wysoką stopę zwrotu w Nowym Jorku – w Busku – niekoniecznie
- infobusko.pl: eM: Pszczoły w wielkim mieście – w Kielcach 14.06, niebawem w Busku też [AKTUALIZACJA]