Ś.pro: Buskie Uzdrowisko sprawdzi czy mieszkańcy regionu chorują na cukrzycę [video] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Ś.pro: Buskie Uzdrowisko sprawdzi czy mieszkańcy regionu chorują na cukrzycę [video]

28 lutego 2019 | swietokrzyskie.pro 27.02.2019/ Jarosław Kruk | | 1 komentarz

Ponad 8 mln złotych przeznaczył Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na dwa programy zdrowotne w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2. Obydwa realizowane będą przez Uzdrowisko Busko-Zdrój. Pieniądze na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Konferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim, 27.02.2019 – Renata Janik i Marek Bogusławski

Pierwszy program skierowany jest do mieszkańców całego województwa i obejmuje grupę ponad 187 tysięcy osób dorosłych, drugi – do mieszkańców Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli Kielc i 11 okolicznych gmin, w sumie to 54 tysiące osób.

– W ramach obu tych projektów wsparciem profilaktycznym objętych zostanie ponad 240 tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego. 51 tysięcy z nich będzie miało przeprowadzone szczegółowe badania określające poziom wskaźnika BMI oraz poziom cukru we krwi. Będą to osoby od 45. do 64. roku życia, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały takich badań oraz osoby znajdujące się w grupie ryzyka – informuje Renata Janik. – Zachęcamy mieszkańców, by skorzystali z tych badań – dodaje wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Według danych za 2014 rok, w Polsce zapadalność na cukrzycę wyniosła 378 osób na każde 100 tysięcy mieszkańców, w województwie świętokrzyskim wskaźnik ten jest nieco wyższy i plasuje nas na siódmym miejscu w kraju. Przeciętny polski „cukrzyk” ma 64 lata, choruje od 10 lat, a jego BMI wynosi ponad 31 (6 punktów ponad normę).

– Niestety, z roku na rok coraz więcej osób zapada na tę chorobę, przyczyną jest otyłość i złe odżywiane. Przeciwdziałając temu trendowi, Zarząd Województwa zdecydował się na sfinansowanie badań profilaktycznych. Wszystko po to, aby “wyłapać” jak największą liczbę chorych i szybko wdrożyć odpowiednie działanie. Żeby pacjenci czuli się bezpieczniej – mówi Marek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Realizacja projektów pod nazwą „Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2” rozpocznie się 1 kwietnia tego roku i zakończy 31 grudnia 2021 roku. To efekt dwóch konkursów ogłoszonych przez Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego. Oba są finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, a realizowane będą przez Uzdrowisko Busko – Zdrój, które na ten cel pozyskało pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Wartość obu projektów to w sumie prawie 8,2 mln złotych.

źródło: swietokrzyskie.pro

 

8TVP Kielce: – Profilaktyka cukrzycy. Program dla mieszkańców świętokrzyskiego – VIDEO

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Ś.pro: Buskie Uzdrowisko sprawdzi czy mieszkańcy regionu chorują na cukrzycę [video]”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl