rmf24: Jego śmierć wstrząsnęła Ameryką. Kim był i jak zginął George Floyd? [WIDEO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

rmf24: Jego śmierć wstrząsnęła Ameryką. Kim był i jak zginął George Floyd? [WIDEO]

31 maja 2020 | RMF24 Edyta Bieńczak 31.05.2020 / Jarosław Kruk 31.05.2020 | | 87 komentarzy

Od kilku dni przez Stany Zjednoczone przetacza się fala gwałtownych protestów po śmierci George’a Floyda: 46-letniego Afroamerykanina, który zmarł w wyniku brutalnego zatrzymania, przeprowadzonego przez białego policjanta, 44-letniego Dereka Chauvina. – informuje portal RMF24.pl

W środku: protest w Bostonie po śmierci George’a FLoyda (fot. CJ GUNTHER/PAP/EPA). Obok: kadry z nagrań wideo, na których zarejestrowano brutalną interwencję policjanta Dereka Chauvina wobec Floyda/PAP/EPA, YouTube /

Na upublicznionych nagraniach z zatrzymania widać, jak Chauvin kolanem przyciska szyję Floyda do betonu. Przez 8 minut i 46 sekund. „Nie mogę oddychać!” – te ostatnie słowa 46-latka stały się jednym z haseł skandowanych przez wzburzonych Amerykanów w czasie protestów. Kim był George Floyd? Co wiemy o jego śmierci?

Zaczęło się od zgłoszenia o fałszywym banknocie

Tragiczne wydarzenia zapoczątkowało – jak relacjonuje BBC – zgłoszenie o fałszywym banknocie 20-dolarowym, którym George Floyd miał zapłacić za paczkę papierosów.

Policję zawiadomił młody pracownik sklepu spożywczego w Minneapolis, którego Floyd był częstym klientem i w którym tego wieczoru kupił papierosy.

Sprzedawca zadzwonił na numer alarmowy 911 o godzinie 20:01, dyspozytorowi powiedział, że zażądał od Floyda zwrotu papierosów, ale „on nie chce tego zrobić”.

Twierdził, że 46-latek wygląda na pijanego i nie panuje nad sobą.

O 20:08 na miejscu zjawiło się dwóch policjantów.

Początkowo… – cały artykuł na źródłowej stronie RMF24.pl po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

RK: Buski radny napastnikiem? Dwóch policjantów zaatakowanych nożem [FILM]

Policja: Wręczono odznakę „Ponurego” – otrzymał ją policjant z Buska, który zatrzymywał radnego i został raniony nożem [ZDJĘCIA]

POLICJANCI Z BUSKA- ZDROJU Z WIZYTĄ W KGP

Kalendarium: 26 maja 1584 r. w Krakowie na rozkaz króla ścięto Samuela Zborowskiego, ofiarę wielkiej polityki. Nieżywy pies nie gryzie

RK: Buscy radni odnieśli się do wydarzeń z 18 maja

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

87 odpowiedzi na “rmf24: Jego śmierć wstrząsnęła Ameryką. Kim był i jak zginął George Floyd? [WIDEO]”

 1. obiektywny pisze:

  Jak widać, amerykańskie władze nagrody mundurowemu dusicielowi nie przyznały, za to aresztowały go.

  Tym różni się państwo prawa od polskiego bezprawia, że tam policjant nie jest bezkarnym nadczłowiekiem, tylko podlega prawu jak wszyscy.

 2. Ja nie chcę sugerować niczego, ale pisze:

  jeśli policjant np. przydusza radnego, po czym radny jest aresztowany za draśnięcie go trzonkiem nożyka, zaś policjant nie jest aresztowany, to chasając na wolności może zastraszać lub przekupywać świadków, zwłaszcza że dzięki kolegom z komendy ma dostęp do tajemnic śledztwa i wie kogo będą przesłuchiwali.

  Dlatego zachowanie policji oraz prokuratury amerykańskiej uważam za prawidłowe, ponieważ w ten sposób zapobiega się matactwom, których niearesztowany dusiciel mógłby dokonywać, tym bardziej, że jako mundurowy miałby środki do tego.

 3. Jesteśmy smutnym ubeckim miasteczkiem? pisze:

  W Stanach już kolejny dzień trwają zamieszki, a i nawet w Koninie po podobnej akcji były zamieszki przed ko-mendą.
  Jak widać, w Stanach, a nawet w części Polski jest społeczeństwo obywatelskie, które czuwa, by mundurowi nie nadużywali uprawnień.

  Tymczasem u nas cisza. Prymitywne i lękliwe społeczeństwo Buska i okolic nie stanęło w obronie swego najaktywniejszego radnego, któremu przecież tak wiele zawdzięcza.

 4. Młode Busko pisze:

  A w Busku? Panie Redaktorze, A W BUSKU???

 5. .. pisze:

  Do wszystkich,którzy bronią Radnego Aż!!!im bardziej się z Was śmieją i próbują Wam wmówić,że jesteście nienormalni,tym bardziej się nie poddajcie i róbcie swoje dalej.Mam nadzieję,że wszystkie swoje spostrzeżenia przekażecie prawnikowi Radnego.Swoja droga samo to,że lokalny błazen CH,był ciągle przy Radnym przez ok 48 g i był na miejscu zdarzenia daje do myślenia.Czliwiek,który chwali się żółtymi papierami,prowadzi nielegalną działalność gospodarczą,jest pupilkiem sikory i buskim przedstawicielem TVN.

 6. A W BUSKU? pisze:

  A W BUSKU? w Busku Ukaz cara Rosji Piotra I z dnia 9 grudnia 1708 : Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, by swoim pojmowaniem istoty sprawy nie peszył przełożonego.

 7. 345 pisze:

  Brawo dla amerykańskiej policji która od kilku dni broni ładu i bezbronnych ludzi przed bandytami i terrorystami z antify, którzy te zdarzenie chcieli wykorzystać do gwałtów, kradzieży i zamieszek.

 8. 997 pisze:

  Brawo dla amerykańskiej policji która od kilku dni broni ładu i bezbronnych ludzi przed bandytami w policyjnych mundurach, którzy myślą, że wszystko mogą bo są bezkarni.

 9. 112 pisze:

  Poprzednik ma rację. Takie nadużycia zdarzają się zapewne we wsszystkich policjach na świecie, ale RÓŻNICA POLEGA NA TYM, ŻE W NORMALNYCH PAŃSTWACH (np. w Stanach) TRAKTUJE SIĘ BANDYTÓW TAK SAMO NIEZALEŻNIE, CZY MAJĄ MUNDUR, CZY NIE. A w Polsce mundur daje bezkarność.

 10. Busko moje miasto pisze:

  Oj widać że komentarze popierajacego radnego pisze jedna osoba. Ciekawe czy to niedoszły radny z Sieslawic??

 11. Zasługi radnego Łukasza Szumilasa pisze:

  1. Kino cyfrowe 3D.
  2. Skatepark.
  3. Festiwal „Barwy Miasta”.

  To tak na szybko, najoczywistsze.
  Wszystkie te rzeczy służyły i nadal służą mieszkańcom. Niestety, w skutek złośliwości buskich waadz, nie pozwolono na kolejne wydania festiwalu.

  „Zasługi” Sikory:
  1. Wycinka w „Małpiaku” i lasku za „Rafałem”.
  2. Aleja Mickiewicza rozkopana na 3 lata.
  3. Tężnia gigant po tej stronie parku, z której wieje wiatr na stary park, w którym też planował wycinkę (jakby kto nie wiedział sól szkodzi roślinom, patrz: pobocza przy ruchliwych drogach).
  4. Stadion rozkopany już 3 rok.
  5. Wyludnianie się miasta i gminy.
  6. Za niedługo gigantyczna kładka znikąd do nikąd.
  7. Woda, ścieki, śmieci oraz podatki droższe, niż w Warszawie, za to prezes „komunalki” zarabia więcej, niż premier.

 12. Do powyżej pisze:

  Fajne wyliczenia xd

 13. Normalne Busko do Busko moje miasto pisze:

  Też myślę, że pisze jeden / jedna.

  Tyle, że zdaje mi się, że niedoszły z Siesławic akurat miał kosę z nożownikiem z Kościuszki, więc to pewnie kto inny, może jego kolega z Bieniątek, z którym prowadził fast-fudy?

 14. :D pisze:

  Polscy komendanci policji oraz prokuratorzy powinni pilnie przeprowadzić dla swych amerykańskich kolegów szkolenie zdalne uświadamiające ich, że Derek Chauvin powinien otrzymać nagrodę, a nie zostać aresztowanym, wszak nie mordował, a jedynie zastosował profesjonalną tzw. klamrę.

 15. Busko moje miasto pisze:

  To że niedoszły radny z Siesławic miał kosę z radnym nożownikiem to jest mało ważne. Ważne jest to że niedoszły radny z Siesławic ma kosę z policja więc będzie go bronić. Janusz z Biniątek to niech zajmie sie swoją firmą medyczną bo w końcu stracił pracownika naszego radnego nożownika.

 16. Do :D pisze:

  Widziałeś chociaż jedno nagranie z tego zajścia debilu??

 17. Wyliczenia rzeczywiście fajne pisze:

  Ode razu widać, że wszystkie działania zaproponowane przez Szumilasa to był konkret: na skateparku tłum ludzi, zwłaszcza młodzieży, do kina 3D przyjeżdżali z innych powiatów. Tak samo Barwy.
  Rzeczy przemyślane, służące większości, a przynajmniej dużej częsci mieszkańców i gości, często za garstkę środków, jakie poszły na fanaberie opisane poniżej.

  A pomysły Wąsowicza, czy Sikory? Skwerki z tarczami brązu na których prawie nikt nie bywa, przekopem przez Bycoka prawie nikt nie chodzi, schodami na Mickiewicza nikt nie chodzi, tylko wszyscy ścieżką rowerową. W hali targowej ludzie marzną na jesieni od wiatru. Teraz kolejne fanaberie za ciężkie piniądze, z których prawie nikt nie będzie korzystać. Był stadion, teraz już trzeci rok, jak nie można korzystać z powodu budowy i końca nie widać.

 18. Właśnie! pisze:

  Dlaczego z akcji w Busku pokazano tylko jedno nagranie?
  Pod artykułem na RMF są co najmniej 3 filmy różnych autorów z dusicielem z USA.

  Widocznie tam prokuratorzy nie zastraszali świadków, by nie publikowali swoich nagrań.

 19. Oj pisze:

  Zastraszali świadków?? Haha
  O boże co za psychopata hah

 20. do powyżej pisze:

  Psychopatami są twoi koledzy z ko-mendy.

  Wytłumacz mi, jak to jest, że do zajścia w Busko doszło w samym centrum miasta w tłumie ludzi – co podkreślał rzecznik prasowy policji podczas wycierania mordy o Łukasza w mediach ogólnokrajowych.

  Teraz niemal wszyscy noszą ze sobą smartfony. Byle głupoty są teraz nagrywane. A tutaj taka sensacja i tylko jeden wyciągnął kamerę? W dodatku pozostał anonimowy zamiast przytulić kasę z praw autorskich.

 21. Młodzian pisze:

  Jeśli chodzi o SKATEPARK to oczywiście to nie jest jedynie zasługa Szumilasa. Jeszcze za Wąsowicza o skatepark apelowało całe Młode Busko i buska młodzież która jeździła na bmxach oraz deskorolkach. Dodatkowo skatepark to też zasługa Sikory bo to on wydał zgodę na budowę.

  Jeśli chodzi o nasze Kino to wprost napiszę że Szumilas dał nowe serce naszemu kinowi. Co seans to pełna sala i oczywiście nie trzeba jeździć do takiego CK by zobaczyć premierę bo tylko wystarczy poczekać tydzień lub dwa i premiera w Busku.

  Barwy miasta oczywiście to była inicjatywa całego Młodego Buska i buskiej młodzieży ale gdyby Łukasz nie bawił się w wojnę z Sikora to barwy miasta były by cały czas i to na skate parku a nie na kortach tenisowych w zdroju.

  Więc nie piszcie hopsiup że skate park jak i barwy miasta to wyłącznie zasługa Szumiego. Nie znacie tematu więc niewypowiadajcie się.

 22. 1 CZERWCA 2020 O 14:29 pisze:

  Ł.Nowak cicho tam i wracaj do piwnicy

 23. ochroniarz pisze:

  W dodatku operator jedynego pokazanego publicznie nagrania cofnął się akurat w kulminacyjnym momencie. Po co? Czy po to, by nie było widać, że uderzenie było trzonkiem?
  Dlaczego nie pokazano nagrania z kamer przemysłowych w LUKSIE?

  Zastanawia mnie jeszcze, że jeden z gapiów nie zabrał radnemu noża zanim ten po niego nie sięgnął. Wtedy nagle nabrał odwagi, gdy ponad 90 % ludzi ucieka, gdy do akcji wkracza broń.
  Trzeba przyznać, że uczynił to bardzo profesjonalnie, czego nie można powiedzieć o działaniach Czai. To chyba ten przechodzień powinien otrzymać nagrodę zamiast Czai? Dlaczego nawet nie podano danych śmiałka, który uratował zapewne nieudolnego policjanta przed śmiercią z rąk radnego?

 24. Ochroniarzu pisze:

  Ty byś pokozoł dopiero sztuki walki hah

 25. do Młodziana pisze:

  Oczywiście, to nie były tylko zasługi Szumiego, ale całego Młodego Buska.
  Trzeba jednak przyznać, że bez niego MB już praktycznie przestało istnieć. On był liderem, choć oczywiście niewiele by zdziałał bez innych młodych i ambitnych ludzi.

  Co do wojenki, to myślę, że raczej Sikora nie chciał zgody. Szumi nie raz wyciągał rękę do pojednania, lecz Sikora wolał go zwalczać nawet szkodząc młodzieży, która nie miała z tym sporem nic wspólnego, a której zabrał Barwy Miasta.

 26. do gęgacza (pisownia celowa) - prokuratora rejonowego Buska pisze:

  Według oficjalnych dokumentów policji wynalazek z Kielc także ranił patalitę nożem (radny jedynie trzonkiem). Dlaczego jemu nie postawiłeś zarzut próby morderstwa, lecz jedynie gróźb karalnych??

  Skoro konstytucja gwarantuje równość wobec prawa, to chyba zarzuty za te same zachowania powinny być dla wszystkich takie same?

 27. Do powyżej pisze:

  Oo teraz na konstytucję się powołujemy hah

  Pokaż jakiś dowód że kolega radnego zranił trzonkiem.

 28. pytanie do Młodziana pisze:

  Jak już jesteśmy przy Sikorze i buskiej młodzieży: co z młodzieżową radą miasta, którą  powołał pod koniec ubiegłej kadencji razem z bezradnymi, co by odebrać trochę głosów Szumiemu wśród młodzieży?
  Wiesz może, czy jeszcze istnieje i czy w ogóle było jakiekolwiek jej zebranie kiedykolwiek?

 29. przekopem przez Bycoka prawie nikt nie chodzi? chodzi, chodzi pisze:

  do: Wyliczenia rzeczywiście fajne 1 CZERWCA 2020 O 14:14: przekopem przez Bycoka prawie nikt nie chodzi? mylisz się, chodzi, chodzi i nie tylko chodzi. Przekonałem się o tym naocznie miesiąc temu. Z narażeniem zdrowia bo stromo, ślisko i kamyczki na których jeździ się jak na rolkach, a w dodatku brak poręczy by się podeprzeć wszedłem i zszedłem tym czymś. O tym że ktoś tamtędy chodzi świadczyła niezbicie okazała kupa w połowie drogi na szczyt. Wygląda na to, że przekop Bycoka służy jako toaleta zdrojowa.

 30. do gęgacza (prokuratora rejonowego w Busku) pisze:

  Przecież piszę, że kolega radnego ranił ostrzem, a radny tylko trzonkiem.
  Czytaj ze zrozumieniem.

  Naprawdę takich przygłupów mamy w togach, czy tylko udajesz?

 31. Młodzian pisze:

  To jakaś jest rada młodych??
  Ogólnie to jest rada starszych

 32. Do do gęgacza (prokuratora rejonowego w Busku) pisze:

  No właśnie nie xd
  Pokaż te dowody
  Bo to tylko radny nasz nozownik próbował zabić policjanta a jego kolega to tylko groził

 33. Biorąc pod uwagę skład rady pisze:

  miejskiej, to Młodzian ma rację.

 34. do gęgacza pisze:

  Twoi kolesie z policji sami napisali, że towarzysz radnego ranił policjanta, więc nie kłam.

 35. Do 1 CZERWCA 2020 O 14:53 pisze:

  Nieraz widziałem jak na tych kamyczkach dziecko fikało ale niestety To jest robota Wąsowicza.
  Nawet tam schodów i poręczy nie zrobił. Teraz wgl niewiadomo czy to przejście na Bycoka da się jakoś zmodernizowac.

 36. Do do gęgacza pisze:

  A gdzie mogę to znaleźć że tak pisali??
  Bo nie wiem czy to jakieś twoje urojenie czy specjalnie wtłaczasz ludziom dezinformację

 37. czy nie wydaje wam się, że radny Łukasz Szumilas też może miał się udusić przypadkiem oczywiście w trakcie interwencji? pisze:

  Bokser Kostecki zdaniem prokuratury sam się powiesił, a czy nie wydaje wam się, że radny Łukasz Szumilas też może miał się udusić przypadkiem oczywiście w trakcie tak nieporadnej interwencji? z perspektywy czasu gdy kolejny raz oglądam ten jedyny niekompletny wydaje się filmik z interwencji to zaczynam nabierać takich podejrzeń.

 38. Marcin pisze:

  Znowu kolejny cudak próbuje udowodnić że radny nie próbował zabić policjanta tylko że policjant go dusił no aha.
  A w tej bajce były słonie??

 39. do powyżej pisze:

  Z tą pieprzoną kładką, którą Sikora chce na siłę przepchnąć w obecnym koronakryzysie będzie tak samo, jak z tym przekopem. W obu przypadkach nie wiadomo na co, po co, wiadomo tylko, że ciężkie pieniądze poszły na te fanaberie. Może ten przekop miał być imitacją uskoku tektonicznego? Bo kładka to chyba po to z drewna, by element miał co podpalać

 40. Polak pisze:

  Kurfwaaa tylko przegop Mierzeji Wislanej!!! Walić ruską maciore auuu.

 41. do komendanta Hatysa i prokuratora gęgacza pisze:

  Kiedy wreszcie pokażecie nagrania z telewizji przemysłowej sklepu LUX pokazujących, co było przed akcją czai?!

 42. anonimowy bohater spod Rossmanna i tajemniczy komandos-ochroniarz pisze:

  Bardzo ciekawą postacią tego wg. mnie teatrzyku „Akcja pod Rossmannem” 18 maja 2019 jest tajemniczy przechodzień, który jak widać pod koniec filmiku ze zdarzenia natychmiast po tym jak tylko radny Szumilas uderza rękojeścią a nie ostrzem noża policjanta doskakuje i bardzo wprawnie błyskawicznie wyjmuje mu nóż z ręki. Godne podziwu i pochwały zachowanie! To on jest uważam bohaterem całego zdarzenia i to on a nie nieporadni policjanci zasługuje chyba na ordery i pochwały. Bez jego wprawnej interwencji wypadki mogłyby się potoczyć różnie.

  Dlaczego więc nie sławi się i nie pokazuje publicznie tego bohatera? Czy nie zasługuje on na medal Za ofiarność i odwagę? Czy nieudolnie działający policjant duszący klamrą radnego Szumilasa nie powinien jemu oddać medali i nagród, czy to nie jemu powinien gratulować komendant główny policji?

  Szkoda co prawda i ciekawe dlaczego nie pomógł policjantowi obezwładnić radnego wcześniej w trakcie szamotaniny, zanim w przedstawieniu pojawił się nóż? Nie było go czy nie mógł za wcześnie interweniować? Ciekawe tym bardziej, że na widok noża 99% ludzi ucieka a nie rusza z odsieczą. Przykład z listopada 2019 r. Londynu https://tvn24.pl/swiat/atak-nozownika-w-londynie-2019-brytyjskie-media-polak-bohaterem-ra989524-2508417
  Bohater z Londynu stał się sławny i informowali o nim wszyscy na cały świat a tu w Busku, pół roku wcześniej, 18 maja 2019 r podobna sytuacja, bohaterski przypadkowy przechodzień odbiera nóż i nikt o tym nie pisze, nie sławi dzielnego przechodnia, a TVN zamiast tego bohatera zareklamować i jego godną podziwu postawę to bierze innego eksperta przed kamery. Czy to nie dziwne? Czy policja wie kim był ten tajemniczy przypadkowy przechodzień bohater?

  Swoją drogą ten przypadkowy przechodzień jak wdać na filmiku, sądząc po wyglądzie, po ruchach i wyjątkowo sprawnym i umiejętnym odebraniu noża chyba na co dzień nie zarabia na życie koszeniem trawy czy ocieplaniem budynków. Skąd więc taki anonimowy as wziął się w Busku pod Rossmannem dokładnie w chwili zajścia? Dlaczego pozostaje anonimowy? Czy ktoś wie kim był ten bohater?

  Też bardzo ciekawe jakim cudem akurat kilka dni przed akcją pod Rossmannem tajemniczy mieszkaniec jakoby były komandos ponoć z podwarszawskiej miejscowości znajduje się w Kielcach i jakoby przypadkowo napotyka radnego Łukasza Szumilasa i staje się jego ochroniarzem? Przez tych kilka dni nie odstępuje go na krok, jest z nim wszędzie, zamieszkuje w mieszkaniu radnego Szumilasa i to on a nie radny Szumilas wymachuje wszędzie nożem i robi teatrzyk. Czy radny Szumilas wcześniej tak każdego zapraszał do domu, dzielił się z nim odzieżą, karmił go i chodził wszędzie?
  Czy nie wygląda na to, że radny Szumilas przez tych kilka dni był jak zombi z odebraną lub mocno ograniczoną świadomością, podobnie jak dziewczyny po pigułce gwałtu? ciekawe, ciekawe, ciekawe.

 43. tajemnicza kobieta co ma rentgen w oczach pisze:

  Bardzo ciekawą postacią tego wg. mnie teatrzyku „Akcja pod Rossmannem” 18 maja 2019 jest również tajemnicza kobieta co ma rentgen w oczach. Nikt nie wiedział, że radny Łukasz Szumilas ma ze sobą nóż tego dnia, bo po prostu nigdy noża nie nosił. Wyjątkowo tego dnia wziął go wychodząc z domu za namową przygarniętego „ochroniarza” do samoobrony, bo czuł się zagrożony. Radny Szumilas nigdzie nie pokazywał tego noża i nie było go widać pod ubraniem. Rodzi się więc niezmiernie ważne pytanie skąd więc ta kobieta, która na filmiku krzyczy, że on ma nóż, wiedziała o tym nożu? Jakim cudem to wiedziała? Czyżby miała rentgeny w oczach i widziała nóż schowany pod ubraniem radnego? Jeśli ta kobieta ma takie umiejętności to powinno się ją pokazać i rozreklamować, powinna być sławna na cały świat i zarabiać duże pieniądze pokazując publicznie swoje umiejętności np w TVN. A z pewnością powinna być zatrudniona np. w ochronie pani premier Beaty Szydło czy pana prezydenta Andrzeja Dudy. Szkoda by taki talent się marnował.

 44. do komendanta Hatysa i prokuratora gęgacza pisze:

  Oj nigdy xd

 45. Do tej osobki pisze:

  tajemnicza kobieta co ma rentgen w oczach

  anonimowy bohater spod Rossmanna i tajemniczy komandos-ochroniarz

  Kończ wasc wstydu oszczędź

 46. do powyżej pisze:

  A więc sami przyznajecie, że „usiłowanie zabójstwa” przez radnego to była ściema.

 47. O rany pisze:

  Tajemniczy bohater i kobieta z retgenem? Weź człowieku przestań cpań prochy. I zmień lekarza.

 48. Do 1 CZERWCA 2020 O 15:15 pisze:

  Jaka ściema?

  Radny jest psychopata i morderca!!

 49. Barbara pisze:

  Znowu się zaczyna kłótnia o tego biednego człowieka. Mam nadzieję że lekarze dobrze zaopiekuję się Łukaszem i już tu więcej nie wrócił do tego miasta.

 50. pytajnik pisze:

  czy to prawda że na schodach Luxa były ślady krwi? jeśli były to czy nie jest to niezbity dowód że policjant został zraniony?

 51. Hyhyyyyy pisze:

  Łukasz Szumilas spadł z rowerów 3 złote

 52. tajemniczy kamerzysta pisze:

  i kolejna dziwna osoba, której personalis też nie są znane to tajemniczy kamerzysta. Nagranie jest ze stojącej kamery co jest bardzo dziwne i niespotykane bo zazwyczaj osoba filmująca odruchowo porusza się z kamerką by lepiej nagrywać filmowane zajście. Nagranie też nie ma jakby początku i nie ma chyba końca. O ile brak początku tego wg. mnie teatrzyku „Akcja pod Rossmannem” 18 maja 2019 można tłumaczyć tym, że ktoś nie od razu włączył nagrywanie, o tyle zakończenie mam wrażenie jest za wczesne, bowiem normalnie kręci się dłużej takie akcje. Wystarczy porównać nagranie ostatniej akcji kieleckiej straży miejskiej co zakuła w kajdanki właściciela restauracji na Sienkiewce https://infobusko.pl/em-video-skuli-wlasciciela-kieleckiej-restauracji-i-odwiezli-na-komisariat-dlaczego/
  W przypadku nagrania „Akcji pod Rossmannem” 18 maja 2019 chyba specjalnie pokazany jest jedynie wycinek nagrania.
  Ciekawe bardzo jest też to, że tajemniczy kamerzysta, który mógłby przecież za swoje nagranie, które pokazały wszystkie serwisy i telewizje wziąć ogromne pieniądze z tytułu praw autorskich chyba tego nie zrobił bo nic o tym nie wiadomo. W dobie internetu jest niespotykane. Mało tego, tajemniczy kamerzysta powinien być przedstawiony przez TVP publicznie i stawiany jako wzór właściwej postawy obywatelskiej, gdyż dzięki niemu wymiar sprawiedliwości ma bodaj jedyne nagranie „Akcji pod Rossmannem” 18 maja 2019.
  To że jest to bodaj jedyne nagranie „Akcji pod Rossmannem” 18 maja 2019 też jest bardzo dziwne w czasach gdy każdy nosi komórkę i gdy tylko coś się dzieje wielu czym prędzej to kameruje. A tu proszę samo południe, sam środek miasta, wydarzenie epokowe w historii Buska i tylko jeden osobliwy filmik. Czy nie jest to zastanawiające?

 53. normalna pisze:

  Chyba też nikt nie wierzy, że śmierć Miodowicza to był wynik „choroby”.
  62 lata bodaj, to nie jest wiek na śmierć w przypadku człowieka wykształconego, posła, a więc i pieniędzy na dbanie o zdrowie mu nie brakowało, zresztą jako polityk mógł leczyć się w szpitalach MSWiA uważanych za najlepsze.
  Zajmował się służbami specjalnymi, więc na pewno miał wielu wrogów także wśród policjantów i buskich ubeków.
  Podobno zwracał uwagę – mimo różnic politycznych – na wątpliwości w sprawie tzw. samobóstwa Andrzeja Leppera.

 54. Do powyżej pisze:

  Ooo znowu temat ubecja haha

 55. do pytajnika pisze:

  Przecież wyraźnie piszę, że WEDŁUG OFICJALNEGO PISMA POLICJI to ten drugi wynalazek z Kielc, który był z Szumilasem ranił policjanta. Więc ślady krwi to „zasługa” tego wynalazka, bynajmniej nie radnego.

 56. tajemniczy kamerzysta?? pisze:

  Kurwa dobra osóbko czytam twoje jazdy i kurwa myśle w Busku mamy kilku Robertow Szafrancow.
  Ja bym do tego dał teorie o Rodshildach hah

 57. Do do pytajnika pisze:

  Daj dowód!

 58. Zapiekanka! pisze:

  Witam😊😊

 59. do pytajnika pisze:

  Sami tak napisaliście, a konkretnie komendant wojewódzki w Kielcach, niech więc on da dowód.

 60. Do do pytajnika pisze:

  Ty sam o tym piszesz że tak było więc proszę o dowód

 61. Gdyby George Floyd został zamordowany w Polsce pisze:

  to rzecznik prasowy wycierałby o niego mordę, a z policjanta zrobił bohatera.

 62. do policyjnych zwiącholi pisze:

  Jeśli zaciskanie pętli na szyi uważacie za profesjonalną tzw. klamrę, to jak nazywacie dociskanie szyi do ulicy kolanem?

 63. Mieszkaniec pisze:

  Patrzac co dzikusy z Antify i „obrońcy” George Floyd robią w Ameryce to szczerze mam w dupie że jakiś policjant zabił kogoś.
  Teraz w dobie wirusa tzn obrońcy niszczą kogo? Przedsiębiorców!
  Podpalone i zdemolowały sklepy dodatkowo popici prawie na smierc wlasciciele sklepow. Więc niech Amerykańska Policja i Wojsko leje tą patologię!!

 64. Dziękuję za uwagę pisze:

  do policyjnych zwiącholi
  1 CZERWCA 2020 O 15:27
  Jeśli zaciskanie pętli na szyi uważacie za profesjonalną tzw. klamrę, to jak nazywacie dociskanie szyi do ulicy kolanem?

  Gdyby murzyn się nie wiercil to by mu się nic nie stało.
  Gdyby zatroskane gapie niezakabywaly drugiego policjanta to by nic się nie stało.

 65. do powyżej pisze:

  Te wasze 2 wpisy najlepiej pokazują mentalność buskich policjantów: skoro zamordowanie człowieka przez waszego kolegę zza oceanu kwitujecie tekstem „nic się nie stało”, to znaczy, że uważacie, że mundurowym wolno nawet mordować.

 66. do Dziękuję za uwagę : dostrzegam rasizm w tym co napisałeś pisze:

  dostrzegam rasizm w tym co napisałeś

 67. do dziękuję za uwagę pisze:

  Murzyn był już zakuty w kajdanki, więc nie stanowił zagrożenia.
  Policjant ewidentnie chciał się na nim wyżyć.

 68. Do powyżej pisze:

  Właśnie Donald Trump wczoraj oglosil że Antifa w USA będzie uznawana za organizację terrorystyczną w związku z tymi burdami po śmierci George Floyda.

 69. .. pisze:

  https://m.youtube.com/watch?v=eJnRrHI5Ofw

  Na tym filmie patusy z Lublina się nie wierca jak założyli im klamry no i żyją dalej ale w pierdlu.

 70. No nieźle. pisze:

  do Dziękuję za uwagę : dostrzegam rasizm w tym co napisałeś
  1 CZERWCA 2020 O 15:37
  dostrzegam rasizm w tym co napisałeś

  Dziękuję za uwagę
  1 CZERWCA 2020 O 15:31
  do policyjnych zwiącholi
  1 CZERWCA 2020 O 15:27
  Jeśli zaciskanie pętli na szyi uważacie za profesjonalną tzw. klamrę, to jak nazywacie dociskanie szyi do ulicy kolanem?

  Gdyby murzyn się nie wiercil to by mu się nic nie stało.
  Gdyby zatroskane gapie niezakabywaly drugiego policjanta to by nic się nie stało.

  Gdzie tu dostrzegasz rasizm??

 71. Do 1 CZERWCA 2020 O 15:36 pisze:

  Czyli policja jest na forum??

 72. 997 pisze:

  Jakoś nie zaskakuje mnie rasizm w powyższych wypowiedziach buskich policjantów.
  Do polskiej policji, a zwłaszcza do ZOMO trafia bowiem przeważnie najgorszy, niewykształcony element wiejski, więc prymitywy potrzebują dowartościować się tym, że są „lepszej” rasy.

 73. Olek pisze:

  do dziękuję za uwagę
  1 CZERWCA 2020 O 15:38
  Murzyn był już zakuty w kajdanki, więc nie stanowił zagrożenia.
  Policjant ewidentnie chciał się na nim wyżyć.

  Ja tam nie wiem dla mnie sprawa jest medialna A poza tym koleś jest skończony w zawodzie i będzie pierdzieć.

 74. Fuck logic pisze:

  997
  1 CZERWCA 2020 O 15:43
  Jakoś nie zaskakuje mnie rasizm w powyższych wypowiedziach buskich policjantów.
  Do polskiej policji, a zwłaszcza do ZOMO trafia bowiem przeważnie najgorszy, niewykształcony element wiejski, więc prymitywy potrzebują dowartościować się tym, że są „lepszej” rasy.

  O kurwa po tym komentarzu mam mózg rozjebany.
  Człowieku ty czytasz co piszesz??? Bo chyba nie.

 75. Olek ma rację pisze:

  I dobrze, szkoda, że w Polsce takie sprawy są traktowane inaczej, a z ofiar policja i prokuratura robi sprawców.

 76. do powyżej pisze:

  Czy nasz radny aka Łukasz rozpruwacz jest ofiarą?? Definitywnie nie!!!

 77. Widzę, że Busko wiele łączy z Wrocławiem pisze:

  Tam też policjanci są bezkarni. To przecież tam zamordowano przed kilkoma laty człowieka na komisariacie. W przeciwieństwie do Minneapolis – tam nie ukarano policjantów.

 78. Jędker pisze:

  Aaa tego co naduzywał narkotyków??
  Widać że chłopak był znany bo pół patusiarni z Wrocławia go broniło.
  https://m.youtube.com/watch?v=N8ZPV4C8t04
  Ten Sebek z gazem i tak najlepszy hah

 79. 112 do Jędrka pisze:

  Nawet gdyby był, to nie był powód, by go zamordować, bo nie ma w Polsce kary śmierci, zresztą, gdy była, to ją orzekał sąd.

 80. Do powyżej pisze:

  Tumanie gdyby kara śmierci była w Polszy to pierw musielibyśmy wyjść z UE.

 81. do Jędker 15:51 pisze:

  Stefan Kisielewski, założyciel UPR mówił, że „Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju!” Socjaliści bohatersko pokonują trudności, które sami najpierw generują czy powodują. Z tego co piszesz to wydaje się, że z policją we Wrocławiu jest podobnie. Dzielnie walczy z nieszczęśnikami, którzy nadużywają narkotyków. Ale skąd ci nieszczęśnicy biorą te narkotyki? Ktoś im je sprzedaje. A czy sprzedaż narkotyków jest legalna? no nie. Więc skoro jest nielegalna a mimo to jest, to znaczy że policja chyba nie działa właściwie. Zamiast w pierwszej kolejności wyeliminować źródło narkotyków to zbytnio chyba zajmuje się ściganiem ich skutków. Gdyby policjanci zamiast tyle sił i uwagi angażować w walkę z narkomanami to pozamykali by dilerów, to by nie było narkotyków na rynku, to by nie było narkomanów bo nie mieli by co ćpać. Teoretycznie chyba łatwiej jest zwalczyć dilerów niż narkomanów bo dilerów jest 10 a może 100 czy 1000 razy mniej. Ale z kolei chyba łatwiej i bezpieczniej jest się wykazać łapiąc bidnych narkomanów niż bogatych dilerów.

 82. Wygląda na to, że sława naszego dzielnego Łukasza Czai dotarła nawet za ocean pisze:

  Widocznie Derek Chauvin inspirował się akcją pod Rossmannem, pewnie liczył, że też dostanie nagrodę od komendanta, lecz się przeliczył.

 83. do powyżej pisze:

  Przestań ćpać!

 84. dr Zbigniew Dylewski o tym, że złe gospodarowanie wcześniej czy później doprowadza do upadku, biedy i nędzy pisze:

  Złe gospodarowanie wcześniej czy później doprowadza do niepokojów społecznych, upadku, biedy i nędzy nawet bogate i teoretycznie zasobne ośrodki i kraje. Świetnie to tłumaczy ekonomista dr Zbigniew Dylewski w swoim wykładzie o Indiach. Przejrzyście przedstawia jak zarządzający mogą doprowadzić do ubóstwa nawet krainy miodem i mlekiem płynące. Ciekawa lektura, znaczące porównania i ważne wnioski i cenna nauka dla wszystkich: https://www.youtube.com/watch?v=Gkx1V5JpTXY

 85. Aurora pisze:

  Widzę, że niestety w Polsce panuje sroga dezinformacja o rewolucji w stanach (wojsko wyjeżdża na ulicę więc pozwalam sobie na nazwanie tego rewolucją) postanowiłem przybliżyć trochę temat dla zainteresowanych, jako że od lat czytam i interesuję się realiami życia w USA.
  Post ma cel czysto edukacyjny.
  Linki i źródła informacji pod postem (większość po angielsku).
  Polecam sobie zrobić herbatkę i rozsiąść się wygodnie, bo to nie będzie krótki post.

  Zanim zajmiemy się samą rewolucją musimy wiedzieć jaki ciąg wydarzeń i jaka rzeczywistość doprowadziły do tej sytuacji. W punktach:

  1. Co prawda niewolnictwo w Ameryce skończyło się jakiś czas temu, ale segregacja rasowa niestety wciąż trwa.
  Społeczeństwo jest ciągle mocno podzielone według rasy. Istnieją „czarne” i „białe” osiedla, szkoły, szpitale,… I niestety różnice nie kończą się na kolorze skóry ludzi, którzy zamieszkują/korzystają z nich.
  -np. Szkoły z większością czarnoskórych dzieci dostają średnio 2300$ mniej rocznie na ucznia niż szkoły z większością białych dzieci.
  Ponad połowa szkół w stanach jest ciągle podzielona według rasy i niestety ten brak finansowania sprawia, że dzieciaki z głównie „czarnych” szkół są na starcie przegrane w walce o miejsca na uniwersytetach i ogólnie w wyścigu o edukację gwarantującą dobre życie.
  „Ale Tomek! Dlaczego w takim razie po prostu nie poślą dziecka do lepszej szkoły?” Bo jest to nielegalne. Twoje dziecko musi uczęszczać do szkoły, do której należy twój adres zamieszkania i nie można tak o posłać dziecka do lepszej szkoły. Co przenosi nas do tematu mieszkań i gentryfikacji.
  Więcej o szkołach w (1)
  -Osiedla często są poddawane tzw. gentryfikacji, czyli po prostu są krok po kroku rewitalizowane w sposób, który wypycha biedniejszych ludzi (w większości czarnoskórych) ze swoich domów i osiedli do coraz gorszych lokalizacji. Po prostu brak kontroli wysokości czynszów sprawia, że ludzie przestają być w stanie opłacić swoje mieszkania i domy a „powody” do podniesienia czynszu są wręcz wymyślane na poczekaniu jak np. że ulica jest sprzątana ekstra 1 raz w tygodniu. Przez to rodziny są zmuszone do przeprowadzki do tańszej okolicy co skutkuje często gorszymi szkołami, bardzo długim dojazdem do pracy i to wpycha ludzi w pułapkę biedy.
  Ekstra o gentryfikacji pod linkiem (2)
  – W szpitalach podejście lekarzy jest niestety też różne zależności od rasy pacjenta. Osoba czarnoskóra ma o wiele wyższe ryzyko, że lekarz zignoruje objawy w czasie konsultacji. Dostają z reguły słabsze leki przeciwbólowe oraz ryzyko śmierci przez powikłania wokół ciąży jest 3x (!) wyższe niż w przypadku innych ras. Afroamerykanie mają 40% wyższe ryzyko udaru. Więcej o rzeczywistości u lekarza (3). Do tego stanu przyczynia się także bieda, która skutkuje gorszymi ubezpieczeniami i przez to większym ryzykiem długu na resztę życia nawet przez proste zabiegi i problemy.

  2. Ekonomiczny wyzysk czarnoskórej społeczności.
  Jak wspomniałem przed chwilą przy kwestii opieki zdrowotnej. Bieda oczywiście oddziałuje na wszystkie pozostałe czynniki. Przez biedę padają ofiarami gentryfikacji, przez biedę nie są w stanie przeprowadzić się do dobrej okolicy która zagwarantuje dobrą szkołę dla dzieci. Bez dobrej edukacji nie będą w stanie dostać dobrej pracy a bez dobrej pracy utkną w biedzie na całe życie.
  I niestety bieda jest coraz większa.
  W 2016r. Czarnoskóre rodziny posiadały ledwie średnio 9% majątku średniej białej rodziny. I wrócił ten wskaźnik do poziomu z 1965r.
  w 2016r. średni dochód gospodarstwa czarnoskórego wynosił tylko 57% dochodu średniego gospodarstwa białego. Szczytem był rok 1977, kiedy czarnoskórzy zarabiali 62% tego co biali. (4)
  Ale nie tylko brak dostępu do dobrej edukacji sprawia, że tkwią w biedzie.
  Czarnoskórzy też często nie mogą dostać pożyczek na otwarcie własnego biznesu i dostają gorsze warunki w bankach przy otwieraniu konta (którego posiadanie jest w Stanach zarezerwowane dla klasy średniej i wyżej).
  W stanach istnieje zjawisko „cywilnej konfiskacji” jest to prawo pozwalające policji na zarekwirowanie dowolnych rzeczy/dóbr bez potrzeby postawienia zarzutów osobie. W zamyśle to prawo miało na celu zwalczanie przestępczości zorganizowanej. W praktyce w 2014r. dobra o łącznej wartości ponad 1.5mld$ były skonfiskowane od niewinnych ludzi. W zdecydowanej większości od rodzin czarnoskórych (5) bo i one w głównej mierze są na celowniku policji.

  I to nas przenosi do tego co było bezpośrednią przyczyną rewolucji. Przemoc policyjna.

  W Europie przywykliśmy do tego, że policja albo robi swoją pracę dobrze albo nie robi jej wcale. Nie ma trzeciego stanu.
  W stanach twój stosunek z policją (nie z prawem) jest mocno zależny od twojego koloru skóry.
  Niestety, ale powszechne są akcje jak „stop and frisk” (zatrzymaj i przeszukaj) które w zamyśle są wymierzone w stronę czarnoskórych społeczności. Jak właśnie wspomniany stop and frisk był oficjalną polityką miejską Nowego Jorku. Prawo to wprowadzone w 2002r. Dawało policji prawo do zatrzymania dowolnej osoby na ulicy i przeszukania jej bez żadnego uzasadnienia. W szczytowym okresie, czyli od 2004 do 2012 ponad 300.000 ludzi rocznie było zatrzymywanych do takiej kontroli. Prawo niby oficjalnie nie mówiło o tym, że celem mieli być czarnoskórzy, ale w praktyce koło 90% wszystkich zatrzymań było skierowanych przeciwko nim.
  Wyobraź sobie stres jaki to nakładało na wszystkie społeczności w Nowym Jorku. Wracasz z pracy? Przeszukanie, idziesz z zakupami do domu? Policjant wywala ci zakupy na ulicę, rzuca na maskę i obmacuje „bo tak”. Oczywiście budziło to bunt co niestety tylko pogarszało sytuację. Uspokojeniu sprawy nie pomagały liczne przypadki wrabiania czarnoskórych w posiadanie narkotyków, wywieszanie plakatów „poszukiwany” wobec aktywistów chcących zniesienia tego prawa mimo braku zarzutów, itd. (6).

  Takich praw niestety było pełno w całych stanach.

  Badania przeprowadzone w 2019r. przez Amerykańską państwową agencję nauki (PNAS) pokazały, że czarnoskóry Amerykanin jest 2.5x bardziej narażony na bycie zabitym przez policję w czasie interwencji w sprawie podejrzenia spożycia narkotyków (mimo identycznych % skali spożywania wśród białych i czarnych) (7). Czarnoskórzy także mimo stanowienia tylko ~13% spośród ludzi spożywających narkotyki w Stanach odpowiadali za 46% wszystkich aresztowań z tego tytułu.
  Między 2013r. a 2019r. 7666 zostało zabitych przez policję. W wielu stosunek czarnoskórych zabitych wobec białych to 5:1 a w niektórych np. Utah jest to ponad 9:1. (8.1,8.2)

  Większość tych spraw niestety przemija z małym echem. Ale od lat 60’tych regularnie odbywają się większe lub mniejsze protesty. Nic się niestety nie poprawia. Wiralowo krążą po internecie np. live nagrania na FB w czasie których czarnoskóry zostaje postrzelony przez policję po czym policjanci sobie żartują nad kolejną „zamkniętą trumną” (9)
  Najwyraźniej śmierć George Floyd byłą tą która przelała czarę goryczy w społeczeństwie. Martin Luther King Jr. Zaczął walkę z rasizmem w 1955r. 65 lat temu. Do dziś żadna zmiana nie nastąpiła a w ostatnich latach głównie przez prezydenta Trumpa jakikolwiek progres, który się odbył przez ten cały czas po prostu trafił do kosza.
  Protestujący wyszli masowo na ulicę, mimo pandemii która także nieproporcjonalnie dotyka czarnoskórych, głównie przez biedę i brak ubezpieczenia zdrowotnego. Wyszli protestować pokojowo co niestety okazało się niemożliwe, gdyż Policja nie znosi sprzeciwu. Szybko zaczęły się pałowania, gazowania i taranowanie protestujących samochodami. (wszystkie linki spod 10)
  Zaczęły się prowokacje neonazistów, którzy liczą, że przekują te protesty w nową wojnę ras (11)

  Wyobraźmy sobie życie w kraju, w którym za np. bycie Polakiem grozi ci śmierć z ręki policji, gdzie te wszystkie nierówności społeczne dotykają cię tylko przez to, że jesteś Polakiem, nic więcej. Próbujesz się ustatkować, ale nie ważne co robisz to państwo kopie cię w tyłek i sprowadza na ziemię. Walczysz więc o prawa, później walczą twoje dzieci, twoje wnuki. Twoje prawnuki słyszą od ciebie w końcu historię twojej walki i widzą dokładnie tą samą rzeczywistość dla siebie i ten sam brak przyszłości.

  Czy winiłbyś wtedy ich za to, że mają dość pokoleń wyzysku i dyskryminacji? Szczerze wątpię.

  Rewolucja w USA nie dotyka w żadnym stopniu nikogo w Polsce. To, że tam przez prowokatorów i zamieszki spłonie kilka sklepów jest małą ceną za wolność i równość milionów ludzi, którzy mają po prostu dość.

  Skoro to nie dotyka ciebie ani twojej rodziny, ale po przeczytaniu tego i zapoznaniu się z bibliografią nadal uważasz, że kilka sklepów ma większą wartość niż miliony istnień, przemyśl swoje priorytety raz jeszcze.

  No i nie zapominajmy, że to naprawdę OK by przemilczeć temat w social mediach. Rzecz dzieje się na drugim końcu świata, w kraju który jest idealizowany od dekad przez przekaz kulturowy. To normalne, że można mieć teraz dysonans poznawczy i przez to nie wiedzieć jakie stanowisko zająć.
  Brak stanowiska jest lepszy niż powielanie fałszywych stereotypów o sytuacji.

  Pozwólmy więc amerykanom stoczyć tą walkę na ich zasadach. Oni wiedzą co działa a co nie w ich społeczeństwie. Mają dekady doświadczenia.
  A my siedźmy i słuchajmy. Patrzmy do czego prowadzi nienawiść do innych i wyciągajmy lekcje dla siebie. Bo Europa święta nie jest.

  Bibliografia
  (1) https://www.nytimes.com/2019/05/02/learning/lesson-plans/still-separate-still-unequal-teaching-about-school-segregation-and-educational-inequality.html
  (2) https://nlihc.org/resource/gentrification-and-neighborhood-revitalization-whats-difference
  (3) https://www.forbes.com/sites/maryannreid/2020/02/10/why-going-to-the-doctor-as-a-black-person-is-hard/#4999b2484efa
  (4) https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-03-22/in-2016-black-household-wealth-was-just-9-percent-of-whites
  (5) https://en.m.wikipedia.org/wiki/Civil_forfeiture_in_the_United_States
  (6) https://en.wikipedia.org/wiki/Stop-and-frisk_in_New_York_City
  (7) https://www.bostonglobe.com/2020/06/01/opinion/george-floyd-history-police-brutality-america/
  (8.1) https://www.aljazeera.com/indepth/interactive/2020/05/mapping-police-killings-black-americans-200531105741757.html
  (8.2) https://www.dw.com/en/african-americans-face-deadly-endemic-police-violence-in-us/a-53646354
  (9) https://www.nytimes.com/2020/05/07/us/indianapolis-police-shooting.html
  (10) https://twitter.com/JISTHETlC/status/1267596039609073666 https://twitter.com/XruthxNthr/status/1266903223220097024 https://twitter.com/AbeFroman/status/1266572465309806593 https://twitter.com/karaokecom…/status/1267393445603115008
  https://twitter.com/LilNasX/status/1267237817106616320 https://twitter.com/whyadore/status/1266960236432130050
  (11) http://www.nbcnews.com/tech/security/twitter-takes-down-washington-protest-disinformation-bot-behavior-n1221456

 86. muzułman pisze:

  tak policja to syf, zlikwidować, niech się dzieje. Gangi, mordercy, gwałciciele was obronią, debile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl