Każdy pielgrzym, przemierzający polskie wsie i miasteczka, aby odwiedzić miejscowe kościoły i poznać ich historię lub turysta zafascynowany urodą miejsca, nie ominie Wsi Lisów na drodze z Kielc do Buska, i znajdującego się w Lisowie kościoła. Na wzgórzu dominującym nad zabudową tej urokliwej wsi wielkie wrażenie robi malowniczo położony kościół pod wezwaniem św. Mikołaja.
W Lisowie, skręciwszy z drogi głównej idziemy lekko pod górkę i po ok. 200 m dochodzimy do kościoła ogrodzonego charakterystycznym murem ze szkarpami, z miejscowego kamienia. Przed wejściem zwracają uwagę szerokie schody z żeliwną bramą dekoracyjną. Te schody i ich pokonywanie to kolejny znak, że kościół został zbudowany na najwyższym wzgórzu Lisowa. Po przekroczeniu bramy widzimy od podstaw jego solidne, masywne mury. Dziś jest to kościół parafialny dla miejscowości: Lisów, Zaborze, Brudzów, Chałupki, Górki, Brody, Maleszowa i Ługi, ale jeszcze niedawno, zaledwie 20 lat temu, przed wybudowaniem kościołów w Obicach i Skrzelczycach, parafia Lisów była jedną z największych w całym regionie.
To kościół o niezwykłej historii… Jak przed wiekami, tak i dziś wypełnia się po brzegi wiernymi podczas nabożeństw. Tu, na południowym krańcu Gór Świętokrzyskich, jak podpowiada choćby sama nazwa, od blisko tysiąca lat krzewi się i rozkwita wiara, której symbolem jest święty krzyż. Wierni tej tradycji wszczepianej im przez pokolenia, mieszkańcy parafii Lisów już za kilka lat, w roku 2019 będą uroczyście obchodzić Wielki Jubileusz 900- lecia istnienia swojej parafii. Pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła w Lisowie pochodzą bowiem z roku 1119. Kronikarz Jan Długosz pisze także, że w roku 1326 parafia Lisów – jako jedna z dziesięciu — należała do dekanatu Kije.
Początki kościoła giną w mrokach historii, ale na temat jego później szych, burzliwych niezwykłych dziejów wiemy więcej. Drewniany początkowo kościółek był… – dalszy ciąg na źródłowej e-stronie Parafii pw. św. Mikołaja w Lisowie – po kliknięciu na link