RK: Gmina Pińczów coraz bliżej statusu uzdrowiska - a co z Buskiem? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Gmina Pińczów coraz bliżej statusu uzdrowiska – a co z Buskiem?

10 stycznia 2020 | Radio Kielce Marta Gajda 09.01.2020 / Jarosław Kruk 10.01.2020 | | 17 komentarzy

Pińczów-Zdrój coraz bliżej. Instytut Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego im. S. Leszczyńskiego z siedzibą w Warszawie potwierdził właściwości lecznicze naturalnych surowców i klimatu na obszarze gminy Pińczów. To znaczący krok do uzyskania przez gminę statusu uzdrowiska. – informuje Radio Kielce

 

Wjazd do Pińczowa z południa, od strony Michałowa – czy przyszła infotablica tak będzie wyglądać? / źródło: google.com

Od listopada trwały badania klimatu miasta i okolic, niezbędne do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Jak informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa, ostatecznie Gmina Pińczów uzyskała świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu, w którym stwierdzono, że obszar planowany pod działalność uzdrowiskową we wschodniej części miasta Pińczów, czyli sołectwie Pasturka, charakteryzuje się parametrami sanitarnymi powietrza pozwalającymi na stosowanie klimatoterapii. Ma też korzystne właściwości lecznicze i profilaktyczne bioklimatu, które mogą być wykorzystywane w leczeniu klimatycznym chorób narządu ruchu i stanów pourazowych, chorób reumatycznych, chorób skóry, układu nerwowego oraz nadciśnienia tętniczego.

Według założeń uzdrowisko funkcjonować będzie w oparciu o złoża wód leczniczych „Las Winiarski”, które w znacznej części położone są na terenie gminy.
Woda z oddanego do użytku w 2009 roku ujęcia w Lesie Winiarskim wykorzystywana jest do zabiegów leczniczych w obiektach sanatoryjnych w Busku-Zdroju, gdzie dostarczana jest za pomocą sieci wodociągowej o długości ponad 11 kilometrów. Zasoby wód leczniczych w okolicach Lasu Winiarskiego w gminie Pińczów szacuje się na 15-20 milionów metrów sześciennych.

Burmistrz podkreśla, że utworzenie strefy uzdrowiskowej na terenie miasta i sołectwa Pasturka przyspieszy rozwój regionu, poprawi jakość życia mieszkańców i zwiększy liczbę turystów odwiedzających Ponidzie. Powstaną także nowe miejsca pracy.

Według władz gminy, uzdrowisko potencjalnie mogłoby powstać przy Garbie Pińczowskim między Pińczowem, a Pasturką, Bogucice-Zakamień lub przy zbiornikach wodnych Gacki.

Kolejnym krokiem po uzyskaniu świadectwa klimatycznego będzie… cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link


 

Jarosław Kruk: Słonecznemu miastu ze złotą monstrancją w herbie za miedzą rośnie kolejna konkurencja w branży uzdrowiskowej. Obok Solca-Zdroju, do grona konkurencyjnych uzdrowisk oferujących terapie na bazie wód leczniczych o charakterze chlorkowo-sodowym, siarczkowym i jodkowym zapewne niebawem dołączy Pińczów i z czasem Kazimierza Wielka dysponująca bodaj największymi zasobami tych wód. Inwestorzy zapewne się znajdą, a budowane przez nich nowoczesne obiekty będą poważną konkurencją dla wielu starych buskich sanatoriów.
W dodatku Pińczów będzie oferował lepsze „powietrze” –  buski Zdrój, usytuowany w jakby niecce terenowej i ma słabszą cyrkulację powietrza. To w połączeniu z takimi sobie moim zdaniem efektami walki władz Buska ze smogiem sprawia, że w okresie grzewczym z jakością powietrza nie jest tam najlepiej. Według mnie lepiej dla zdrowia Zdroju byłoby zrealizować mniejszą i tańszą tężnię, a za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wesprzeć wymianę pieców centralnego ogrzewania w tej strefie, podobnie jak robią to na przykład Kielce.

Pińczów, widok z Góry Świętej Anny – centrum miasta z kościołem św. Jana Ewangelisty i doliną Nidy. 28.04.2009 / fot. Jarosław Kruk ; Wikipedia

Wydaje mi się również, że Pińczów z racji położenia, rzeki, zalewu, okolicznych atrakcji, np. Stadniny Koni Arabskich w Michałowie, Ogrodu na Rozstajach i nekropolii ordynatów pińczowskich w Młodzawach Małych,  „Ciuchci Expres Ponidzie”, czy wkrótce Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach  dysponuje lepszą i ciekawszą ofertą turystyczną, blisko dostępną dla przyszłych kuracjuszy.

W moim uznaniu błędem jest też to, że Busko-Zdrój w dziedzinie uzdrowiska, z racji zasobów wód leczniczych o charakterze chlorkowo-sodowym, siarczkowym i jodkowym, zamiast postawić na balneologiczną specjalizację, rozbudować oczyszczalnię tak by mogła utylizować większe ilości wód pokąpielowych z nowych sanatoriów, to chyba zamierza kosztem dziesiątków milionów konkurować z Ciechocinkiem tężnią, a ze Spałą czy Cetniewem obiektami sportowymi.

Solec-Zdrój ma mocniejsze wody, Kazimierza Wileka większe ich zasoby a Pińczów lepsze położenie i warunki – obawiam się, że powoli dobiega końca „siedem lat tłustych” Buska, a nadchodzące „siedem lat chudych” może być trudniejsze niż wielu się dziś wydaje.
Obym się mylił.

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

17 odpowiedzi na “RK: Gmina Pińczów coraz bliżej statusu uzdrowiska – a co z Buskiem?”

  1. Mędrzec pisze:

    Żadna konkurencja dla Buska już Solec miał być konkurencją, i Co?
    I nic

  2. Andrzej pisze:

    Spokojnie Panie redaktorze tak jak mój przedmówca napisał Solec nie jest żadną konkurencją. Ogólnie Busko jest konkurencja nie do przebicia w okolicy więc spokojnie.
    Kazimierza dopiero ma pierwsze plany w sprawie budowy pierwszego Ala uzdrowiska. Za kilka dziesiąt lat można mówić coś o konkurencji jesli oczywiscie te miasta przebija nas w uzdrowiskach i miejscach.

  3. Naród można podbić i zniewolić na dwa sposoby: mieczem lub zadłużeniem. Jak to się robi współcześnie wyjaśnia na Planet+ John Perkins, ekonomista: Załatwiamy im ogromne pożyczki, których nie będą w stanie spłacić a wtedy pisze:

    John Adams (1735-1826): Naród można podbić i zniewolić na dwa sposoby: mieczem lub zadłużeniem. Jak to się robi współcześnie wyjaśnia na Planet+ John Perkins, ekonomista od brudnej roboty: Załatwiamy im ogromne pożyczki. Pieniądze zamiast do mieszkańców trafiają do urzędników a ci budują za nie infrastrukturę: kible, deptaki, trawę z rolki, stadiony, tężnie. Przy tej okazji wzbogaca się garstka wybrańców i urzędnicy. Mieszkańcy mają z tego niewiele, a miasto zostaje z ogromnym długiem, zbyt dużym by go spłacić. I o to chodzi. Odwiedzamy wtedy takie miasto i mówimy, że skoro nie możecie nam spłacić długu to : :https://www.youtube.com/watch?v=hG0olTHXGYA&feature=youtu.be

  4. Do powyżej pisze:

    Stadion nie pasuje
    Dreptak nie pasuje
    Teznia nie pasuje
    Szalet nie pasuje

    Więc kolego jakie inwestycja tu pasują??
    Co chciałbyś tu w Busku??

  5. Hahahaha pisze:

    Koledze pasowało by takie skąpe życie..mieć hajsy i nic nie inwestować bo Busko zbankrutuje a w przyszłości kupi Busko jakiś arab Ahmed i Busko zmieni nazwę np na Habbybi

  6. Do redakcji pisze:

    Fajnie by było gdyby w tpi i w tka były uzdrowiska lecz czy my prowadzimy jakiś wyścig?? Nie więc obojętne mi to czy ktoś coś nam zagraża czy nie

  7. Ci anty Sikora to hipokryci pisze:

    Sikora buduje inwestycje – antysikora: dym bo długi kredyty i nie będzie z tego zysku

    Sikora nie buduje inwestycji – antysikora: dym bo siedzi pierdzi w stołek i nic nie robi

  8. Ci anty Sikora to hipokryci pisze:

    Ludzie zdecydujcie się czy inwestować czy nie inwestować

  9. Łukasz Nowak do redaktora pisze:

    A co z koleją obiecaną przez Cieślaka? Ten jego klakier Gawin jest w sejmiku województwa i nic nie działa w tej sprawie.

    Może pora na wywiad z nim na tym portalu?

  10. Do powyżej pisze:

    Ale Pan redaktor już wyjaśnił co z koleją. Mamy chiński szlak 15km od Buska więc to nas dotyczy.

  11. Do Łukasz Nowak pisze:

    No przecież pociągnął, tyle że nie do Budapesztu a do Chin. Parę km od Buska ale to w trosce o to żeby stukot kół po torach nam nie przeszkadzał. 🙂

  12. Czarnykruk pisze:

    To Busko nie ma jeszcze statusu uzdrowiska?

  13. Ela pisze:

    Cały czas busko ma prawa uzdrowiskowe

  14. Jowita pisze:

    Radny Łukasz zawsze powtarzał że potrzebny jest rozwój Buska lecz władze nic nie robia w tym kierunku by była ta promocja. Kłamstwem jest to że Solec nam nie zagraża. Każdy widzi co się dzieje dokoła każdy słyszy.

  15. Jowita pisze:

    Wspaniałym pomysłem była była teznia z anfiteatream tylko że nie w parku.
    Ten pomysł był bardzo oryginalny a poza tym bardzo opłacalny i ten pomysł był młodych radnego Łukasza i pana Kamila Oliwkiewicza.
    Mlodzi uciekaja lub ich się zamyka bezpodstawnie i to Busko już wymiera.
    Kto będzie tu mieszkał

  16. Hah pisze:

    Hahaha Jowita ty obłakana kobieto skończę te swoje urojenia wypisywać

  17. zawsze coś pisze:

    Co z Buskiem?
    Busko jest uzdrowiskiem i nim dalej pozostanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl