RK: Ciekawe zjawisko astronomiczne - kometa widoczna gołym okiem - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Ciekawe zjawisko astronomiczne – kometa widoczna gołym okiem

14 lipca 2020 | Radio Kielce Magdalena Galas-Klusek 14.07.2020 / Jarosław Kruk 14.07.2020 | | 1 komentarz

Miłośnicy astronomii mogą obserwować na nocnym niebie najjaśniejszą od ponad 20 lat kometę. Jest oznaczona symbolem C2020/F3 NEOWISE. Jasny kulisty obiekt z długim srebrzystym warkoczem można oglądać gołym okiem już dziś. – informuje Radio Kielce

Do ok. 20 lipca obiekt powinien być widoczny gołym okiem, później – do połowy sierpnia, będzie można go obserwować przy użyciu lornetki czy teleskopu. Najbliżej Ziemi znajdzie się 23 lipca w odległości 103,5 mln km.

Jak mówi Mateusz Kalisz, popularyzator astronomii prowadzący kanał Astrolife, kometa prawdopodobnie przybyła w okolice Słońca z hipotetycznego obłoku Oorta, który otacza Układ Słoneczny.

– To taki skalno-lodowy obiekt, który po zbliżeniu się do Słońca, pod wpływem jego promieniowania i ogrzewania zaczyna się rozpadać. Substancje lotne z jego powierzchni odparowują tworząc warkocz gazowy, jednocześnie odrywa się materia skalna, co widzimy jako długi warkocz pyłowy – mówi

Kometa, według obliczeń ma średnicę 5 kilometrów i znajduje się stosunkowo blisko Słońca, co sprawia, że jest wyjątkowo jasnym obiektem. Jak dodaje Mateusz Kalisz, jej orbita jest bardzo długa, obiekt pokonuje ją w ciągu 6 tys. lat.

– Poprzednio w okolicy Słońca pojawiła się prawdopodobnie w czasach starożytnych, choć nie ma żadnych wzmianek na jej temat – zaznacza miłośnik astronomii.

○ Kometa C2020/F3 NEOWISE / Fot. Krzysztof Kuza (SQ7FSO) ; źródło: FB

Mateusz Kalisz mówi, że komety nie są rzadkim zjawiskiem, możemy je obserwować cały czas, ale jedynie z pomocą teleskopu, dlatego Neowise jest tak wyjątkowa, bo zobaczyć może ją każdy gołym okiem, bez użycia specjalistycznego sprzętu.

Kometę można oglądać 2 godziny po zachodzie Słońca nad północnym horyzontem.

Popularyzator astronomii dodaje, że… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

○ Astronauci z Expedition 63 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obserwują kometę C / 2020 F3 Neowise ze swojej orbitalnej placówki.

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 30 kwietnia 1892 r. urodził się Stefan Banach, genialny polski samouk, Kopernik matematyki

Kalendarium: 14 stycznia 1887 r. urodził się matematyczny geniusz, wynalazca pierwowzoru tomografu, Hugo Steinhaus

Kalendarium: 30 marca 1910 r. urodził się Józef Marcinkiewicz – genialny polski matematyk, zamordowany w Charkowie w 1940

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “RK: Ciekawe zjawisko astronomiczne – kometa widoczna gołym okiem”

  1. KK pisze:

    🙂 KK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl