RK: Ciekawe zjawisko astronomiczne – kometa widoczna gołym okiem
Jak mówi Mateusz Kalisz, popularyzator astronomii prowadzący kanał Astrolife, kometa prawdopodobnie przybyła w okolice Słońca z hipotetycznego obłoku Oorta, który otacza Układ Słoneczny.
– To taki skalno-lodowy obiekt, który po zbliżeniu się do Słońca, pod wpływem jego promieniowania i ogrzewania zaczyna się rozpadać. Substancje lotne z jego powierzchni odparowują tworząc warkocz gazowy, jednocześnie odrywa się materia skalna, co widzimy jako długi warkocz pyłowy – mówi
Kometa, według obliczeń ma średnicę 5 kilometrów i znajduje się stosunkowo blisko Słońca, co sprawia, że jest wyjątkowo jasnym obiektem. Jak dodaje Mateusz Kalisz, jej orbita jest bardzo długa, obiekt pokonuje ją w ciągu 6 tys. lat.
– Poprzednio w okolicy Słońca pojawiła się prawdopodobnie w czasach starożytnych, choć nie ma żadnych wzmianek na jej temat – zaznacza miłośnik astronomii.
○ Kometa C2020/F3 NEOWISE / Fot. Krzysztof Kuza (SQ7FSO) ; źródło: FB
Mateusz Kalisz mówi, że komety nie są rzadkim zjawiskiem, możemy je obserwować cały czas, ale jedynie z pomocą teleskopu, dlatego Neowise jest tak wyjątkowa, bo zobaczyć może ją każdy gołym okiem, bez użycia specjalistycznego sprzętu.
Kometę można oglądać 2 godziny po zachodzie Słońca nad północnym horyzontem.
○ Astronauci z Expedition 63 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obserwują kometę C / 2020 F3 Neowise ze swojej orbitalnej placówki.
◙ Podobne informacje:
Jedna odpowiedź do “RK: Ciekawe zjawisko astronomiczne – kometa widoczna gołym okiem”
🙂 KK