RK: ??? Motocrossowcy niszczą zabytkowe grodzisko w Stradowie [WIDEO] Cudze chwalicie, swego nie znacie, miast chronić, bronić, to rozwalacie - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: ??? Motocrossowcy niszczą zabytkowe grodzisko w Stradowie [WIDEO] Cudze chwalicie, swego nie znacie, miast chronić, bronić, to rozwalacie

13 kwietnia 2021 | Radio Kielce Marta Gajda 12.04.2021 / Jarosław kruk 13.04.2021 | | 2 komentarze

Film pokazujący motocyklistę poruszającego się po Grodzisku w Stradowie oburzył internautów. Pod nagraniem, które obiegło w ostatnim czasie portal Facebook, wylała się lawina negatywnych komentarzy. – informuje portal Radia Kielce

Grodzisko w Stradowie to największy tego typu obiekt w Polsce, którego powstanie jest związane z państwem Wiślan i datowane jest na VIII wiek naszej ery. Wówczas mieszkańcy, aby chronić swoją osadę, usypali wokół niej gigantyczne wały ziemne, których wysokość przy tzw. suchej fosie sięga 18 metrów.

Ostatnio te historyczne konstrukcje stały się miejscem dzikich wyścigów motocrossowych – komentuje jeden z internautów.

Widać już ślady uszkodzeń wałów przez crossy, miejscami ziemia jest rozjeżdżona. To przykład skrajnej głupoty – komentuje Michał Janyst, autor profilu „Krajobrazy Ponidzia” na portalu Facebook.

To zabytek światowej klasy, jeden z okazałych i nielicznych, który przetrwał do dziś, a jest traktowany jako tor motocrossowy. Ludzie, którzy jeżdżą po tym nie zdają sobie sprawy co robią swoją bezmyślnością – dodaje. I apeluje, aby dbać i chronić takie miejsca.

>>  Dwa lata temu wybuchł pożar w katedrze Notre-Dame  <<<

Sprawą zainteresował się buskowianin, Jacek Szostak♂, inżynier budowlany z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, dylpomowany konserwator zabytków po studiach na Politechnice Łódzkiej.

To jest najważniejszy teren historyczny w województwie. Ten film jest kluczowy. Należy go przekazać policji, być może prokuraturze. Jestem zbulwersowany tym co tam się dzieje – dodaje, informując, iż zgłosił sprawę do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o ściganie z urzędu.

>>>  Policja szuka motocyklisty, który niszczył zabytkowe grodzisko w Stradowie [WIDEO]  <<<
RK[13.04.2021 14:37]♂

Daniel Czernek z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach poinformował Radio Kielce, że zawiadomienie zostało przyjęte. Ocenił, że… – cały artykuł i video na źródłowej stronie Radia Kielce


 

>>>  Michał Jurecki:  ” Ponidzie. W świętokrzyskim stepie”  <<<

przewodnik – miniEncyklopedia wiedzy o Ponidziu – wersja on-line♂  


 

Jarosław Kruk: Nasze Ponidzie jest może i małą, zapomnianą enklawą pośród wielu innych ciekawych, skutecznie wypromowanych krain w Polsce. Może, ale gdy sięgnie się do źródeł to można się przekonać, że prócz malowniczych krajobrazów ta ziemia ma wyjątkowo bogatą i znaczącą historię, sięgającą korzeniami nie setki, ale tysiące lat wstecz, pełną znaczących wydarzeń, miejsc, postaci, które nierzadko miały rangę ogólnopaństwową.
Niestety burzliwe dzieje, liczne wojny, częste grabieże,  sprawiły, że współczesnym pokoleniom niewiele pozostało materialnych świadectw minionych epok. Dlatego niszczenie zachowanych skromnych resztek dziedzictwa wieków zasługuje na zdecydowane potępienie.

Cudze chwalicie, swego nie znacie,
miast chronić, bronić, to rozwalacie

 

◙ Podobne informacje:

I ❤ Ponidzie: Grodzisko w Stradowie – jedno z największych i najbardziej malowniczych w Polsce

I ❤ Ponidzie: PONIDZIE. NIEDOCENIANA „POLSKA TOSKANIA”

Kalendarium: 10 kwietnia 1525 w Krakowie miał miejsce Hołd pruski | I ❤ Ponidzie: W 1479 r. podobny hołd pruski miał miejsce w… Nowym Mieście Korczyn

I ❤ Świętokrzyskie: Opodal Działoszyc odkryto grobowce sprzed ok. 5.500 lat. To jedno z największych cmentarzysk megalitycznych w Polsce [VIDEO]

I ❤ Świętokrzyskie: „Na Ponidziu wiosna trwa” – trzydniowy majowy benefis promocyjny – może dołączy i Busko?

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “RK: ??? Motocrossowcy niszczą zabytkowe grodzisko w Stradowie [WIDEO] Cudze chwalicie, swego nie znacie, miast chronić, bronić, to rozwalacie”

  1. Cóż pisze:

    Życie

  2. abc pisze:

    Ja wiem i jeszcze parę osób pewnie też wie jakiej klasy Grodzisko w Stradowie jest zabytkiem. Ale!!! Zastanówmy się nad tematem prawidłowego oznakowania i doinformowania osób młodych, nie interesujących się historią. Czy NA PEWNO lokalne władze czy wojewódzkie dołożyły starań aby każdy wkraczający na ten teren miał świadomość, że to nie tylko dołek w ziemi po którym można sobie pojeździć crossem, ale kawał historii, że to świadek czasów pradawnych, czasów początków Państwa Polskiego? Znajdą chłopaka prędzej czy później. A co będzie jak on powie: wjechałem od strony pól, nie wiedziałem, że to zabytek. Tablic informujących brak.

    Od razu zwrócę uwagę na „podobne” oznakowanie Rezerwatu Zimne Wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl