Paweł Korepta laureatem XVIII edycji plebiscytu „Buskowianinem Roku 2024” [FOTO| VIDEO]
Podczas uroczystej gali „Buskowianin Roku 2024” odbywającej się w dniu 5 kwietnia 2025 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury poznaliśmy laureata XVIII edycji plebiscytu. Decyzją kapituły nagrody tytuł oraz statuetkę „Siewcy otrzymał Paweł Korepta – kompozytor, pianista, kierownik artystyczny Buskiej Orkiestry Zdrojowej. – informuje 05.04.2025 portal busko.com.pl
Tytuł „Buskowianin Roku” oraz towarzysząca mu statuetka są symbolem uznania i wdzięczności dla osób, które swoją postawą inspirują i działają na rzecz dobra wspólnego. Paweł Korepta od lat aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym Buska-Zdroju, promując muzykę klasyczną i podnosząc poziom artystyczny wydarzeń kulturalnych w regionie.
Laureat jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej oraz Instytutu Liturgicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Na co dzień uczy w szkole muzycznej i pełni funkcję kierownika artystycznego Buskiej Orkiestry Zdrojowej, z którą współtworzy liczne koncerty i wydarzenia.
Wielokrotnie występował podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, prezentując recitale organowe i promując kulturę muzyczną na najwyższym poziomie.
Wyróżnienie dla Pawła Korepty to wyraz szacunku dla jego dorobku i zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności.
Rok 2025 to wyjątkowa rocznica dla portalu busko.com.pl – to jubileusz 25-lecia istnienia portalu, który przez ćwierć wieku dokumentował życie mieszkańców powiatu buskiego, towarzysząc najważniejszym wydarzeniom.
◙ Podobne informacje:
RK: Wielokrotny rekordzista księgi Guinnessa z tytułem „Buskowianina Roku”
19 odpowiedzi na “Paweł Korepta laureatem XVIII edycji plebiscytu „Buskowianinem Roku 2024” [FOTO| VIDEO]”
Słuszne wyróżnienie,poprzednie niektóre były naciągane, nie będę wymieniać.
Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu, które odbyły się w dniach 5-6 kwietnia 2025 roku w Lublinie, zgromadziły czołowych zawodników z całego kraju, w tym wielu reprezentantów Polski. W gronie najlepszych znakomicie zaprezentowali się wychowankowie Unii Busko-Zdrój – Karol Kowalski oraz Jan Lis.
Karol Kowalski, student wydziału lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zdobył dwa złote medale: na dystansie 50 metrów stylem dowolnym oraz 100 metrów stylem zmiennym. Jego występ potwierdził wysoką formę oraz umiejętność łączenia sportu wyczynowego z wymagającymi studiami medycznymi.
Jan Lis, reprezentujący barwy Uniwersytetu Warszawskiego, także odnotował bardzo udane starty. Wywalczył brązowy medal na dystansie 200 metrów stylem klasycznym, a na 100 metrów tym samym stylem awansował do finału A, co – biorąc pod uwagę silną stawkę zawodników – jest znaczącym osiągnięciem.
Obaj pływacy potwierdzili, że solidne przygotowanie i lata treningów w Unii Busko-Zdrój pozwalają z powodzeniem rywalizować z najlepszymi zawodnikami w Polsce. Ich sukcesy są dowodem na to, że lokalne kluby sportowe odgrywają istotną rolę w kształtowaniu przyszłych mistrzów.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne starty!
/Unia Busko-Zdrój/
W środę, 9 kwietnia 2025r. o godz. 13:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju przy al. Mickiewicza 10, odbędzie się XIV Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej.
Brawo – Radna wybierana przez babcie , bo chodzi razem z nimi do kościoła, bardzo religijna i to wystarczy aby być wybranym.
Dlaczego nagranie na portalu BCPL przedstawia tylko końcówkę występu Nawrotówny, a potem już tylko wręczenie statuetki?
Moim zdaniem, skoro wstęp był tylko dla wybrańców, ale jednak wszyscy opłaciliśmy gażę Nawrotówny (i Strauss Ansamble), to powinniśmy mieć przynajmniej możliwość wysłuchania nagrania CAŁEGO ich występu, a tylko kilku minut.
Nie od wczoraj wiadomo, że pan Jerzy „Czekam na rozwiązania systemowe” Szydłowski bodaj „abdykował” jako burmistrz, bo ważne decyzje scedował (niestety!) na zastępcę Wieczorka.
Przypadkiem dziś minęłam na mieście IX Marsz Katyński. Gdyby pan Jerzy „Wstrzymuję się” Szydłowski zajmował się rządzeniem, to mógłby swą nieobecność tłumaczyć od biedy „brakiem czasu”. Niestety dla niego, realnym rządzeniem zajmuje się Wieczorek, więc w tej sytuacji wypadało, by łaskawie raczył sam wziąć udział w Marszu. Tymczasem zamiast Szydłowskiego poszli zastępca Kaczocha i pani dyrektorka BSCK Legawcowa. Nie chcę umniejszyć znaczeniu wymienionych uczestników, ale moim zdaniem brak burmistrza na Marszu Katyńskim, to (nie pierwszy już) przejaw lekceważenia przez tego człowieka historii kraju, które częścią jest gmina, którą winien godnie reprezentować
Czy Miasto zrobi coś wreszcie dla młodych ludzi , czy tylko nadal będą włodarze bawili się na imprezach z frykasami jak ostatnio:) Dzietność zabije to miasto, wymieranie oznacza mniejsze wpływy dla budżetu.Czy buduje się osiedla czynszowe, dlaczego nie sprawdzacie Polaków z Kazachstanu? Titanik tonie ale władza jest ślepa, widzi tylko 2 lata do przodu. No cóż Murzyny zrobią z Buska kolejny batustan. Bawcie się dobrze frajerzy, nie będę już płacił podatków w Busku!
Mili moi
Helenka i Pilot
Jak wybraliście tak macie!!!
Każdy popełnia błędy, to naturalne. Rzecz w tym by umieć popełniony błąd naprawić. W przypadku wyborów lekarstwem na leczenie błędu przed upływem 5 letniej kadencji jest zorganizowanie referendum odwoławczego i wybranie właściwych osób w ponownych wyborach.
Referendum w Busku! Ha-Ha-Ha, pęknę że śmiechu! Nigdy tutaj czegoś takiego nie było i nigdy nie będzie! Ha-Ha-Ha! Ludziska będą narzekać i krytykować pokątnie i anonimowo, owszem, ale nikt nie odważy się zrobić referendum i odwołać burmistrza! Ha-Ha-Ha!
Tak ja to widzę.
Skąd u wypowiadających się tutaj panów obsesja na punkcie pisania panieńskich wersji nazwisk na „-ówna”? Przecież nikt na poważnie dzisiaj już tych form nie używa, co chcecie tym podkreślić? Przeszkadza wam, że ktoś jest niezamężny, czy o co chodzi?
Taki styl wysławiania się ma w Busku tylko jeden jedyny niezależny krytyk i cenzor wszystkiego. Widocznie tym razem nie nadmienił tego w nicku. Mienił się już różnymi przydomkami,lecz nie od dziś wiadomo, że to chluba Buska jest. Rzekłem.
„Skąd u wypowiadających się tutaj panów obsesja na punkcie pisania panieńskich wersji nazwisk na „-ówna”? Przecież nikt na poważnie dzisiaj już tych form nie używa, co chcecie tym podkreślić?” ja nie nazwałbym tego pejoratywnie obsesją, wręcz przeciwnie, ja pochwalam pielęgnowanie tradycji językowej. Upraszczanie i zubażanie języka to jego uwstecznianie, które do niczego dobrego nie prowadzi. Ja nie doszukiwałbym sie w tym, żadnych podtekstów.
Na imprezie była tez nowa Pani dyrektor szpitala. Zlot koła seniorów, zero młodości. Spada dzietnosc a Oni jedzą wykwintne frykasy. Biedota kupuję zaś korpusy, ziemniaki i ogląda TVN.
Czemu Mareczek nie przeprowadził transmisji z bankietu? Wszak byłaby ona okazją dla mieszkańców nauczenia się dobrych manier przy stole od swych przedstawicieli. Wszak w naszej gminie bodaj nikt w takim stopniu nie zasłużył na tytuł „arbitrów elegancji”, jak burmistrz, starosta i radni 🙂
Rajd im. Stanisława Wysockiego – pieszo i koleją przez Ponidzie
kolejowo-pieszy imienia inż. Stanisława Wysockiego, który odbędzie się w niedzielę, 13 kwietnia 2025 roku pod hasłem 'Kolej na PTTK, czyli PTTK na kolej’.
Trasa rajdu poprowadzi przez malownicze obszary krasowe i śródleśne, oferując uczestnikom wyjątkowe doznania krajoznawcze i rekreacyjne. Rozpoczęcie nastąpi na stacji kolejowej Busko-Zdrój w Siesławicach o godz. 9:30.
Następnie uczestnicy przejadą pociągiem do przystanku Kije, skąd wyruszą pieszo przez: Stawiany – Gartatowice – Borków – Chomentówek – Szarbków – jeziorko Pleban – Chrabków – Górną Kamienicę – aż do miejscowości Szaniec. Długość podstawowej trasy wynosi około 20 km. Dla chętnych istnieje możliwość przedłużenia wędrówki do Buska-Zdroju, co daje w sumie około 28 km.
Wydarzenie organizowane jest w przeddzień 220. rocznicy urodzin patrona – wybitnego inżyniera, projektanta i budowniczego pierwszej linii kolejowej w Królestwie Polskim.
Stanisław Wysocki urodził się w Busku 14 kwietnia 1805, zmarł 21 maja 1868 w Warszawie. Od 1835 r. był naczelnym inżynierem Banku Polskiego. W 1839 roku został głównym inżynierem budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Jest patronem Zespołu Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego w Warszawie (dawnej Kolejówki).
busko.com.pl/rajd-im-stanislawa-wysockiego-pieszo-i-koleja-przez-ponidzie,0,3,1,1,6,40836,n.html
W sobotę, 12 kwietnia o godzinie 11:00 w Amfiteatrze w Pińczowie odbędzie się spotkanie otwarte z Sławomirem Mentzenem, kandydatem na urząd Prezydenta RP. Wydarzenie organizowane jest w ramach trasy spotkań w trakcie kampanii wyborczej.
Sławomir Mentzen to polityk, przedsiębiorca, doradca podatkowy oraz doktor nauk ekonomicznych. Od 2022 roku pełni funkcję prezesa partii Nowa Nadzieja, a od 2023 roku współprzewodniczy radzie liderów Konfederacji Wolność i Niepodległość.
W zapowiedzi wydarzenia opublikowanej na platformie Facebook Mentzen zapowiada przedstawienie swojej wizji Polski jako państwa z rozwiniętą gospodarką, silną armią, niskimi podatkami i wysokim poziomem wolności słowa. W treści zaproszenia odnosi się także do aktualnej sytuacji politycznej, podkreślając potrzebę zmian i uniezależnienia się od wpływów zewnętrznych.
To kolejne spotkanie polityka w regionie. W styczniu 2025 roku odbyło się podobne wydarzenie w Busku-Zdroju, które również miało charakter otwarty.
Moim zdaniem lepszą formą uhonorowania pana Korepty byłoby zwiększenie funduszy na działalność BSCK tak, by koncerty Buskiej Orkiestry Zdrojowej mogły odbywać się częściej.
Zdaję sobie sprawę, że ciężko, by muzycy BOZ koncertowali w każdy weekend, bo mają też inne zobowiązania i też potrzebują – jak inni – wypocząć, ale nie widzę przeszkód, by koncerty odbywały się w następujące po sobie sobotę i niedzielę, albo 2 dziennie. A nie tylko 2 w miesiącu – jak jest obecnie.
Szkoda, że Szydłowskiemu „skłeda” tysięcy złotych na koncerty, ale już nie szkoda milionów na rozbudowę szklarni przy wieży z chrustu.