Msza Święta w intencji Ofiar Rzezi Wołyńskiej - Busko-Zdrój, Kaplica Św. Anny, 14 lipca 2024 r. 🖤 Pomnik Rzezi Wołyńskiej stoi już w Domostawie. Odsłonięcie nastąpi 14 lipca 2024 r. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Msza Święta w intencji Ofiar Rzezi Wołyńskiej – Busko-Zdrój, Kaplica Św. Anny, 14 lipca 2024 r. 🖤 Pomnik Rzezi Wołyńskiej stoi już w Domostawie. Odsłonięcie nastąpi 14 lipca 2024 r.

14 lipca 2024 | Klub Gazety Polskiej w Busku-Zdroju 20240707 | infoBusko.pl 20240707 | | 30 komentarzy

W najbliższą niedzielę, 14 lipca 2024 r., w zdrojowej kapicy Św. Anny odprawiona zostanie Msza Święta intencji Ofiar Rzezi Wołyńskiejinformuje i zaprasza 7.07.2024 Klub Gazety Polskiej w Busku-Zdroju.

🖤

○ Kolonia Lipniki (gm. Berezne, pow. Kostopol). Zwłoki zamordowanych Polaków podczas napadu UPA na kolonię 26 marca 1943 r. Fot. Sarnowski / źródło: Wikipedia♂

◙ Rzeź wołyńskaludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP (w czasie okupacji niemieckiej tego terytorium (sierpień 1941- luty 1944) administracyjnie w składzie struktury okupacyjnej III Rzeszy Komisariat Rzeszy Ukraina), podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944.

Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–120 tys. Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców.

Analogiczne ludobójstwo zostało przeprowadzone przez oddziały UPA w pierwszej połowie 1944 roku na terenach sąsiadujących z Wołyniem województw: lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego, określanych w historiografii mianem Galicji Wschodniej bądź Małopolski Wschodniej. Stąd też niekiedy obie zbrodnie bywają traktowane jako jedna i określane wspólną nazwą: zbrodni (rzezi) wołyńsko-galicyjskiej lub wołyńsko-małopolskiej. – cały wpis na źródłowej stronie Wikipedii

🖤„Rzeź Wołyńska” stanie w Domostawie. To koniec tułaczki kontrowersyjnego monumentu Andrzeja Pityńskiego  <<<
sztafeta.pl [02.05.2021]: – 14-metrowa rzeźba  Rzeź Wołyńska’ autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego’ to dzieło budzące wiele emocji. W swoich granicach nie chciały go postawić ani Jelenia Góra, ani Rzeszów i Toruń. Nie chciała go też Stalowa Wola. Monument znajdzie swe miejsce w podkapackiej Domostawie♂ w gminie Jarocin cd. na źródłowej stronie sztafeta.pl….♂

🖤

+ + +

+ + +

WOŁYŃ -1943- Polskie Radio udostępniło specjalny serwis informacyjny – dostępny po kliknięciu na grafikę

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 11 lipca 1943 r. – Krwawa niedziela na Wołyniu – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej | Rzeź wołyńska. Prof. Grzegorz Motyka: to była etniczna czystka na Polakach

Kalendarium: 9 lutego 1943 r. UPA dokonała brutalnego mordu na mieszkańcach wsi Parośla – początek rzezi wołyńskiej | Prof. Grzegorz Motyka: to była etniczna czystka na Polakach

PR24: Jarosław Kaczyński: rzeź wołyńska była brutalnym ludobójstwem, trzeba się z tym rozliczyć

Kalendarium: 29 stycznia 1944 r. – okrutny mord dokonany na polskiej wsi Koniuchy przez partyzantów radzieckich i żydowskich

Kalendarium: 30 czerwca 1941 r. we Lwowie rozpętało się piekło. Jak doszło do pogromu ludności żydowskiej?

Kalendarium: 6 grudnia 1942 r. W Ciepielowie Niemcy spalili żywcem wszystkich członków rodzin, które ukrywały w swych domach Żydów. Zginęły 34 osoby, w większości dzieci.

Kalendarium: 🖤 12-13 lipca 1943 r. Niemcy spalili świętokrzyską wieś Michniów i zamordowali jej mieszkańców:102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci

Kalendarium: 13 kwietnia 1945 Niemcy spalili żywcem w murowanej stodole w Gardelegen 1016 osób, w większości Polaków, na dzień przed wyzwoleniem

🖤 Uroczyste obchody 80. rocznicy największej masowej egzekucji w Lesie Wełeckim – 21 lipca 2024. „Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym i pomordowanym!”

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

30 odpowiedzi na “Msza Święta w intencji Ofiar Rzezi Wołyńskiej – Busko-Zdrój, Kaplica Św. Anny, 14 lipca 2024 r. 🖤 Pomnik Rzezi Wołyńskiej stoi już w Domostawie. Odsłonięcie nastąpi 14 lipca 2024 r.”

 1. wert pisze:

  Dlaczego tak skromnie tylko w kaplicy? Dlaczego nie w kościele parafialnym? Księża czegoś się wstydzą?

 2. WIELKI RESET Z PERSPEKTYWY KOWALSKIEGO pisze:

  dorzeczy.pl/opinie/607971/wielki-reset-z-perspektywy-kowalskiego.html

 3. Taka jest prawda. pisze:

  W artykule na infobusko pt.

  „ED: 37 miliony złotych budowa dróg rowerowych na terenie gmin Busko-Zdrój i Solec-Zdrój [VIDEO, FOTO]”

  infobusko.pl/ed-37-miliony-zlotych-budowa-drog-rowerowych-na-terenie-gmin-busko-zdroj-i-solec-zdroj-video-foto/

  Zamieszczone są takie komentarze:

  „Nasze wojsko na Ukrainę?!!
  6 LIPCA 2024 O 00:02

  youtube.com/watch?v=GnpVeVC_Dj0&si=gvhsvTmTgcUZlAmu”

  „Do powyżej
  6 LIPCA 2024 O 00:18

  Zamiast wrzucać co popadnie, to wypadałoby wpierw sprawdzić kim jest dana osoba, bo dzisiaj byle kto wylezie i na youtube może gadać w cały świat i mieszać ludziom w głowach. Kto to jest ten Piekielnik to wystarczy wygooglować, przeczytać i już wiadomo, co są warte te jego wywody.”

  Ten drugi komentarz jest mojego autorstwa. Miałem rację? Ano miałem. Proszę posłuchać najnowszego odcinka programu „Musisz to wiedzieć” Red. Maciej Maciak – odc. nr 1839, to dowiecie się kim jest pan Piekielnik. Tu link:

  youtube.com/watch?v=xvXONshbPNY

 4. eH!De pisze:

  Lasak powrócił!🤮

 5. Grzegorz Lasak nadal rządzi szpitalem w Busku! Wycofał wcześniej złożoną rezygnację pisze:

  echodnia.eu/swietokrzyskie/grzegorz-lasak-nadal-rzadzi-szpitalem-w-busku-wycofal-wczesniej-zlozona-rezygnacje/ar/c14-18669937

 6. do eH!De pisze:

  Ale można się było tego spodziewać ten człowiek nie ma honoru

 7. sos pisze:

  Nie podoba Wam się Lasak? to kto powinien być dyrektorem według was?

 8. do sos pisze:

  Jestem facetem więc nie mnie ma się podobać.
  A dyrektorować powinna osoba kompetentna a nie po znajomości, układach i przynależności, o czym wszyscy wiedzą.

 9. Wyniki matur pisze:

  busko.com.pl/wyniki-matury-w-powiecie-buskim-powyzej-sredniej-krajowej-i-wojewodzkiej-,0,3,1,1,5,39291,n.html

  A w zdz u Dominiki maronskiej ile zdało?? Xd

 10. Inwestor pisze:

  A w planie kolejne pseudoinwestycje…
  Parking piętrowy, wielopoziomowy, na Waryńskiego – 37 mln zł, rozbudowa Domu zdrojowego – 15 mln zł, budowa Centrum Nauki o Wodzie i Siarce na Górce – bodaj 38 mln zł, budowa ulicy łączącej Solankową ze Starkiewicza z mostem i następną kładką dla pieszych – nie jest podane, ale myślę, że że 20 – 30 mln zł będzie to kosztowało. To są ceny zakładane, szacunkowe, a jak dojdzie do przetargu, to wiadomo, że cena będzie jeszcze wyższa.

 11. Ola pisze:

  Bedą ludzie widzieli obwodnicę Dobrowody jak świnua uszy. Szydłowski to kontynuacja Sikory, czyli ładowanie dziesiątków milionów w Zdrój. Ostrzegali mądrzy ludzie w komentarzach, w artykułach na infobusko, ale Polaczki jak zawsze wiedzą lepiej, więc wybrali niemal wszystkich tych samych do Rady Miasta i Szydłowskiego na burmistrza. No to będziecie mieć kolejne 5 lat „rządów Sikory”.

 12. Marek pisze:

  Czytam te komentarze i tak się zastanawiam. Szydłowski obiecywał zmiany, miał być zrównoważony rozwój, czyli nie wszystko w Zdrój, w kuracjuszy, ale dla wsi też coś miało być robione, miały być rozmowy i konsultacje z mieszkańcami, branie pod uwagę potrzeb wszystkich mieszkańców Gminy Busko, a co mamy?
  Mam pytanie do tych 6 tysięcy osób, które głosowały na Szydłowskiego: co z tym zrobicie? Dalej ma być to co jest? A może pora ruszyć się i zacząć zbierać podpisy i zrobić referendum i zasadzić mu „kopa w d..ę”, skoro nie dotrzymuje obietnic wyborczych? Kryczka siedzi w MPGK, Kaniowa w MGOPS, Legawcową zrobił dyrektorką BSCK a kolejne grube miliony mają pójść w Zdrój. Czy tak ma dalej być? Jak mieszkańcom wsi się to podoba?

 13. Łukasz Nowak pisze:

  A tak poważnie, to powiat opatowski nie ma dochodów z uzdrowiska, za to ma komunikację powiatową.
  Powiat buski mimo =żyły złota= z uzdrowiska twierdzi, że piniendzy na komunikację powiatową nima i nie bedzie… W niedziele (a nawet soboty!) ciężko dojechać z Buska do m. in. Stopnicy.

  No i władze tak gminy, jak i powiatu mają wywalone na kolej do Tarnowa. Zero lobbingu. Zero zainteresowania.

 14. Jan pisze:

  Opowiadanie bajek przez telefon by wyłudzić od kogoś kasę tzw. metoda na wnuczka jest niezgodne z prawem, jest ścigane i karane. Czy składanie w kampanii obietnic, na podstawie których wyborcy zawierzają i oddaja swoje glosy wyborcze i potem nie dotrzymywanie tych obietnic wobec tych wyborców, którzy na ich podstawie oddali głos, nie jest podobnym działaniem? Jeśli tak to ja się zastanawiam czy nie powinno się rozliczać tych co obiecują i nie dotrzymują tak jak rozlicza się wyłudzenia na wnuczka?

 15. realista pisze:

  Burmistrz został wybrany i czy on wam się podoba czy nie to zmienić go będzie można dopiero za 5 lat. Dajcie se więc spokój z tym pisaniem bo to i tak nic nie da.

 16. Do powyżej pisze:

  Dlatego właśnie jest źle, bo są ludzie, którzy mają takie „mumdre” myślenie jak Ty, a na dodatek prezentujesz jeszcze swoje wywody, żeby siać defetyzm i zniechęcać. Jakież to Polskie, nic nie robić, narzekać i gadać, że nic się nie da zrobić. Jak to się nie da jak się da? Wystarczy zebrać podpisy i zrobić referendum, a potem poświęcić tylko 10 czy 15 minut, żeby iść zagłosować. No tak, dla Polaka to za duży wysiłek. Najlepiej nic nie robić i gadać, że nic się nie da zrobić.

 17. Do powyżej pisze:

  Referendum w Busku??? Włóż głowę do zamrażalnika na godzinę, bo chyba upały ci zaszkodziły.

 18. Alfred pisze:

  Szydłowskiego wywieść na taczkach z urzędu trzeba!!!!

 19. 007 do Alfreda pisze:

  Jak ty byś został burmistrzem to sądzę, że robiłbyś tak samo więc odpuść sobie takie rewolucyjny teksty.

 20. zawiedziony pisze:

  przyznam się, że w kwietniu dwa razy zagłosowałem na Jurka Szydłowskiego. Gdyby jednak wybory były nie w kwietniu ale np. pojutrze, w tą niedzielę, a ja wiedziałbym o nowym burmistrzu to co wiem dziś obserwując jego działania od wyborów to niestety ale zagłosowałbym na Michała Marońskiego.

 21. Do powyżej pisze:

  Zatem byłoby to samo co teraz, bo Maroński i Szydłowski to jedna bajka. Wybór był w pierwszej turze. Był niezależny i spoza systemu Kruk, był Sarna z PIS i był Ściubisz z PO. Było w kim wybierać. W drugiej turze już nie było wyboru. Muszę jednak przyznać Marońskiemu, i za to jedno go szanuję, że mówił prawdę w kampanii, nie krytykował Sikory i miał być kontynuatorem tegoż. Z kolei Szydłowski obiecywał co innego, a teraz robi co innego. To jest, w mojej prywatnej opinii, oszukaniem wyborców i jest to po prosto haniebne. Czy to pracownik podpisując umowę o pracę, czy fachowiec który podejmuje się pracy, robi to, co jest w umowie, co było umówione. Nawet jak ktoś kupuje bilet autobusowy do Krakowa, to autobus jedzie do Krakowa, a nie do Kielc czy do Katowic. Politycy deklarują, że będą robić określone rzeczy. Wyborcy na nich głosują, będąc przez nich zapewniani, że będzie to realizowane. Jeśli jednak potem jest inaczej, to politycy powinni być wywaleni ze stanowiska na „zbity pysk.” Do tego służy właśnie referendum, ale jak wyborcy mają to gdzieś, to będą „kopani w 4 litery” przez danego polityka do końca kadencji. „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.” Jest jeszcze inny niezwykle mądry cytat: „Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi.” – Mikołaj Rej.

 22. Dobromir pisze:

  Zgadzam się ze stwierdzeniem, że referendum jest obecnie jedynym sposobem na odsunięcie od władzy burmistrza, który co innego obiecywał wyborcom w kampanii a co innego robi po wygraniu wyborów i objeciu stanowiska. Byłby też drugi dobry i skuteczny sposób by to zrobić, gdyby zmienić przepisy tak, by co roku za udzielenie absolutorium burmistrzowi nie głosowali radni, tylko wszyscy mieszkańcy. Coś w rodzaju corocznego audytu społecznego, corocznego referendum odbywają ego się z urzedu. Gdyby takie zasady wprowadzić to byłby to skuteczny demokratyczny mechanizm społecznej kontroli burmistrza. Burmistrz musiałby wtedy spełniać obietnice wyborcze i liczyć się z mieszkańcami przez całą kadencję. Jeśli nie to szybko, po roku, kończyłoby się urzędowanie niesłownych burmistrzów.

 23. Pasażer pisze:

  Podobno dworzec PKP Busko-Zdrój w Siesławicach jest do sprzedania. Panie Burmistrzu Szydłowski jeśli tak jest to czy nie byłoby lepiej dla Gminy i taniej dla mieszkańców zakupić ten obiekt z placem parkingowym, zrewitalizowac i mieć ekstra dworzec za ułamek, np. 1/100 tego co zostanie wydane na zaplanowany nowy dworzec kolejowy przy Waryńskiego, przy Straży?

 24. ... pisze:

  „Podobno dworzec PKP Busko-Zdrój w Siesławicach jest do sprzedania.” wątpię, bo gdyby tak było to Pan Łukasz Nowak nie omieszkał by o tym poinformować mieszkańców.

 25. Nie lękajcie się pisze:

  czasem jest tak jak na tym filmiku,że małe wydawałoby się działania prowadzą do dużych efektów: https://www.facebook.com/share/v/w1cPmWRVf3gSK9nk/

 26. Marek pisze:

  Mówcie co chcecie, ale gadane to nowy burmistrz ma, zupełne przeciwieństwo Sikory.

 27. UKRAINA: WŁADZE LWOWA WYBRAŁY PROJEKT MUZEUM SZUCHEWYCZA – ZBRODNIARZA I LUDOBÓJCY POLAKÓW pisze:

  UKRAINA: WŁADZE LWOWA WYBRAŁY PROJEKT MUZEUM SZUCHEWYCZA – ZBRODNIARZA I LUDOBÓJCY POLAKÓW
  http://www.radiomaryja.pl/informacje/ukraina-wladze-lwowa-wybraly-projekt-muzeum-szuchewycza-zbrodniarza-i-ludobojcy-polakow/

 28. do UKRAINA: WŁADZE LWOWA WYBRAŁY PROJEKT MUZEUM SZUCHEWYCZA – ZBRODNIARZA I LUDOBÓJCY POLAKÓW pisze:

  Taaaa ojciec dyrektor powiedział. A rozliczył się ze świadectw udziałowych?? bo kolega pytał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl