MPGK: Sprostowania do konferencji prasowej na temat podwyżki opłat za śmieci - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

 

MPGK: Sprostowania do konferencji prasowej na temat podwyżki opłat za śmieci

25 września 2020 | busko.com.pl 24.09.2020 / Jarosław Kruk 25.09.2020 | | 18 komentarzy

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. przesłało sprostowania do konferencji prasowej radnych i działaczy społecznych na temat podwyżki opłat za śmieci.informuje portal busko.com.pl

W związku z treścią wypowiedzi uczestników konferencji prasowej zamieszczonej na stronie internetowej www.busko.com.pl  w dniu 2020-09-15 konieczne jest sprostowanie podanych tam informacji.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej  Sp. z o.o. w Busku-Zdroju na zlecenie Gminy Busko-Zdrój prowadzi kompleksową obsługę Naszej Gminy w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów  komunalnymi z nieruchomości zamieszkałych. Działalność ta jest realizowana  zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Informacja Pana Macieja Gawina radnego Sejmiku Województwa iż „Śmieci się u nas nie sprzedaje, wcześniej nie segreguje i nie wykorzystuje w prawidłowy sposób.” jest nieprawdziwa.

Zbierane odpady od mieszkańców podlegają segregacji na linii sortowniczej zlokalizowanej na terenie zakładu w Dobrowodzie. W 2018 roku gmina Busko – Zdrój osiągnęła poziom 48,36 % recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła przy wymaganych przepisami 30% (dane www.umig.busko.pl). Segregowane odpady są poddawane odzyskowi lub przekazane są do ponownego przetworzenia przez specjalistyczne firmy.

Poziomy recyklingu osiągane przez gminę Busko-Zdrój:

Dane za 2019 rok nie zostały jeszcze opublikowane.

Musimy nadmienić iż powszechnym zjawiskiem na tym rynku jest brak zainteresowanych firm odkupem wysegregowanych odpadów, co powoduje konieczność czasowego ich magazynowania.
Z kolei Pani Magdalena Konieczna-Różycka, radna Rady Miejskiej bezpodstawnie podkreśla, że „ w gminie Busko-Zdrój ta sytuacja jest odwrócona, przede wszystkim składuje się odpady, które w efekcie wywożone są na wysypisko do Rzędowa

Także ta informacja nie jest prawdziwa. Faktem bowiem jest (co znajduje potwierdzenie w szczególności w danych Urzędu Marszałkowskiego), że jak wskazaliśmy wyżej, ponad 48,36% (2018r.) odpadów zbieranych od mieszkańców gminy Busko –Zdrój poddawane jest procesom odzysku, recyklingu lub innym metodom prowadzącym do ponownego użycia odpadów.

Do składowania na składowiskach przekazywane są tylko odpady niesegregowane/zmieszane lub pozostałości z sortowania odpadów komunalnych, których nie da się dalej przetwarzać. Do instalacji komunalnej w Rzędowie zgodnie z ustawą o odpadach oraz na podstawie listy instalacji zatwierdzanej przez Sejmik Województwa trafiają odpady zmieszane, za przyjęcie których MPGK musi wnosić opłatę w wysokości 453,60 złotych brutto za tonę. Na tej samej podstawie do Rzędowa trafiają również selektywnie zebrane odpady bioodpady, za które MPGK musi wnosić opłatę w wysokości 397,44 złotych brutto za tonę. Jednocześnie Rzędów jest najbliżej położoną instalacją komunalną do której możliwe zgodnie z przepisami jest przekazywanie tego typu odpadów. Na składowisko odpadów w Dobrowodzie trafiają odpady będące pozostałościami z sortowania odpadów komunalnych za które MPGK wnosi opłatę do Marszałka Województwa w kwocie 270 złotych za tonę.

Przekazano także publicznie sugestię ,że :
„Jeśli gmina zacznie sprzedawać makulaturę bądź inne produkty do recyklingu, to może nie tylko zarobić, ale też ochronić środowisko i nie będzie potrzeby wywożenia tych śmieci na wysypiska. Najważniejsze, by gmina zastanowiła się nad swoim sposobem gospodarowania i ewentualnie w przyszłości zmniejszyła opłaty, które ponosi każdy mieszkaniec i to bezzasadnie – dodaje.”

W tym względzie trzeba wskazać iż na terenie gminy Busko – Zdrój zarejestrowano 8 firm odbierających odpady komunalnych. Jak wykazano wcześniej MPGK Sp. z o.o.  sprzedaje lub przekazuje za dopłatą, odpady segregowane do dalszego odzysku. Na składowiska odpadów trafiają jedynie odpady których segregacja nie jest możliwa.
Głównym składnikiem kosztowym w gospodarce odpadami jest opłata za korzystanie ze środowiska, która w latach 2015-2019 wzrosła w niektórych kategoriach odpadów nawet kilkukrotnie. Przykładowo dla odpadów składowanych w Dobrowodzie nastąpił wzrost opłaty z 24,15 zł/za tonę w 2017r. do kwoty 270zł/za tonę 2020r.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.

 

źródło: busko.com.pl

 

◙ Podobne informacje:

Skąd w Busku podwyżka cen za śmieci? UMiG opublikował wyjaśnienie

A w Busku od października PODWYŻKA ZA WYWÓZ ŚMIECI z 14,50 zł na 21,50 zł/osoby !!! BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!!

Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

18 odpowiedzi na “MPGK: Sprostowania do konferencji prasowej na temat podwyżki opłat za śmieci”

 1. "Dane za 2019 rok nie zostały jeszcze opublikowane" - czy to jest spółka krzak czy prywatny folwark? pisze:

  Zastanawiam się czy śmiać się czy płakać nad tym oświadczeniem i całym tym MPGK. Pod koniec września 2020, 9 miesięcy od końca ubiegłego roku MPGK przyznaje publicznie że: „Poziomy recyklingu osiągane przez gminę Busko-Zdrój: Dane za 2019 rok nie zostały jeszcze opublikowane.” Czy nie wskazuje to mówiąc wprost, że MPGK nie ma jeszcze remanentu z wysypiska i nie wie jaki był recykling w 2019 ???!!! Ja się więc pytam: Czy tam jest totalny burdel czy może uprawiana jest kreatywna księgowość???!!! Ja pierniczę!!!! Kto za to odpowiada???!!! Czy to jest spółka czy prywatny folwark???!!! Co na to radni???!!!

 2. Łukasz Nowak pisze:

  Ja również nie rozumiem, jak buskie MPGK może nie znać pod koniec roku własnych danych za ubiegły rok.

 3. Łukasz Nowak do "pana MPGK" pisze:

  „Jak wykazano wcześniej MPGK Sp. z o.o. sprzedaje lub przekazuje za dopłatą, odpady segregowane do dalszego odzysku.”
  Jaka była wysokość tych „dopłat” za poszczególne frakcje w kolejnych latach dla poszczególnych firm?

 4. malarz pisze:

  Czy to prawda, że w administrowanych przez MPGK budynkach na Górce ściany na korytarzach nie były malowane od przeszło 30 lat?

 5. mieszkaniec pisze:

  Drodzy mieszańcy zasmuceni wzrostem opłat, ja też się nie cieszę z tego powodu, ale staram się być obiektywny, a nie ujadać nie znając tematu.Co segregacji to ustawa to narzuca, ale pewnie to wiecie.Co do sprzedaży surowców wtórnych – to ktoś musi to chcieć kupić, chyba logiczne.A większej bzdur że to na wypłatę idzie to nie słyszałem 🙂 – te kwestie ile może zarabiać a czasem ile musi minimalnie zarabiać tak osoba, również narzuca ustawa.Czasem warto się zastanowić zanim zacznie się ujadać.

 6. do „mieszkańca” (raczej urzędasa) powyżej pisze:

  „Co do sprzedaży surowców wtórnych – to ktoś musi to chcieć kupić”

  To ciekawe, że w innych gminach jakoś mają komu sprzedać.

 7. zxc pisze:

  No faktycznie opłata do marszałka jest ogromna czyli 0.27 zł za kilo śmieci a reszta gdzie. Czyli zdrożała z 0,02 zł na 0.27 zł. Szkoda, że MPGK nie podaje ile sprzedało śmieci i ile na tym zarobiło. Pod publikę to każdy może grać. Jakoś Pińczów wozi 100% śmieci do Rzędowa i ma niższą cenę za śmieci(musi przecież doliczyć koszty transportu).Proszę nie róbcie z ludzi głupków. A najśmieszniejsze jest to, że dziś jest koniec września i brak jest danych za 2019r. Jeśli jest na terenie Gminy zarejestrowanych 8 podmiotów zbierających śmieci, to ile śmieci od tych podmiotów przyjęło wysypisko w Dobrowodzie. Poza tym MPGK nie podaje ile musza zapłacić podmioty trzecie za śmieci jakie się przywozi na wysypisko w Dobrowodzie. Przecież MPGK jest pod tym względem monopolistą.

 8. Janusz pisze:

  Skoro opłaty w Busku są najwyższe w stosunku do sąsiednich gmin i powiatów może pora się przyjrzeć działalności MPGK i rozwalić to towarzystwo wzajemnej adoracji. Rozpisać przetarg i wpuścić na rynek konkurencję.

 9. Czy to prawda, że pisze:

  MPGK kwateruje na Kolonii Górce ludzi w jednopokojowych mieszkaniach bez łazienek?

 10. Do czy to prawda pisze:

  A gdzie ma kwaterować???w czterogwiazdkowym hotelu??? Nie pasuje??? deweloperzy budują nowe mieszkania!!!wypier…do nich jak nie pasuje nieroby!!!!

 11. Do Czy to prawda pisze:

  A czy wiesz że ci lokatorzy są tam przeniesieni za to że nie płacili czynszu? Domyśl się dlaczego nie płacili.

 12. do powyżej pisze:

  Ilu z nich nie płaciło? A ilu płaciło?

  Bo znam casus mieszkańca, który otrzymaqł tam orzydział mimo, że nie miał (i nadal nie ma) żadnych zaległości.

 13. do A gdzie ma kwaterować??? pisze:

  Jeśli mieszkańcy Górki to „nieroby”, to jak nazwać kogoś, kto pobiera 16 tys. miesięcznie i nie umie ogarnąć przetwarzania odpadów?

 14. Do powyżej pisze:

  16 tyś?? To nic
  Ja się pytam gdzie jest 70mln zl przeje**bane przez Sasina

 15. Antek pisze:

  Swoją drogą kolonie górke już dawno powinni zaorać i postawić tam normalne cywilizacyjne mieszkania. Tak samo uzdrowisko sa powinno zagospodarować cały teraz na górce który podlega pod nich.

 16. do Antka pisze:

  To zabytki, więc powinny zostać odrestaurowane, a nie „zaorane”.

  Podległy pod Uzdrowisko park na Górce jest zaniedbany, ale już wolę go takiego, niż by miał być „zrewitalizowany” przez wycinkę, jak w „Małpiaku”.

 17. xyz pisze:

  8 firm odbiera odpady i jak mniemam nie są wynajmowane przez MPGK tylko działają na własny rachunek to jak to jest że im się opłaca?

 18. Mieczysław pisze:

  MPGK NIE CHCIAŁO PODWYŻKI- miastu brakuje pieniędzy,stąd szukanie dodatkowych danin od mieszkańców.zbyt duże inwestycje spustoszyły kasę, to karygodne sięgać do kieszeni ludzi przez władze miasta bo MPGK NIE WNOSIŁO O PODWYŻKĘ. aktualne ceny za śmieci wystarczają na obsługę ich utylizacji. Radni powinni dokonać kontroli tego zagadnienia i przywrócić dotychczasowe stawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl