Młode Busko powitało świt na Babiej Górze z buskim PTTK - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Młode Busko powitało świt na Babiej Górze z buskim PTTK

10 lutego 2019 | Łukasz Szumilas / Jarosław Kruk | | 3 komentarze

Ekipa z Buska na szczycie Babiej Góry, 10.02.2019. / fot. Łukasz Szumilas

W sobotę, 9 lutego, ośmioosobowa ekipa członków i sympatyków PTTK Klub Górski Busko-Zdrój wyruszyła w godzinach wieczornych szlakiem czerwonym na szczyt Babiej Góry. Diablak wznosi się 1725 metrów n.p.m. Piękna pogoda i doskonała atmosfera towarzyszyły buskim wędrowcom na ośnieżonej trasie. Gruba na około 120 cm pokrywa śniegowa pięknie komponowała się na tle księżyca i gwieździstego nieba.

Po blisko trzygodzinnym podejściu, około północy dotarliśmy na wierzchołek góry – miejsce naszego noclegu pod gołym niebem. Po przywitaniu się z innymi członkami PTTK obok skały na szczycie rozbiliśmy wspólne obozowisko. Piękna panorama gór i widok na rozświetlony nocą Kraków zachwycały.

W okolicach godziny pierwszej Diablak całkowicie zmienił oblicze. Babia Góra zwana też „Kapryśną Babą” pokazała swoją drugą twarz. Temperatura zeszła do -8° C, odczuwalna była w okolicach -20° C. Silny wiatr i mroźne powietrze były towarzyszami naszego górskiego noclegu pod gwiazdami. Zmrużenie oka i chwila snu w takich warunkach wymagały dobrego przygotowania i profesjonalnego sprzętu.

Około godziny 5 rano na szczycie zaczęli pojawiać się kolejni wspinacze. O wschodzie słońca, w okolicach godziny 7 na Diablaku było ponad 100 miłośników gór z całej Polski. Niestety z racji dużego zachmurzenia i zamglenia na szczycie licznie przybyłe grono miłośników gór nie zobaczyło efektownego wschodu słońca.

Po pamiątkowych fotografiach i miłych spotkaniach nastał czas powrotu. Bardzo sprawnie udaliśmy się w drogę powrotną.

Po zejściu około 200 metrów powitała nas piękna pogoda i niesamowite, zapierające dech w piersiach górskie panoramy. Szybkie śniadanie w takich warunkach smakowało wyjątkowo. Piękne słońce i piękne widoki towarzyszyły nam w dalszej 4,5 kilometrowej powrotnej drodze, którą pokonaliśmy w około 3 godziny.

Dziękujemy Klubowi Górskiemu PTTK Busko-Zdrój i przewodnikowi wyprawy Krystianowi Wilkowi za wspaniałe chwile i niezapomniane wrażenia podczas VII Diabelskiego Wschodu Słońca w Bieli. Zapraszamy na kolejne wyprawy PTTK oraz na Babią Górę w przyszłym roku.

Łukasz Szumilas i „Młode Busko”
zdjęcia: Łukasz Szumilas

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “Młode Busko powitało świt na Babiej Górze z buskim PTTK”

  1. Eu me pisze:

    No właśnie… Chętnych byłoby więcej gdyby nie to towarzystwo. Kurde, jak coś fajniejszego się szykuje to ukasz z kolesiami się wetnie i dooopa z przyjemności.

  2. Łukasz Jakub Szumilas Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

    Skąd wiedziałeś/łaś że jadę? Decyzje o wyjeździe podjąłem w ostatniej chwili:) Nie pisz bzdur, a jak masz coś do kogoś to powiedz to prosto w oczy tchórzliwy anonimie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl