KTK: ? 15 września 1944 r. Niemcy dokonali kolejnej zbrodni w Lesie Wełeckim. Doszło do niej po tzw. tygodniu wolności, kiedy to Niemcy na kilka dni opuścili tereny Kreisu Busko
? dr Karolina Trzeskowska-Kubasik:
15 (16) września 1944 r. Niemcy dokonali kolejnej zbrodni w Lesie Wełeckim. Jej ofiarą był wuj mojej babci, 33-letni mieszkaniec Szańca, żołnierz Armii Krajowej – Bolesław Górka.
Aresztowanie Bolesława Górki wspominała jego żona – Katarzyna:
„Podczas okupacji pracowałam w fabryce w Radomiu, mąż mój Bolesław Górka pracował w spółdzielni we wsi Szaniec. Przyjeżdżałam często do mego męża i spostrzegłam, że należy do partyzantów. Gdy Armia Czerwona przejściowo zajęła wieś Szaniec, mąż mój ujawnił się i oficjalnie rozbrajał Niemców. Gdy Niemcy zajęli z powrotem część pow. Busko, między innymi także wieś Szaniec, po pewnym czasie u nas w domu zjawiło się gestapo i pytało się o Bolesława Górkę. Mąż mój w tym czasie pracował w ogrodzie, gdy usłyszał, że się o niego pytają, powiedział: »jestem tutaj«. […] Mąż mój, chcąc mnie widocznie uspokoić, powtarzał ciągle, że idzie na okopy”.
W egzekucji 15 (16) września 1944 r. Niemcy rozstrzelali również żołnierza AK – 33-letniego Romana Janika z Szańca oraz Stefana Majchra z Chrabkowa, który działał w Batalionach Chłopskich. Podobnie jak inne zbrodnie dokonane przez okupanta niemieckiego na terenie Kreisu Busko, również i ta została skazana na wiele lat na zapomnienie.
Aresztowań dokonano po tzw. tygodniu wolności, kiedy Niemcy na kilka dni opuścili tereny Kreisu Busko.
* * *
>>> Zbrodnie Wehrmachtu we wrześniu 1939 r. na terenie powiatu stopnickiego (buskiego) <<<
przystanekhistoria.pl [21.03.2020] Karolina Trzeskowska-Kubasik: Już od pierwszych dni wojny Niemcy przystąpili do systematycznej eksterminacji ludności polskiej stosownie do słów Hitlera wypowiedzianych 22 sierpnia 1939 r. podczas odprawy z wyższymi dowódcami armii w sprawie ataku na Polskę: „Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. […] Bądźcie bezlitośni. Bądźcie brutalni. […] Prawo jest po stronie silniejszego. Trzeba postępować z maksymalną surowością […] wojna musi być wojną wyniszczenia. […] Obecnie tylko na wschodzie umieściłem oddziały SS Totenkopf, dając im rozkaz nieugiętego i bezlitosnego zabijania kobiet i dzieci polskiego pochodzenia i polskiej mowy, bo tylko tą drogą zdobyć możemy potrzebną nam przestrzeń życiową.”…♂
* * *
Przez kilka dni przed egzekucją, Górka, Janik oraz Majcher poddawani byli rozlicznym torturom w areszcie przy ul. Kościelnej (obecnie ul. Sądowa). Jak zeznawała matka Górki, Elżbieta:
„Przez tydzień czasu mordowani byli bezlitośnie, a przeważnie mój syn, co się okazało po zabiciu, bo miał paznokcie powyrywane i kości tak u nóg jak i u rąk połamane.„
Wykonawcą egzekucji był Johann Hansel♂. Kilka dni po egzekucji rodziny ofiar udały się do Lasu Wełeckiego. Ich ciała przewieziono na cmentarz parafialny w Szańcu. Górka, Janik oraz Majcher spoczywają tam po dzień dzisiejszy♂.
○ dr Karolina Trzeskowska-Kubasik– urodzona 26 listopada 1987 r. w Busku Zdroju. Pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, członek projektu „Terror okupacyjny na ziemiach polskich w latach 1939-1945” pod przewodnictwem dr. Rafała Leśkiewicza.
Adres e-mailowy: Karolina.Trzeskowska-Kubasik@ipn.gov.pl, nr tel.: 602 463 740
◙ Podobne informacje:
KTK: Represje niemieckie wobec nauczycieli na terenie Kreishauptmannschaft Busko w latach 1939-1945
KTK: Mieszkańcy Kreishauptmannschaft Busko w KL Auschwitz-Birkenau