Do Buska-Zdroju ponownie zawitał Leopold Kozłowski-Kleinman, ostatni klezmer Galicji - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Do Buska-Zdroju ponownie zawitał Leopold Kozłowski-Kleinman, ostatni klezmer Galicji

13 września 2019 | Jarosław Kruk 13.09.2019 19.39/ 14.09.2019 | | 7 komentarzy

Dziś, 13 września, na skwerze Rzewuskiego w Zdoju, przy kawiarnianym stoliku i filiżance kawy zasiadł znany pianista, kompozytor, dyrygent Leopold Kozłowski-Kleinman.

Leopold Kozłowski-Kleinman (1918-2019)

Dokładniej mówiąc – pomiędzy Sanatorium Nida a 21 WSZUR, na pasażu powstałym w miejscu byłej ulicy, zainstalowana została rzeźba autorstwa Sławomira Micka przedstawiająca ostatniego klezmera Galicji. Wykonana przez kieleckiego plastyka naturalnej wielkości figura, wykonana z żywicy poliestrowej, spatynowanej, zbliżonej do odlewu z brązu, przypominać będzie osobę znanego artysty, często odwiedzającego kurort ze słońcem w herbie. Stolik i krzesło, to odlew z żeliwa. Na stoliku umieszczone są symboliczne fragmenty klawiatury. Instalacja stoi na postumencie w formie klapy fortepianu.

Leopold Kozłowski szczególnie dobrze znany jest bywalcom MFM im. Krystyny Jamroz z racji tego , że na przestrzeni 25 jego edycji wielokrotnie był gwiazdą koncertów poświęconych muzyce żydowskiej.

Oficjalne odsłonięcie pomnika nastąpi jutro, w sobotę, 14 września o godzinie 14.30. Poprzedzi je msza święta w intencji zmarłego niemal dokładnie pół roku temu, 12 marca w Krakowie artysty, odprawiona o 13.30 w kościele św. Anny w Zdroju.
Wydarzenie uświetni koncert muzyki żydowskiej pamięci Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana w wykonaniu jego wychowanków i przyjaciół w sali koncertowej Sanatorium Marconi.

Lista Fundatorów pomnika Leopolda Kozłowskiego w Busku-Zdroju:
1.Waldemar Sikora – Widuchowa
2.Mieczysław Sas – Busko-Zdrój
3.Kryspin Gruszka – Kielce
4.O.Paweł Mazanka – Warszawa
5.Grupa Przyjaciół – Chmielnik
6 Jerzy i Jadwiga Stodolni – Busko-Zdrój
7 Ewa i Piotr Łyczakowie – Gdańsk
8.Magdalena Korycka – Warszawa
9.Robert Dusza – Busko-Zdrój
10.Jadwiga i Marian Obara – Kielce
11.Bank Spółdzielczy – Busko-Zdrój
12.Krystyna Duda – Busko-Zdrój
13.Dom Seniora” Sue Ryder” – Pierzchnica
14.Anna Lewkowicz – Izrael
15.Leszek Irla ,Kopalnia „Leszcze” – Pińczów
16.Zakład Przetwórstwa Spożywczego – Pierzchnica
17.Ireneusz Janik „Fabet” – Dyminy
18 Dorota i Adam Sroka – Busko-Zdrój
19.Czesław Siekierski – Warszawa
20.Szymon Żal – Szczecin
21.Bernard Solecki – Busko-Zdrój
22.Gminna Mleczarnia – Pierzchnica
23.Adam Jarubas – Kielce
24.Maria i Stanisław Żakowie – Kielce
25. Andrzej Król – Zagdańsk
26.Anata i Zbigniew Widomscy – Łagiewniki k.Chmielnika
27.Jan Chruśliński – Warszawa
28.Marek Zatorski – Pierzchnica
29.Marzena i Jarosław Zatorscy – Suchowola/Chmielnik

8  Wikipedia: Leopold Kozłowski-Kleinman

8 Radio Kielce [14.09.2019]: – Znany krakowski artysta odwiedzał buski kurort. Teraz doczekał się pomnika

Zdjęcie tytułowe: Fragment portretu Leopolda Kozłowskiego autorstwa malarki Małgorzaty Gładyszewskiej eksponowany w Synagodze w Chmielniku.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

7 odpowiedzi na “Do Buska-Zdroju ponownie zawitał Leopold Kozłowski-Kleinman, ostatni klezmer Galicji”

  1. Miriam pisze:

    W Busku upamiętniony jest więc Leszek Czarny i teraz Leopold Kozłowski. Szkoda, że dwa lata temu przy okazji 730 lecia lokacji miasta mimo poczynionych przygotowań władze odstąpiły od przyjęcia św. Norberta założyciela zakonu norbertanów za patrona Buska-Zdroju wzorem czeskiej Pragi. A przecież przez ponad 500 lat Busko należało do sióstr norbertanek i bardzo dużo im zawdzięcza.

  2. do Miriam pisze:

    I dobrze! Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz, ni dzieci nam germanił!

  3. Zdrojowy pisze:

    Mam taką praktyczną uwagę do osób odpowiedzialnych za figurę pana Leopolda (władze Buska? władze Uzdrowiska?), aby solidnie umocowali ten obiekt. Jak wiadomo brąz to cenny metal, a znając życie, może być różnie. Żeby potem się nie okazało, że figura była piękna, wspaniała, ale słabo przymocowana i jacyś złomiarze sobie wzięli pod pachę pana Leopolda albo stolik i poszli siną dal…

  4. eH!De pisze:

    do @Miriam
    Może już wystarczy tych świętych w naszym życiu?

  5. Stanisław do Miriam pisze:

    Leszkowi Czarnemu wystawili pomnik, Kozłowskiemu w ół roku po śmierci też postawili, a kiedy ja się pytam upamiętnią największych Polaków Jana Pawła II i Piłsudskiego? Bo ta tabliczka na kamieniu, który przypomina właz do ziemianki z ziemniakami pod Galerią Zielona, przy której z wielką pompą i namaszczeniem oficjałowie podczas uroczystości składają wieńce i kwiaty jest żenadą i kpiną, wręcz profanacją pamięci Marszałka.

  6. Tukidydes pisze:

    A czego ty Stanisław się spodziewasz po mieście w którym od czasów komuny niewiele się zmieniło? Towarzysze jak byli u władzy tak są nadal. Zmienili tylko barwy jak kameleon. Z dawnych utrwalaczy władzy ludowej z czerwoną książeczką partyjną i sierpem i młotem w herbie przepoczwarzyli się w przodowników prawa i sprawiedliwości, którzy pod flagą UE teraz prowadzą naród ku kolejnej szczęśliwości. W Busku towarzystwo SB i przyjaciele ma się wspaniale. Persony te teraz w święta narodowe nadal stoją w pierwszych szeregach i oficjalnie czczą pamięć swoich ofiar i wręczają sobie ordery. Wielkiej gorliwości szef buskiego SB Władysław Olszowy, który osobiście prześladował działaczy Solidarności między innymi Kazimierza Korubę (opisane to jest w książce „Działalność opozycji politycznej w Busku-Zdroju w latach 1979–1989 a Służba Bezpieczeństwa” – Busko-Zdrój, 25 maja 2009 https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/3360,Prezentacja-ksiazki-Dzialalnosc-opozycji-politycznej-w-Busku-Zdroju-w-latach-197.html) i Piotra Zabielskiego (ten zadręczony, po próbie samobójczej podpaleniu się w więzieniu, został wygnany bezpowrotnie z kraju) podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Busku odznaczany jest Złotym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego (http://busko.net.pl/dzien-wojska-polskiego,,3,1,1,1,29245,n.html). Swoją drogą patrząc na jego członków ten Związek to raczej Związek Żołnierzy LUDOWEGO Wojska Polskiego, czynowników którzy zwalczali AK, NSZ, Żołnierzy Wyklętych i całe powojenne podziemie antykomunistyczne. Chichot historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl