Kalendarium: 7 lutego 2019 zmarł Jan Olszewski - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 7 lutego 2019 zmarł Jan Olszewski

7 lutego 2024 | PolskieRadio24.pl | infoBusko.pl Jarosław Kruk 07.02.2023; 07.02.2024 | | 0 komentarzy

Urodził się 20 sierpnia 1930 roku, w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS. Matka Jana Olszewskiego była stryjeczną siostrą Stefana Okrzei – powieszonego w 1905 roku na stokach Cytadeli Warszawskiej działacza niepodległościowego i socjalistycznego, który stał się symbolem walk rewolucyjnych i niepodległościowych.

>>>  JAN OLSZEWSKI – ZOBACZ SERWIS SPECJALNY  <<<

W czasie okupacji Jan Olszewski♂ działał w Szarych Szeregach. W Powstaniu Warszawskim był łącznikiem. Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski wiązało się z osobistym dramatem Olszewskiego: funkcjonariusze NKWD wywlekli jego dziadka na mróz. Organizm starszego człowieka nie wytrzymał tego doświadczenia.

Po wojnie studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Prawa UW ukończył w 1953 roku.

Jan Olszewski w latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 roku podpisał „List 59” – protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. W sierpniu 1980 roku mecenas Olszewski współpracował przy organizowaniu strajków w Warszawie. Kiedy ogłoszono stan wojenny, przebywał w Gdańsku i prawdopodobnie dzięki temu uniknął aresztowania. Wrócił do Warszawy, gdzie natychmiast pojechał do siedziby Episkopatu Polski. Z ramienia sekretarza episkopatu abp. Bronisława Dąbrowskiego prowadził pertraktacje z władzami ws. zwolnienia z więzień i obozów internowania osób…- cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl


 


◙ Podobne informacje:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl