Kalendarium: 7 lutego 2019 zmarł Jan Olszewski
Urodził się 20 sierpnia 1930 roku, w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS. Matka Jana Olszewskiego była stryjeczną siostrą Stefana Okrzei – powieszonego w 1905 roku na stokach Cytadeli Warszawskiej działacza niepodległościowego i socjalistycznego, który stał się symbolem walk rewolucyjnych i niepodległościowych.
>>> JAN OLSZEWSKI – ZOBACZ SERWIS SPECJALNY <<<
W czasie okupacji Jan Olszewski♂ działał w Szarych Szeregach. W Powstaniu Warszawskim był łącznikiem. Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski wiązało się z osobistym dramatem Olszewskiego: funkcjonariusze NKWD wywlekli jego dziadka na mróz. Organizm starszego człowieka nie wytrzymał tego doświadczenia.
Po wojnie studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Prawa UW ukończył w 1953 roku.
Jan Olszewski w latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 roku podpisał „List 59” – protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. W sierpniu 1980 roku mecenas Olszewski współpracował przy organizowaniu strajków w Warszawie. Kiedy ogłoszono stan wojenny, przebywał w Gdańsku i prawdopodobnie dzięki temu uniknął aresztowania. Wrócił do Warszawy, gdzie natychmiast pojechał do siedziby Episkopatu Polski. Z ramienia sekretarza episkopatu abp. Bronisława Dąbrowskiego prowadził pertraktacje z władzami ws. zwolnienia z więzień i obozów internowania osób…- cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂