Kalendarium: 28 stycznia 1938 r. urodził się Marek Karewicz – fotografik, dziennikarz muzyczny, popularyzator i kronikarz muzyki jazzowej i rockowej
Marek Karewicz był osobowością świetnie znaną w środowisku muzycznym. Fotografik, autor okładek płytowych, dziennikarz muzyczny, popularyzator i kronikarz muzyki jazzowej i rockowej. Wykonał zdjęcia składające się na archiwum 2 milionów negatywów. Fotografował m.in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa i europejską trasę koncertową Raya Charlesa oraz koncert The Rolling Stones w Warszawie.
W styczniu 2016 r. odwiedził Busko-Zdrój, leczył się w 21. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym.
Wikipedia: – Marek Andrzej Karewicz (ur. 28 stycznia 1938 w Warszawie, zm. 22 czerwca 2018)[1] – polski artysta fotografik specjalizujący się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Również dziennikarz muzyczny, autor radiowy i telewizyjny, prezenter muzyki jazzowej, animator jazzu.
Jako nastolatek Karewicz grywał na trąbce i kontrabasie w zespołach jazzowych. Wyłącznie fotografią zajął się od końca lat 50. za namową Leopolda Tyrmanda[2]. Ukończył liceum fotograficzne na ul. Spokojnej w Warszawie (u Mariana Dederki), następnie studiował na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły filmowej w Łodzi[3]. Od ok. 1964 prowadził warsztaty fotograficzne i kursy laboratoryjne fotografii w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie pomiędzy sesjami zdjęciowymi w studio fotograficznym pracował nad okładkami do płyt.
Karewicz wykonał zdjęcia składające się na archiwum 2 milionów negatywów. Fotografował m.in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa i europejską trasę koncertową Raya Charlesa oraz koncert The Rolling Stones w Warszawie 13 kwietnia 1967. Jest autorem ok. 1500 okładek płytowych, m.in. serii Polish Jazz oraz uznawanej za przełomową w historii polskiego rocka płyty Blues zespołu Breakout, gdzie sfotografował Tadeusza Nalepę prowadzącego za rękę swojego syna Piotra. Przygotował też okładki płyt Ewy Demarczyk, Niebiesko Czarnych, Czerwonych Gitar, Ireny Santor, Sławy Przybylskiej, Maryli Rodowicz, Stana Borysa i Jerzego Połomskiego.
Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (numer legitymacji 07), odznaczony też został honorowym tytułem FIAP : Fédération Internationale de l’Art Photographique. Działał w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym. W telenoweli Klan grał epizodyczną rolę właściciela klubu jazzowego[4].
Przez wiele lat związany był z warszawskimi klubami muzycznymi: Hybrydy, Remont oraz Jazz Club Tygmont. W klubie Tygmont znajduje się stała wystawa fotografii Karewicza. W lutym 2009 ukazał się album This Is Jazz zawierający 200 zdjęć artystów jazzowych autorstwa Karewicza. Jego kontynuacją był album Big-Beat z 2014, w którym znalazły się fotografie polskich wykonawców rockowych oraz wspomnienia Karewicza w opracowaniu Marcina Jacobsona.
21. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny, fb [15.01.2016]: – Podczas czwartkowego wieczoru dzielił się opowieściami z bogatej działalności artystycznej. Opowiadał o współpracy i szerokich kontaktach z muzykami całego świata. Przedstawił też wiele ciekawych historii związanych ze szczególnie ważnymi dla niego fotografiami. Przywiózł do Buska-Zdroju ponad 20 tematycznych, wielkoformatowych zdjęć, które były eksponowane podczas tego spotkania.
Od paru lat ma problemy zdrowotne, stąd też na rehabilitację i powrót do zdrowia wybrał się do Buska-Zdroju. Wyraził swój podziw i podziękowanie za wspaniałe zajęcie się jego powrotem do zdrowia. Szczególnie dziękował za skuteczną rehabilitację i opiekę podczas pobytu w Szpitalu Wojskowym.
Było to spotkanie obrazujące entuzjazm do niezwykłego świata muzyki, fotografii, artystów, a przede wszystkim Jazzu.
4 culture.pl: – Marek Karewicz 28.01.1938—22.06.2018
◙ Podobne wiadomości:
Pa-pa-ra-pa-pa-pa-pa! Witaj w Busku Gościu nasz! Witaj w Dwudziestym Pierwszym!
Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 28 stycznia 1938 r. urodził się Marek Karewicz – fotografik, dziennikarz muzyczny, popularyzator i kronikarz muzyki jazzowej i rockowej”
Solec nie jest żadnym zagrożeniem dla Buska
https://echodnia.eu/inwestycja-budowy-kompleksu-hoteli-solec-medical-spa-w-solcuzdroju-wstrzymana-nie-wiadomo-kiedy-i-czy-w-ogole-projekt-bedzie/ar/c1-14745054