Kalendarium: 27 marca 2006 zmarł Stanisław Lem – polski pisarz, eseista, filozof i futurolog. | JKR: ? Czy wiesz, że: Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, a łączny ich nakład to ponad 30 mln egzemplarzy? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 27 marca 2006 zmarł Stanisław Lem – polski pisarz, eseista, filozof i futurolog. | JKR: ? Czy wiesz, że: Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, a łączny ich nakład to ponad 30 mln egzemplarzy?

27 marca 2024 | PolskieRadio.pl 27.03.2023 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 27.03.2023; 27.03.2024 | | 0 komentarzy

Był to typ i człowieka i pisarza, u którego intelekt przeważał – charakteryzował Lema publicysta i tłumacz, Lech Jęczmyk na antenie Polskiego Radia. – Nic dziwnego, że literatura popularnonaukowa szczególnie mu odpowiadała. – informuje 27.03.2023 portal PoskieRadio.pl

Wikipedia: – Stanisław Herman Lem (ur. 12 lub 13 września 1921 we Lwowie, zm. 27 marca 2006 w Krakowie[2]) – polski pisarz gatunku hard science fiction, filozof, futurolog oraz krytyk.

Jego debiutem książkowym była wydana w 1951 roku powieść Astronauci. Kolejne powieści fantastycznonaukowe jego autorstwa to: Obłok Magellana (1955), Eden (1959), Pamiętnik znaleziony w wannie (1961), Powrót z gwiazd (1961), Solaris (1961), Niezwyciężony (1964), Głos Pana (1968), Wizja lokalna (1982), Fiasko (1987) i Pokój na Ziemi (1987). Był również autorem trylogii Czas nieutracony (1955) oraz cykli opowiadań fantastycznonaukowych: Dzienniki gwiazdowe (1957), Księga robotów (1961), Bajki robotów (1964), Cyberiada (1965), Opowieści o pilocie Pirxie (1968). Napisał recenzje nieistniejących książek (Doskonała próżnia, 1971), a także wstępy do nieistniejących dzieł (Wielkość urojona, 1973). Jest autorem zbiorów esejów, felietonów i publicystyki literackiej, w tym: Wejście na orbitę (1962), Summa technologiae (1964), Filozofia przypadku (1968), Fantastyka i futurologia (1970), Rozprawy i szkice (1975).

Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat…♂

Urodził się we Lwowie w 1921 roku. Maturę zdał latem 1939 roku. Zafascynowany literaturą fantastycznonaukową marzył, by podjąć studia na Politechnice Lwowskiej. Musiał zadowolić się medycyną, gdyż nie dostał się na politechnikę. Okupacja przerwała jednak jego naukę – na medycynę Lem powrócił po 1944 roku już w Krakowie. Ostatecznie udział w operacjach zniechęcił go do zawodu i rzucił studia, które wybrał pod wpływem ojca – lekarza.

Dorastanie do fantastyki

Kariera literacka Stanisława Lema zaczęła się od współpracy z czasopismami: „Kuźnica”, „Tygodnik Powszechny”i „Nowy Świat Przygód”. Kamieniem milowym z pewnością okazali się jednak „Astronauci” – pierwsza powieść fantastyczna pisarza. Od tej pory Lem całkowicie poświęcił się temu gatunkowi.

Uważam, że niekontrolowana produkcja, zbyt obfita jest groźna i po prostu graniczy z grafomanią – podkreślał Stanisław Lem w audycji z 1975 roku. – Cała sztuka w tym, żeby odsiewać i w skrupulatny sposób odfiltrowywać wszystko to, co się przyjmuje ze świata.

>>>  13 przepowiedni Lema, które się sprawdziły  <<<
Culture.pl [10.12.2019]: – Tablet i e-booki, smartfony, Google, a nawet Matrix zostały wymyślone już w połowie XX wieku. Oto jak Stanisław Lem przewidział przyszłość, w której żyjemy.
Optony, lektony, trionsandy, fantomatony… Być może te słowa nie są wam znane, ale zapewniam, że z przedmiotów, które one oznaczają, korzystacie na co dzień. Stanisław Lem’ wymyślił wiele z nich na długo przedtem, zanim stały się elementem naszej rzeczywistości. Twórczość Lema była nawet inspiracją dla twórców kultowego serialu animowanego i jednej z najpopularniejszych na świecie gier wideo.
Oto kilka z najbardziej niezwykłych przepowiedni Lema oraz jego obawy na temat przyszłości, które…♂

Warsztat pisarza

– Samo pisanie jest dla mnie procederem nudnym, męczącym i na ogół jest tak, że kiedy piszę, marzę o tym, żebym mógł robić coś innego – podkreślał Stanisław Lem. – Wiem z doświadczenia, że inaczej się nie da. Trzeba się zmuszać, być dla siebie bezwzględnym, surowym.
Kiedy pisarz zyskał już miano światowej sławy klasyka literatury fantastycznonaukowej, postanowił cały artykuł, rozmowy z pisarzem i audycje tematyczne na źródłowej stronie PolskieRadio.pl

>>> Zbigniew Herbert, Halina Mikołajska i Stanisław Lem – inwigilowani przez SB  <<<
PolskieRadio.pl [17.11.2022]: – Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że w uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące poety Zbigniewa Herberta, aktorki Haliny Mikołajskiej oraz pisarza Stanisława Lema. Autor „Solaris” pozostawał w zainteresowaniu Służby Bezpieczeństwa PRL szczególnie w latach 70. XX w. z uwagi na jego kontakty z obywatelem NRF oraz podpisaniem protestu wobec umieszczenia w konstytucji PRL zapisów o „wiodącej roli PZPR” oraz „przyjaźni z ZSRR”. Pisarz był rozpracowywany…♂

 



◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 29 października 1924 r. urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku

Kalendarium: 12 stycznia 1929 r. urodził się Janusz Szpotański, poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów i pamfletów, szachista

Kalendarium: 18 stycznia 2006 r. zmarł ksiądz poeta Jan Twardowski . „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą” …

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl