Kalendarium: 29 października 1924 r. urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 29 października 1924 r. urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku

30 października 2019 | Polskie Radio 29.10.2019 / Jarosław Kruk 29.10.2019 | | 3 komentarze

95 lat temu, 29 października 1924 roku urodził się we Lwowie Zbigniew Herbert, poeta, eseista, dramatopisarz, autor słuchowisk; kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku. 

Jako poeta zadebiutował na łamach prasy w 1950; jego debiut książkowy, tom wierszy „Struna światła”, ukazał się w 1956 r. Do najbardziej cenionych dzieł Herberta należy cykl utworów o Panu Cogito, postaci zanurzonej we współczesności, a jednocześnie mocno zakorzenionej w europejskiej tradycji kulturowej. W latach 80. Herbert stał się sztandarowym poetą polskiej opozycji. Od 1986 mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z Zeszytami Literackimi; do Polski wrócił w 1992.

Z okazji rocznicy urodzin Polskie Radio przygotowało serwis specjalny Herbert.polskieradio.pl.

Jest to wyjątkowy portret Poety, na który składają się przede wszystkim starannie dobrane z archiwów Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nagrania z udziałem Zbigniewa Herberta: wiersze w jego wykonaniu, najważniejsze radiowe wywiady, w których opowiada o swojej twórczości, podróżach, o sprawach dla niego fundamentalnych, ale też przywołuje wspomnienia osobiste.

Serwis Herbert.polskieradio.pl to również zbiór najciekawszych radiowych wypowiedzi o Poecie. Licznie zgromadzonym dźwiękom  towarzyszą filmy oraz galerie zdjęć.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “Kalendarium: 29 października 1924 r. urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku”

  1. Łukasz Aldona pisze:

    Zasługiwał na Nobla jak mało kto mu współczesny, ale był „niepoprawny”… do tego stopnia niepoprawny, że łatwiej było oskarżyć go o szaleństwo. A on by przeżyć hodował wszy na sobie dla celów naukowych. To był gość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl