Kalendarium: 25 grudnia 1916 roku w Krakowie zmarł Adam Chmielowski – święty Brat Albert – patron buskiej parafii zdrojowej
Adam Hilary Bernard Chmielowski (znany również jako święty Albert Chmielowski lubświęty Brat Albert; herbu Jastrzębiec; ur. 20 sierpnia 1845 w Igołomi, zm. 25 grudnia 1916 w Krakowie): – polski zakonnik franciszkański, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, powstaniec, malarz, święty Kościoła katolickiego, znany z pełnego poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych – informuje Wikipedia.
Powstaniec i artysta, który zrezygnował z dotychczasowego życia i oddał się pomocy najbiedniejszym. Był zakonnikiem, który poświęcił życie ubogim i prowadził przytułki dla bezdomnych. Założył zgromadzenia zakonne albertynów i albertynek. Święty, którego świadectwo natchnęło Karola Wojtyłę i który jest patronem buskiej parafii w Zdroju odszedł 103 lata temu – przypomina PolskieRadio24.pl
Powstaniec i lew salonowy
Adam Chmielowski przyszedł na świat 20 sierpnia 1845 roku w rodzinie szlacheckiej jako najstarszy z rodzeństwa. Uczył się w Korpusie Kadetów w Sankt Petersburgu, ale rodzina w obawie przed zrusyfikowaniem przyszłego świętego nakazała mu powrót. Tak też się stało, Adam Chmielowski kontynuował naukę w Warszawie i Puławach. Tu zastał go wybuch powstania styczniowego, do którego Chmielowski się przyłączył. W walkach traci nogę i dostaje się do rosyjskiej niewoli. Uwolniony dzięki staraniom matki musiał opuścić kraj. Powrócił do niego po ogłoszeniu amnestii i zaczął malować.
– Mimo kalectwa był bardzo popularny, był salonowcem niemalże. Jako bardzo zdolny malarz nieźle się zapowiadał jako artysta – mówił o Chmielowskim rzeźbiarz, autor popiersia brata Alberta Stanisław Słonina w audycji Anny Lisieckiej z cyklu „Kulturalny wieczór z Jedynką”.
„Ecce Homo” – moment przełomu
Adam Chmielowski zaczął dostrzegać też ubóstwo i tragedię zwykłych ludzi.
– W momencie, kiedy malował słynny obraz „Ecce homo” doznał olśnienia: czy podąża właściwą drogą? – wyjaśniał rzeźbiarz.
Chmielowski zdecydował się przywdziać habit. Swoje pierwsze kroki skierował do jezuitów. Dopiero za namową spowiednika zdecydował się przystąpić do zgromadzenia franciszkanów. W 1884 osiadł w Krakowie, gdzie otworzył pracownię malarską, w której organizował też pomoc dla ubogich i bezdomnych.
Z czasem poświęcił cały swój czas dziełu pomocy najbardziej potrzebującym. W 1887 roku przywdział habit i odtąd nazywany był bratem Albertem. Prowadził … – cały artykuł i audycja radiowa na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
◙ Podobne informacje:
Koncert Świąteczny w kościele św. Brata Alberta – 6 stycznia 2022 – [VIDEO/FOTO]
>>> Patron Parafii. Kim był św. Brat Albert? <<<
Parafia św. Brata Alberta w Busku-Zdroju