Kalendarium: 25 grudnia 1916 roku w Krakowie zmarł Adam Chmielowski - święty Brat Albert - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 25 grudnia 1916 roku w Krakowie zmarł Adam Chmielowski – święty Brat Albert

25 grudnia 2019 | PolskieRadio24.pl 25.12.2019 / Jarosław Kruk 25.12.2019 | | 0 komentarzy

Adam Hilary Bernard Chmielowski (znany również jako święty Albert Chmielowski lubświęty Brat Albert; herbu Jastrzębiec; ur. 20 sierpnia 1845 w Igołomi, zm. 25 grudnia 1916 w Krakowie): – polski zakonnik franciszkański, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, powstaniec, malarz, święty Kościoła katolickiego, znany z pełnego poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych – informuje Wikipedia.

Leon Wyczółkowski : Portret św. Brata Alberta ( Adam Chmielowski ), 1934 / Wikipedia

Powstaniec i artysta, który zrezygnował z dotychczasowego życia i oddał się pomocy najbiedniejszym. Był zakonnikiem, który poświęcił życie ubogim i prowadził przytułki dla bezdomnych. Założył zgromadzenia zakonne albertynów i albertynek. Święty, którego świadectwo natchnęło Karola Wojtyłę i który jest patronem buskiej parafii w Zdroju odszedł 103 lata temu – przypomina PolskieRadio24.pl

Powstaniec i lew salonowy

Adam Chmielowski przyszedł na świat 20 sierpnia 1845 roku w rodzinie szlacheckiej jako najstarszy z rodzeństwa. Uczył się w Korpusie Kadetów w Sankt Petersburgu, ale rodzina w obawie przed zrusyfikowaniem przyszłego świętego nakazała mu powrót. Tak też się stało, Adam Chmielowski kontynuował naukę w Warszawie i Puławach. Tu zastał go wybuch powstania styczniowego, do którego Chmielowski się przyłączył. W walkach traci nogę i dostaje się do rosyjskiej niewoli. Uwolniony dzięki staraniom matki musiał opuścić kraj. Powrócił do niego po ogłoszeniu amnestii i zaczął malować.

– Mimo kalectwa był bardzo popularny, był salonowcem niemalże. Jako bardzo zdolny malarz nieźle się zapowiadał jako artysta – mówił o Chmielowskim rzeźbiarz, autor popiersia brata Alberta Stanisław Słonina w audycji Anny Lisieckiej z cyklu „Kulturalny wieczór z Jedynką”.

„Ecce Homo” – moment przełomu 

Adam Chmielowski zaczął dostrzegać też ubóstwo i tragedię zwykłych ludzi.
– W momencie, kiedy malował słynny obraz „Ecce homo”  doznał olśnienia: czy podąża właściwą drogą? – wyjaśniał rzeźbiarz.

Chmielowski zdecydował się przywdziać habit. Swoje pierwsze kroki skierował do jezuitów. Dopiero za namową spowiednika zdecydował się przystąpić do zgromadzenia franciszkanów. W 1884 osiadł w Krakowie, gdzie otworzył pracownię malarską, w której organizował też pomoc dla ubogich i bezdomnych.

Z czasem poświęcił cały swój czas dziełu pomocy najbardziej potrzebującym. W 1887 roku przywdział habit i odtąd nazywany był bratem Albertem. Prowadził … – cały artykuł i audycja radiowa na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl