Kalendarium: 23 maja 1842 przyszła na świat Maria Konopnicka, autorka "Roty", jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 23 maja 1842 przyszła na świat Maria Konopnicka, autorka „Roty”, jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej

23 maja 2022 | | | 0 komentarzy

Oddana patriotka, aktywnie działała na rzecz polepszenia losu osób biednych i wykluczonych. Jej najsłynniejszym utworem została „Rota”, która urosła do roli hymnu narodowego. Twierdziła, że literatura powinna podejmować aktualne problemy. Swoim trybem życia wzbudzała wiele kontrowersji. Dziś mija 180. rocznica urodzin pisarki. – informuje portal PolskieRadio24.pl

Maria Konopnicka♂ przyszła na świat 23 maja 1842 roku w Suwałkach, w rodzinie prawnika i miłośnika literatury Józefa Wasiłowskiego. Jako nastolatka podjęła naukę na pensji sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie poznała Elizę Pawłowską, znaną później jako Elizę Orzeszkową. Wraz z koleżanką lubiła deklamować poezję, szczególnie zakazanych poetów, m.in. Adama Mickiewicza. Znajomość ze szkolnej ławki przerodziła się w przyjaźń na całe życie.

Krótko po ukończeniu szkoły wyszła za mąż za ziemianina Jarosława Konopnickiego. Małżeństwo jednak nie było udane. Dziesięć lat po ślubie, Konopnicka postanowiła odejść od męża i wyjechać do Warszawy. Od tego czasu sama wychowywała szóstkę dzieci. W stolicy związała się z konspiracyjnym ruchem niepodległościowym.

– Życiorys Marii Konopnickiej przeczy stereotypowemu wizerunku, że kobiety w II połowie XIX wieku były stłamszone i żyły w cieniu swoich mężów. Zaangażowanie patriotyczne czyniło z kobiet niezwykle ważne postacie życia społecznego. Ta rola służyła politycznej emancypacji kobiet w Polsce – mówił prof. historii Andrzej Nowak w audycji „Historia żywa”.

 


? Czy wiesz, że:
Maria Konopnicka w 1903 roku, na 25-lecie pracy pisarskiej, otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu♂ koło Krosna na Pogórzu Karpackim.
Maria Konopnicka, jedna z wybitniejszych polskich autorek tekstów dla dzieci, jest jedną z patronek roku 2022.
*

Więcej o naszej wybitnej pisarce można dowiedzieć się z wystawy Konopnicka – więcej niż „Rota”♂, przygotowanej przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich♂, dostępnej na Google Arts & Culture, gdzie dostępne są również zdjęcia i inne materiały archiwalne.


Konopnicka w swej twórczości pochylała się nad losem ludzi biednych i wykluczonych. Interesowała się sytuacją osób pozbawionych środków do godnego życia. Postulowała, że literatura powinna podejmować aktualne tematy społeczne, a bohaterowie powinni być postaciami wziętymi z życia codziennego. Sama często brała udział w różnych akcjach dobroczynnych.

Choć większość jej utworów stanowiły liryki, została zapamiętana jako znakomita nowelistka. W swoich utworach podejmowała tematykę społeczną i patriotyczną. Współcześni zarzucali jej pisanie utworów patriotycznych za pieniądze. Sama poetka podkreślała, że co prawda pisze je z potrzeby serca, jednak musi też myśleć o utrzymaniu rodziny. Jej talentem zachwycał się sam Henryk Sienkiewicz.

Sama Konopnicka była postacią wzbudzającą kontrowersje. Popularne były plotki o…- cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂


 


 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 15 listopada 1916 r. w Szwajcarii zmarł Henryk Sienkiewicz

Kalendarium: 5 grudnia 1925 zmarł Władysław Reymont – jeden z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w dziejach literatury polskiej, laureat Nagrody Nobla

Kalendarium: 4 sierpnia 1944 r. niemiecki snajper zastrzelił Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Kalendarium: 29 października 1924 r. urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku

Kalendarium: 18 stycznia 2006 r. zmarł ksiądz poeta Jan Twardowski . „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą” …

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl