Kalendarium: 15 listopada 1916 r. w Szwajcarii zmarł Henryk Sienkiewicz - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 15 listopada 1916 r. w Szwajcarii zmarł Henryk Sienkiewicz

16 listopada 2021 | PolskieRadio24.pl 15.11.2020 / Jarosław Kruk 16.11.2019 | 16.11.2020| 16.11.2021 | | 0 komentarzy

15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii roku zmarł Henryk Sienkiewicz, jeszcze za życia jeden z najbardziej popularnych pisarzy polskich, który z ironią odnosił się do swego sukcesu. Odszedł w otoczeniu swoich najbliższych – syna Henryka Józefa oraz żony Marii z Babskich. Odchodząc z tego świata, miał powiedzieć: „Nie zobaczę już wolnej Polski”.

Urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej w zubożałej rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się herbem Oszyk, znanej na Żmudzi od XVI wieku, wedle niektórych genealogów po mieczu wywodzącej się z Tatarów osiadłych na Litwie, czego nie potwierdzają jednak zachowane dokumenty. Był nowelistą, powieściopisarzem i publicystą, autorem między innymi „Trylogii”, „Krzyżaków”, „Quo Vadis” i „Bez dogmatu”. W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.

– Kraszewskim przecież nie będziesz. I z pióra nie wyżyjesz – perswadowała Henrykowi Sienkiewiczowi jego matka Stefania Cieciszowska, gdy ten podejmował pierwsze próby literackie.

Stało się jednak inaczej. Nie tylko zarabiał pisaniem na życie, lecz także stał się jedną z pierwszych wielkich gwiazd polskiej literatury. Hołdy i uwielbienia spotykały go co krok. Jako człowiek skromny i obdarzony poczuciem humoru  niekiedy irytował się zamieszaniem wokół jego osoby. Śmiejąc się, mówił: „mej sławy nic nie zatrze, bo nad libańskie wyższa cedry”.

Odnosił olbrzymie tryumfy zarówno wśród swoich, jak i wśród obcych. W rankingu przeprowadzonym przez rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych, dotyczącym popularności czytanych autorów, zajął pierwsze miejsce. Wyprzedził Lwa Tołstoja oraz Emila Zolę. Kult Sienkiewicza we Francji określono jako „bezprzytomny podziw”. Te same tryumfy autor „Quo Vadis” święcił w Ameryce, Anglii, we Włoszech i Niemczech.

Zawrotne powodzenie, jakie… – cały artykuł, nagrania i specjalny serwis informacyjny na źródłowej stronie Polskiego Radia – po kliknięciu na link

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 14 marca 1801 r. zmarł Ignacy Krasicki – biskup warmiński, najwybitniejszy pisarz polskiego Oświecenia.

Kalendarium: 5 grudnia 1925 zmarł Władysław Reymont – jeden z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w dziejach literatury polskiej, laureat Nagrody Nobla

Kalendarium: 18 stycznia 2006 r. zmarł ksiądz poeta Jan Twardowski . „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą” …

Kalendarium: 29 października 1924 r. urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl