Kalendarium: 2 marca 1333 r. zmarł Władysław Łokietek, władca, który zjednoczył państwo po trwającym ponad sto lat okresie rozbicia dzielnicowego | JKR: Czy wiesz, że…
Średniowieczny self-made man
Młody Władysław nie miał łatwego startu. Ponad sto lat rozbicia dzielnicowego doprowadziło do rozdrobnienia państwa między piastowskie książątka. Jemu przypadła niewielka dzielnica brzesko-kujawska.
– Zaczynał od skromnej pozycji w życiu politycznym, był lokalnym księciem dzielnicowym o niezbyt szerokich horyzontach politycznych – mówił prof. Grzegorz Myśliwski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu „Kronika polska”.
Nie było mu zapewne łatwo ze względu na niewielki, nawet jak na standardy średniowieczne, wzrost. Z tego względu, już za życia, nosił przydomek „Łokietek”. Przyszłemu królowi nie brakowało jednak hartu ducha i zaciętości. Wychowany na dworze krakowskim wuja Bolesława Wstydliwego♂ i zapatrzony w starszego brata Leszka Czarnego♂, który objął władzę nad Małopolską, sam zapragnął powiększać swoje panowanie.
Scheda po Przemyśle
O władzę zwierzchnią spierał się najpierw ze śląskim Henrykiem Probusem, a później z królem Przemysłem II. Gdy ten drugi zginął z polecenia Brandenburczyków, Łokietek sięgnął po schedę po władcy.
– Łokietek opanował Wielkopolskę, którą podzielił się z księciem Henrykiem głogowskim. Było to fatalne posunięcie, które spowodowało, że już nigdy nie lubiano Władysława w Wielkopolsce. Nic dziwnego. Krótkie rządy Łokietka i jego ludzi w dzielnicy zaznaczyły się pasmem hulanek i rozbojów – wyjaśniał prof. Grzegorz Myśliwski.
Panowanie Łokietka w Wielkopolsce nie trwało długo, bo na politycznym horyzoncie pojawił się o wiele silniejszy gracz. Do walki o zwierzchnictwo i tron krakowski włączył się… – cały artykuł i audycje tematyczne na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 27 sierpnia 1287 r. książę Leszek Czarny nadał osadzie Busko prawa miejskie | I ❤ BZ