Kalendarium: 19 kwietnia 1943 r. wybuchło Powstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć
19 kwietnia 1943 roku wydarzyło się w getcie to, czego Niemcy się spodziewali. Dwa dni wcześniej do władz niemieckich dotarły informacje o tym, że w getcie coś się szykuje. – informuje portal PolskieRadio24.pl
Walka bez szans na wygranie
Niemieckie oddziały wojskowe wjechały do getta o 5. rano. Do walki przystąpiło blisko 1,5 tys. powstańców. Po stronie niemieckiej, według danych gen. Juergena Stroopa, było 800 żołnierzy SS, 300 granatowych policjantów, oddziały Gestapo, pomocnicze oddziały litewskich i łotewskich ochotników oraz ukraiński batalion z Trawnik. Szacuje się, że każdego dnia do walki z powstaniem w getcie skierowanych było około 3 tys. ludzi. Bilans sił był nieporównywalny.
W różnych punktach getta dochodziło do starć – na rogu ulic Zamenhoffa i Miłej oraz Nalewek i Gęsiej. Największe walki toczyły się przez trzy dni przy nieistniejącym dziś placu Muranowskim. Znajdowała się tu placówka Żydowskiego Związku Wojskowego. Jej dowódcy Paweł Frenkel i jego zastępca, urodzony w Kielcach, Leon Rodal na najwyższym budynku w okolicy przy Muranowskiej 7 zawiesili biało-niebieską flagę żydowską i biało-czerwoną flagę polską.
Pierwszego dnia Niemcy musieli się wycofać z getta. Było to dla nich zaskoczenie. Drugiego dnia dowództwo przejął gen. Juergen Stroop. To z jego codziennych raportów do przełożonych historycy mogli skorzystać przy odtwarzaniu przebiegu powstania.
Zginęli z bronią w ręku
Spośród walczących w getcie przeżyło kilkunastu Żydów. Z dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej przeżył Marek Edelman. Nie przeżył nikt ze ścisłego dowództwa Żydowskiego Związku Wojskowego. 16 maja o godz. 20.15 Niemcy wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Był to symboliczny koniec powstania w getcie. W raporcie Stroop zapisał: „Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie przestała istnieć”.
Wiosną 1943 roku przed… – cały artykuł na źródłowej stronie portalu PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link
◙ Podobne informacje:
„Ratowali tysiące Żydów”. MSZ przypomina bohaterów z Grupy Ładosia
PR24: Ginęli, bo nieśli pomoc. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
2 odpowiedzi na “Kalendarium: 19 kwietnia 1943 r. wybuchło Powstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć”
[…] Kalendarium: 19 kwietnia 1943 r. wybuchło Powstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć […]
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/burza-po-wypowiedzi-barbary-engelking-w-tvn24-morawiecki-skandaliczne-slowa/xepn77v