Kalendarium: 10 lipca 1856 roku urodził się serbski naukowiec, inżynier i wynalazca m.in. radia, Nikola Tesla.
10 lipca 1856 roku w serbskiej wsi Smiljan przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych umysłów, geniusz elektryczności, naukowiec, inżynier i wynalazca, Nikola Tesla. W ciągu swojego życia opatentował 125 wynalazków, przede wszystkim urządzeń elektrycznych. Skonstruował m.in. silnik elektryczny, baterię słoneczną i radio. – informuje portal PolskieRadio24.pl♂
◘ Wikipedia: Nikola Tesla (serb. Никола Тесла; ur. 10 lipca 1856 w Smiljanie, zm. 7 stycznia 1943 w Nowym Jorku) – amerykański inżynier serbskiego[b][2] pochodzenia, elektrotechnik, wynalazca; od 1884 mieszkał w Stanach Zjednoczonych.
Tesla urodził się w serbskiej rodzinie we wsi Smiljan w Chorwacji, ówcześnie należącej do monarchii austriackiej. Był synem prawosławnego księdza Milutina Tesli i Georginy Mandić (nazywanej Dziuką). Jego ojciec chciał, aby również Nikola został kapłanem, jednak na skutek nacisku miejscowego nauczyciela, który wystarał się o stypendium dla Nikoli, został on ostatecznie wysłany na studia inżynierskie na politechnikę w Grazu.
Tesla był konstruktorem wielu urządzeń do wytwarzania i wykorzystania prądu przemiennego, konkurując skutecznie z Thomasem A. Edisonem, który uznawał tylko prąd stały.
Był autorem blisko 300 patentów, które chroniły jego 125 wynalazków w 26 krajach (spotykana informacja o ponad 700 patentach jest sprzeczna z danymi literaturowymi), głównie rozmaitych urządzeń elektrycznych, wśród nich są silnik elektryczny i prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna (na wodospadzie Niagara), bateria słoneczna, turbina talerzowa i transformator Tesli (rezonansowa cewka wysokonapięciowa).
Trudne początki geniusza
Dorastał w rodzinie serbskiego księdza prawosławnego ze wsi Smiljan, która znajduje się obecnie w Chorwacji. 10 lipca 1856 roku – w dniu narodzin Tesli – wchodziła w skład monarchii habsburskiej.
– Czuł się Serbem, był wręcz serbskim nacjonalistą, przywiązanym do religii, kultury, tradycji i języka – mówił Przemysław Słowiński, autor książki „Nikola Tesla. Władca piorunów”, w audycji Doroty Truszczak z cyklu „Eureka”.
Ojciec Nikoli chciał, aby syn poszedł w jego ślady i został księdzem, ale za namową nauczyciela – który dostrzegł talent młodego Tesli – rozpoczął studia na politechnice w Grazu. Nie zdołał ich ukończyć, wpadł w nałóg hazardowy.
>>> Urodziny Nikoli Tesli. Centrum Nauki Kopernik zaprasza na wystawy i interaktywne warsztaty <<<
Zdolności Nikoli Tesli objawiły się podczas pracy w firmie telegraficznej w Budapeszcie na początku lat 80. XIX wieku. Jego pomysłowość przyczyniła się do usprawnienia działania firmy i zwiększenia zysków. Tesla przeprowadził się do Paryża, w którym podjął pracę w europejskim oddziale przedsiębiorstwa Thomasa Edisona. Został zauważony i w 1884 roku przeniósł się do głównej siedziby w Nowym Jorku.
Konflikt z Edisonem
Współpraca z amerykańskim potentatem nie ułożyła się dobrze. – Tesla wykonał pracę wartą kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Edison obiecał mu zapłatę, ale nigdy tego nie zrobił – powiedział Przemysław Słowiński w audycji z 2019 roku.
Tesla po odejściu z pracy u Edisona przez dwa lata prowadził własne przedsiębiorstwo, które zbankrutowało. Wynalazca nie mógł znaleźć pracy w zawodzie i musiał pracować przy kopaniu rowów, aby zarobić na utrzymanie. Sytuacja zmieniła się, gdy poznał dwóch nowojorskich inwestorów – Alfreda Browna i Charlesa Pecka, z którymi założył Tesla Electric Company.
W 1887 roku stworzył silnik elektryczny zasilany prądem zmiennym. Przedsiębiorstwo dzięki geniuszowi Serba oraz umiejętnemu zarządzaniu przynosiło zyski. Niedługo później…- cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂
◙ Podobne informacje: