Jacek i Maciej Kuzowie z Buska-Zdroju Mistrzami Świata! [FOTO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Jacek i Maciej Kuzowie z Buska-Zdroju Mistrzami Świata! [FOTO]

12 września 2024 | Jacek Kuza | busko.com.pl 10.09.2024 | infoBusko.pl 12.09.2024 Piotr M | | 0 komentarzy

W dniach 4 – 8 września 2024 r. w Castellón koło Walencji (Hiszpania) odbyły się Mistrzostwa Świata mężczyzn i kobiet w wędkarstwie rzutowym. W gronie 74 zawodników z 15 krajów świata wystartowała 10-osobowa reprezentacja Polski, a w niej czworo zawodników z koła PZW w Busku-Zdroju, tj. Karolina i Natalia Kolarz oraz Jacek i Maciej Kuzowie. – informuje 10.09.2024 portal busko.com.pl

Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Rzutowym w Castellón, w Hiszpanii, wrzesień 2024 / źródło: fb GKS ZG PZW Podczas odbywających się w dniach 4-8 września 2024 r. w Castellón koło Walencji (Hiszpania) odbyły Mistrzostw Świata mężczyzn i kobiet w wędkarstwie rzutowym Jacek Kuza – trener naszej reprezentacji i zarazem czynny zawodnik – obronił zdobyty przed rokiem tytuł mistrza świata, natomiast jego syn Maciej Kuza zdobył dwa tytułu mistrza świata mężczyzn. / źródło: GKS ZG PZW♂

Reprezentanci Polski zdobyli na mistrzostwach świata 11 medali (3 złote, 3 srebrne i 5 brązowych), zajmując w klasyfikacji medalowej drugie miejsce za Czechami, a przed Chorwatami, Słowakami, Szwajcarami, Austriakami, Niemcami, Hiszpanami i Słoweńcami.

Najcenniejszy wkład w ten wynik stał się udziałem zawodników z Buska-Zdroju.

Trener naszej reprezentacji Jacek Kuza, będący zarazem czynnym zawodnikiem, obronił zdobyty przed rokiem tytuł mistrza świata w odległości spinningowej oburęcznej ciężarkiem 18 gram. Zrobił to przy tym, podobnie jak w zeszłorocznych mistrzostwach w Bychawie, w bardzo przekonującym stylu. Wygrał bowiem zarówno kwalifikacje tej konkurencji (108,60 m), jak i finał (113,25 m). Drugi był aktualny rekordzista świata w tej konkurencji, Niemiec Jens Nagel (112,85 m), a trzeci – niespodziewanie – drugi z Polaków Michał Sapigórski z Warszawy (110,80 m).

Maciej Kuza, w trwającej od 14 lat reprezentacyjnej karierze, nigdy nie zdobył złotego medalu mistrzostw świata, ani juniorów, ani seniorów. Tym razem w ciągu jednego dnia zdobył dwa tytułu mistrza świata mężczyzn. Zrobił to przy tym w dwóch bardzo wymagających pod względem przygotowania fizycznego, technicznego i sprzętowego konkurencjach odległościowych; multiplikatorowej oburęcznej ciężarkiem 18 gram i spinningowej jednoręcznej ciężarkiem 7,5 grama.
W pierwszej z nich Maciej Kuza zapewnił sobie wygraną już w pierwszym, niezwykle płynnym i dynamiczny rzucie na odległość 113,82 m. Rywale, w tym drugi nasz finalista w tej konkurencji Jacek Kuza, w trzech kolejkach rzutów nie zdołali poprawić tego wyniku. Drugi był Hiszpan Vicente Bou (111,75 m), a trzeci Szwajcar Markus Kläusler (111,61 m.).

Drugi tytuł mistrzowski Maciej Kuza wywalczyły dwie godziny później w trudnych warunkach pogodowych (silny boczny wiatr utrudniający zmieszczenie ciężarka w rzutni i +34 °C). Po dwóch spalonych rzutach, w trzecim posłał ciężarek na najdłuższą z wszystkich odległość 73,67 m, o zaledwie 5 cm od linii ograniczającej pole rzutu! Drugi był Słoweniec Tim Vertačnik (72,96 m), a trzeci Niemiec Ralf Stein (70,89 m).

Do dwóch tytułów mistrzowskich Maciek Kuza dorzucił jeszcze brązowy medal w konkurencji docelowej, tj. w skishu multiplikatorowym. W kwalifikacjach i w finale rzucił po 95 pkt na 100. Lepszy okazał się Markus Klausler i nasz najmłodszy zawodnik Patryk Stachowicz z okręgu Lublin, którzy w finale rzucili po 100 pkt.

Ostatni medal dla zawodników z Buska zdobyła Karolina Kolarz w klasyfikacji drużynowej. Wspólnie z Natalią Makaruk z Lublina zajęły III miejsce za Czeszakami i Słowaczkami.

Indywidualnie w łącznej klasyfikacji mistrzostw Karolina Kolarz zajęła bardzo dobre, piąte miejsce. Jej siostra Natalia Kolarz była ósma.

Obie siostry miały jeszcze cztery szanse medalowe kwalifikując się do finałów w poszczególnych konkurencjach mistrzostw. Niestety, zajęły w nich miejsca poza podium (Karolina IV w odległości muchowej i VI w skishu muchowym, a Natalia IV w skishu spinningowym i V w skishu multiplikatorowym).

W końcowej klasyfikacji mistrzostw, t.j. w 9-boju mężczyzn, o sporym pechu może mówić Jacek Kuza. Zajął on najlepsze z Polaków miejsce – ale tuż za podium. Zwyciężył Niemiec Jens Nagel, przed dwoma Czechami Karelem Koblihą i Janem Bomberą.

Jeszcze większego pecha miała nasza drużyna męska w składzie: Patryk Sapigórski z Warszawy, Jacek i Maciej Kuzowie oraz Tomasz Kościelniak z Lublina. Również zajęła IV miejsce, ale ze stratą zaledwie niecałych pięciu punktów do „srebra” i trochę ponad sześciu do „złota”. Medal uciekł w ostatnim „spudłowanym” rzucie, w ostatniej docelowej konkurencji wieloboju drużynowego t.j. w skishu spinningowym… Zwyciężyli Czesi przed Niemcami.

W czasie uroczystości zamknięcia mistrzostw Prezydent Światowej Federacji Wędkarstwa Rzutowego Austriaczka Alena Kläusler ogłosiła, że następne mistrzostwa świata mężczyzn i kobiet odbędą się we wrześniu 2025 r. w Chorwacji.

/Jacek Kuza/

◙ Podobne informacje:

PZW Busko-Zdrój: Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Rzutowym w Hiszpanii. Polska na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej! Sukcesy zawodników z Buska-Zdroju. Maciej Kuza zdobył dwa złote medale! Jacek Kuza obronił tytuł mistrza świata! [FOTO]

Złoto Drużynowych Mistrzostw Polski w wędkarstwie rzutowym dla zawodników z Buska-Zdroju!

Wielki i niespodziewany sukces buskiej 16-latki. Karolina Kolarz mistrzynią świata juniorek w castingu! Świetny występ reprezentacji PZW na mistrzostwach w Budapeszcie.

Jacek Kuza Mistrzem Świata! Buskowianin nr 1 w wędkarstwie rzutowym! Srebro i brąz dla Magdaleny Kuza!

MS: Mistrzyni w wędkarstwie rzutowym. Magdalena Kuza: To jest wędkarstwo bez łowienia ryb

68. Międzynarodowe Indywidualne Mistrzostwa Polski w wędkarstwie rzutowym. Znakomity występ castingowców z Buska-Zdroju. Kolejne tytuły i medale.

Buskowianin Jacek Kuza nominowany w e-konkursie na Sportowca Roku – pomożecie zdobyć zwycięski laur?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.