IX Piknik pszczelarski – Park Etnograficzny w Tokarni, 3 października
Zapraszamy 3 października 2021 r. (w godz. 11.00-16.00) do Parku Etnograficznego w Tokarni♂ na „Rodzinną niedzielę skansenie. Piknik pszczelarski” (sektor małomiasteczkowy i świętokrzyski). Na stoiskach wystawców zagoszczą różnorodne gatunki miodu, produkty pszczele (wosk, pyłek) oraz wyroby powstałe na bazie miodu (pierniki, kosmetyki, syropy lecznicze). – informuje na swej e-stronie Muzeum Wsi Kieleckiej
O godz.12.00 odbędzie się Msza Święta w kościele z Rogowa♂ w intencji pszczelarzy z udziałem pocztu sztandarowego Rejonowego Koła Pszczelarzy w Chęcinach, Rejonowego Koła Pszczelarzy z Jędrzejowa oraz przedstawicieli Zarządu Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy.
Z uczestnikami pikniku spotkają się bartnicy i pszczelarze z naszego regionu.
>>> Z pszczołami można się zaprzyjaźnić – przekonywali pszczelarze w Tokarni <<<
Radio Kielce [03.10.2021]
O historii bartnictwa na Kielecczyźnie i technice wykonywania barci kłodowych opowie Marek Grabowski. Pokażemy przykład takiej barci, która została umieszczona na jednym z drzew między zagrodą ze Starej Słupi a kapliczką z Dębna (sektor świętokrzyski). Będzie z nami Gospodarstwo pszczelarskie „Bartnik Chęciński” w Lelusinie, które zaprezentuje techniki i urządzenia wykorzystywane w pszczelarstwie oraz opowie o biologii pszczół. Prezentację rzeźbienia drewnianego ula przedstawi twórca ludowy – Władysław Gałka.
Z prelekcją o postępach akcji „Pszczoły w mieście” wystąpi Krzysztof Antoszewski♂. Marian Błędziński z Pasieki Pszczeli Raj opowie o sposobach pozyskiwania miodu i zaprezentuje strój pszczelarza. Będzie można także skosztować pysznego miodu z Pasieki Pszczeli Raj.
Wystąpią przedstawiciele Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy oraz Rejonowych Kół Pszczelarzy z Chęcin i Jędrzejowa, którzy opowiedzą o kondycji pszczelarstwa w naszym regionie oraz o działalności Związku i jego lokalnych kół.
W chałupie ze Słupi Starej (sektor świętokrzyski) będzie można obejrzeć wystawę stałą „Kto ma pszczoły, ten ma miód”.
○ Źródło: Muzeum Wsi Kieleckiej
◙ Podobne informacje:
AF: Kto nie lubi tego gęstego, słodkiego produktu. Czy będziemy krainą miodem płynącą?
8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół. Warto docenić ich rolę w przyrodzie
RK: Sandomierz udowadnia, że łąki kwietne dają oszczędności – a w Busku?