IX edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – Busko-Zdrój, 15 sierpnia 2021
Od 2013 roku Fundacja Wolność i Demokracja realizuje projekt Tropem Wilczym – bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego samego dnia w setkach miast Polski odbywają się okolicznościowe biegi dla uczczenia pamięci o niezłomnych Żołnierzach Wyklętych. W 2020 roku w Biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast. 15 sierpnia 2021r. i „Busko”, po raz kolejny, pobiegnie „Tropem Wilczym”♂
W tym roku po raz kolejny Ponidziańskie Stowarzyszenie 'Tukidydes’ oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury zapraszają w niedzielę, 15 sierpnia 2021r., na bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Busku-Zdroju.
W tegorocznej edycji trasa honorowa, obligatoryjna dla wszystkich miast, mierząca 1963 m – symboliczny dystans to rok śmierci ostatniego Niezłomnego, który poległ w walce czynnej, Józefa Franczaka pseud. Lalek – poprowadzona została Aleją Mickiewicza oraz Starym i Nowym Parkiem Zdrojowym. Start odbędzie się na wysokości Poczty Polskiej, metę wyznaczono przy Tężni.
Program imprezy:
11.00 – rozpoczęcie wydawania pakietów startowych i zapisy na wolne miejsca,
11:45 – zakończenie wydawania pakietów startowych i zapisy na wolne miejsca,
11.50 – przygotowanie do startu,
12.00 – START biegu,
12.45– przewidywalny czas przybycie na METĘ ostatnich uczestników biegu.
Zapisać można się w dniu biegu lub zgłosić przez Internet na adres:
stowarzyszenietukidydes@gmail.com
Szczegóły zawarte są w regulaminie biegu: Regulamin (Bieg_Tropem_Wilczym_2021.odt)♂
Zapraszamy!
/…/ Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.
◙ Historia biegu
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
W 2020 roku w Biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast: ok 300 miast-partnerów, 9 miast zagranicznych (Chicago, Christchurch, Herdorf, Keysborough, Londyn, Nowy Jork, Penrose Park, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.
W zbliżającej się IX edycji Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 28 lutego 2021 roku, ambicją organizatorów będzie utrzymanie ilości miast, w których odbędzie się bieg Tropem Wilczym gdzie pobiegnie ok. 75 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.
◙ Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci♂ – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
„Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu …”
www.prezydent.pl ♂
Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech”♂ poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi.
Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek”♂ zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku.
Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
◙ Podobne informacje:
RK: 28 lutego w Warszawie otwarcie Izby pamięci oraz wystawa w dawnej katowni NKWD na Pradze