II Buska Jesień Organowa. Cykl koncertów w Kościele Św. Brata Alberta AD.2020
W dniach od 4 do 11 października 2020r. w kościele św. Brata Alberta w Zdroju, rozbrzmiewać będą dźwięki drugiej edycji Buskiej Jesieni Organowej. Zapraszamy na cykl koncertów granych na wyjątkowym, zaopatrzonym w ponad 2000 piszczałek, 35 głosowym klasycznym instrumencie.
Wiosną roku ubiegłego na chórze największej buskiej świątyni, w której koncertował sam maestro Krzysztof Penderecki, zakończono prace przy instalacji koncertowych, klasycznych organów przeniesionych tu z likwidowanego kościoła Bielefeld, w Niemczech. 5 maja 2019 r. ksiądz biskup Jan Piotrowski konsekrował instrument i odbył się Recital Organowy w wykonaniu pana Mariusza Bednarza, organisty Bazyliki Katedralnej w Kielcach.
Organy piszczałkowe są największym instrumentem, nieporównywalnym z żadnym innym, jaki został wymyślony – pod względem rozmiarów przestrzennych, liczby źródeł fal dźwiękowych, sumarycznej mocy emitowanej do otoczenia, dynamiki i bardzo często różnorodności barw i możliwości kolorystycznych, a także pod względem złożoności konstrukcyjnej. W wielu aspektach (głośność, brzmienie, barwa) przewyższają orkiestrę symfoniczną, chociaż na organach gra tylko jeden człowiek. Rozpiętość skali dźwięków dużych instrumentów wynosi ok. 10 oktaw, co jest porównywalne z zakresem dźwięków odbieranych przez ludzki słuch.
Początkowo instrument posiadał ponad 1600 piszczałek i przy 26 głosach, z których część pochodzi z początku XX wieku, wykorzystane były tylko dwa manuały. W tym roku został rozbudowany o kolejne 9 głosów, z których każdy zawiera 56 piszczałek i powiększony o trzeci manuał.
– To są głosy głównie smyczkowe. Pierwotnie instrument ich nie zawierał. Opierał się na głosach pryncypałowych i fletowych. – wyjaśniał Marek Piontkowski, organmistrz z Kowalewa Pomorskiego. – Trzeci manuał został umieszczony w szafie ekspresyjnej. Dzięki temu siedzący za stołem gry organista, będzie miał możliwość regulowania dynamiki gry - wyciszania czy pogłaśniania, pedałem ekspresyjnym – dodawał.
– Ich pełne brzmienie – mówił na początku września ksiądz Marek Podyma, proboszcz parafii – będzie można usłyszeć podczas XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Podkreślił wtedy, że kościół zlokalizowany w centrum kurortu, oprócz swojej religijnej funkcji realizuje również od lat szereg wydarzeń kulturalnych. Zaznaczył, że wzbogacony o kolejne głosy instrument, posiadający obecnie ponad 2000 piszczałek, umożliwia wykonywanie wielu utworów z różnych epok.
Obecnie nadarza się więc kolejna znakomita okazja by u św. Brata Alberta delektować się wyjątkowym brzmieniem klasycznych organów piszczałkowych – w imieniu księdza prałata Marka Podymy, proboszcza zdrojowej parafii zapraszamy na koncerty II Buskiej Jesieni Organowej im. prof. Feliksa Rączkowskiego
Zaproszenie, program oraz bardzo obszerna informacja o wydarzeniu i artystach znajduje się pod adresem: https://drive.google.com/file/d/1cIk5otsTs0XUFUXvC8iLlhU0S6VDjYZ5/view?usp=sharing
Kiedy:
- 4 października (niedziela) – Tomasz Drążkowski – Kartuzy
- 6 października (wtorek) – Maciej Madej – Kielce
- 8 października (czwartek) – Radosław Suliga – Kielce
- 9 października (piątek) – Jarosław Mrożek i Jan Kowalik – Busko-Zdrój
- 11 października (niedziela) – Paweł Wróbel i Renata Drozd – Kielce
Czas: 19:00
Gdzie: Kościół św. Brata Alberta, ul. Lipowa 4, Busko-Zdrój – [lokalizacja GPS]
◙ Podobne informacje:
RK: Koncertowe, klasyczne organy przygotowane na XXVI Festiwal im. Krystyny Jamroz
RK: Klasyczne 26 głosowe organy z Niemiec już rozbrzmiewają w Busku
Jedna odpowiedź do “II Buska Jesień Organowa. Cykl koncertów w Kościele Św. Brata Alberta AD.2020”
A będą jakieś odległości??