I ❤ Ponidzie: Już niebawem na michałowskich polach staną charakterystyczne kozły z miętą
Od ponad pół wieku w powiecie pińczowskim uprawiana jest mięta pieprzowa. – Wyróżnia ją mocny, mentolowy zapach – podkreśla Wojciech Strączkiewicz, plantator z Jelczy Wielkiej w gminie Michałów, która jest zagłębiem uprawy tego zioła na Ponidziu i jednym z większych rejonów uprawy mięty pieprzowej w Polsce. – informuje portal Radio Kielce
– To najlepszy gatunek mięty. Posiada najwięcej olejku eterycznego, którego głównym składnikiem jest mentol. To odmiana angielska. Prawdopodobnie po I wojnie światowej wyprodukowano ją w Mitcham, następnie przywędrowała do Polski – mówi.
Mięta pieprzowa♂ uprawiana jest z sadzonek. Do ich produkcji zwykle używa się rozłogów, to dolne części korzeni tej rośliny. Ważną rzeczą w plantacji mięty jest jej pielenie, czyli ręczne usuwanie chwastów z upraw roślinnych. Po 20 czerwca rolnik przystąpi do pierwszych pokosów.
– W naszym rejonie doskwiera susza. Zbiory w tym roku są opóźnione, ale i bardzo słabe, nawet o połowę mniejsze w porównaniu z rokiem ubiegłym – dodaje. Wojciech Strączkiewicz miętę zbiera mechanicznie, za pomocą kombajnu do zbioru ziół. Na polu koszona jest mięta zielona, następnie zwożona do gospodarstwa.
Suszenie ziela na kozłach ustawianych na polu, na powietrzu, jest najpopularniejszym sposobem, dlatego wkrótce na michałowskich polach będzie można zobaczyć charakterystyczne drewniane konstrukcje, na których plantatorzy zawieszają zebrane pokosy. Pan Wojciech postępuje w inny sposób, suszy…- cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce
>>> Michał Jurecki: ” Ponidzie. W świętokrzyskim stepie” <<<
przewodnik – miniEncyklopedia wiedzy o Ponidziu – wersja on-line
◙ Podobne informacje:
PR24: Koń arabski – jak stał się polską dumą? | JKR: Jak stał się dumą Ponidzia?