PR24: Koń arabski – jak stał się polską dumą? | JKR: Jak stał się dumą Ponidzia? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR24: Koń arabski – jak stał się polską dumą? | JKR: Jak stał się dumą Ponidzia?

10 sierpnia 2021 | PolskieRadio24.pl 09.08.2021 / infobusko.pl Jarosław Kruk 10.08.2021 | | 1 komentarz

W Janowie Podlaskim corocznie, na początku sierpnia, odbywają się Dni Konia Arabskiego, które od 50 lat są uświetniane targami międzynarodowymi Pride of Poland. W jaki sposób konie trafiły z piasków Arabii nad Wisłę?informuje portal PolskieRadio24.pl

Pierwsze konie arabskie zostały sprowadzone do Polski w czasach panowania króla Zygmunta Augusta. Hodowla egzotycznej rasy wierzchowców rozwinęła się na początku XIX wieku, pod wpływem romantycznego zainteresowania Orientem. Jednym z głównych promotorów koni arabskich był Wacław Rzewuski, słynny z licznych podróży po Bliskim Wschodzie. W 1817 roku na polecenie cara Aleksandra I udał się na wyprawę po konie rozpłodowe, które ostatecznie trafiły do polskich właścicieli.

Najsłynniejsza polska stadnina

Na początku XIX wieku wśród polskiej arystokracji modne było organizowanie podobnych wypraw po konie arabskie, które znacząco zwiększyły krajową populację rasy. Wtedy też zaczęły powstawać pierwsze stadniny, a wśród nich obiekt w Janowie Podlaskim, otwarty w 1817 roku. Był państwowym przedsiębiorstwem należącym do skarbu Królestwa Polskiego.

Janowska stadnina stopniowo zaczęła się rozwijać i zdobywała coraz większe uznanie. W okresie pomiędzy powstaniem listopadowym a styczniowym stała się jednym z najbardziej znanych ośrodków hippicznych na ziemiach polskich. Wydatnie przyczynił się do tego patronat Iwana Paskiewicza, carskiego namiestnika znanego z zamiłowania do koni. Rozbudową obiektów w Janowie kierował poważany wówczas architekt Henryk Marconi.

Dobra passa stadniny koni arabskich w Janowie trwała do wybuchu I wojny światowej. Hodowcy wykształcili na przełomie XIX i XX wieku własną rasę tzw. konia janowskiego. Niestety, pokaźny dorobek został poważnie nadszarpnięty przez wojenną zawieruchę.

Trudne lata wojenne i odbudowa marki

Okres I wojny światowej odcisnął się bardzo mocnym piętnem na polskich koniach arabskich. Niewiele z nich uszło z życiem po czterech latach walk. Wszystkie konie z Janowa zostały wywiezione przez Rosjan i nigdy nie powróciły do Polski. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, stadnina koni arabskich w Janowie przeszła...- cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl

 


Jarosław Kruk: Drugą obok Janowa Podlaskiego słynną polską stadniną koni arabskich może poszczycić się Ponidzie.  W dolinie między Garbem Pińczowskim a Garbem Wodzisławskim, nad rzeką Mierzawą, w odległym od Pińczowa zaledwie 9 km, a od Buska-Zdroju ok. 25 km♂ Michałowie znajduje się największy w Polsce ośrodek hodowli arabów, Stadnina Koni Michałów♂

○ Wielka Parada Michałowa, 20 sierpnia 2013. (2 z prawej  Jerzy Białobok, latach 1997–2016 prezes SK MIchałów) / fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl/ źródło: Wikipedia♂

Została założona w roku 1953 – podaje Wikipedia♂. Przejęła ona konie czystej krwi arabskiej, głównie w typie saklavi, ze zlikwidowanej w tym czasie stadniny w Klemensowie. Konie te pochodziły z partii koni arabskich rewindykowanych z Niemiec po II wojnie światowej i klaczy babolniańskich, także przywiezionych z Niemiec. Na decyzję o umieszczeniu koni w Michałowie wpływ miały: możliwość umieszczenia stada w upaństwowionym majątku ziemskim, występowanie od wieków w Kielecczyźnie koni w typie podobnym do arabów oraz odpowiednie gleby i mikroklimat okolic Michałowa. Naturalne środowisko w Michałowie stwarza po dziś dzień bardzo korzystne warunki dla rozwoju koni arabskich. Pierwszą klaczą w ewidencji Michałowa była Miriam. Dyrektorem Stadniny został Ignacy Jaworowski, który pełnił tę funkcję przez 44 lata, do roku 1997.

 Latem 2020 r. gośćmi Stadniny w Michałowie byli państwo Gabriela i Aleksander Doba / fot. Jarosław Kruk, infobusko.pl

Konie z Michałowa, hodowane w typie saklavi, odznaczały się budową masywniejszą od koni arabskich występujących w tym czasie w innych hodowlach w Polsce, dzięki czemu przetrwanie trudnego okresu powojennego było dla Stadniny w Michałowie łatwiejsze niż dla innych jednostek hodowlanych. Konie w typie saklavi stały się także cenionymi w sporcie jeździeckimrekreacyjnym oraz jako dobra luksusowe. Począwszy od lat 60. XX wieku, konie z Michałowa eksportowano do Ameryki, co przyniosło wielkie triumfy stadninie.

Rok 1973 przyniósł wygraną klaczy Estebna, która na pokazie zagranicznym w Verden została Czempionem Europy. Od tego czasu, konie z Michałowa zdobywały tytuły Czempionów Świata, EuropyUSA, krajów europejskich i Polski. Klaczą, wśród potomstwa której najwięcej koni zdobywało tytuł czempiona, była urodzona w 1951 roku Estokada.

Do 1993 roku stadnina działała jako Państwowe Gospodarstwo Rolne. W 1993 po przekształceniu jako Stadnina Koni Michałów. Od 1994 jako Stadnina Koni Skarbu Państwa Michałów. Obecnie działa jako Stadnina Koni Michałów Sp. z o.o..

W latach 1997–2016 prezesem stadniny był Jerzy Białobok...♂

 

◙ Podobne informacje:

Zaproszenie na X Sportowe Mistrzostwa Polski Koni Arabskich Czystej Krwi – 15-16 czerwca, SK Michałów

I ❤ Ponidzie: ED: Odwiedziliśmy Ogród na Rozstajach w Młodzawach Małych w powiecie pińczowskim. Turyści czują się tu jak w bajce! [WIDEO, ZDJĘCIA]

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “PR24: Koń arabski – jak stał się polską dumą? | JKR: Jak stał się dumą Ponidzia?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl