I ❤ Świętokrzyskie: Szydłów - polskie Carcassonne - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Świętokrzyskie: Szydłów – polskie Carcassonne

11 stycznia 2020 | klubpodroznikow.com / Jarosław Kruk 11.01.2020 | | 5 komentarzy
Szydłów to wieś w południowej Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim, w gminie Szydłów. W latach 1329-1869 miasto. Szydłów zyskał miano „polskiego Carcassonne” dzięki zachowanemu do czasów współczesnych XIV-wiecznemu układowi urbanistycznemu zawierającemu wiele elementów tak architektonicznych jak i przestrzennych średniowiecznego miasta.informuje portal KlubPodroznikow.com

Do najważniejszych zabytków miasteczka zaliczają się: mury obronne wraz z Bramą Krakowską, zespół zamkowy (Sala Rycerska, Skarbczyk, Brama Zamkowa), kościół farny pod wezw. św. Władysława, kościół pod wezw. W.W. Świętych, synagoga.

Budowle zamkowe miasta, usytuowane w jego narożu, wchodziły ongiś w skład Kazimierzowskiego systemu obrony kraju, spełniając funkcje ustrojowo-administracyjne i polityczno-strategiczne. Przedmieścia: Opatowskie i Krakowskie położone poza murami, posiadały charakter wiejski i spełniały drugorzędną rolę w funkcjonowaniu miejscowości.

Pierwsza wzmianka o Szydłowie pochodzi z 1191 r. Osada wymieniana jest w akcie uposażenia kolegiaty sandomierskiej, której mieszkańcy Szydłowa oddawali dziesięcinę. Wieś była własnością królewską (królewszczyzna). Osada znajdowała się na odgałęzieniu nadwiślańskiego szlaku handlowego, które prowadziło ze Staszowa w stronę Chęcin, Małogoszcza oraz Przedborza. Szlak ten nabrał znaczenia w XIV wieku po zjednoczeniu Polski po rozbiciu dzielnicowym. 1 lipca 1329 r. król Władysław I Łokietek nadał Szydłowowi prawa miejskie – średzkie.

W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki wzniósł tutaj warowny zamek oraz kościół pw. Świętego Władysława. Miasto zostało otoczone obronnym murem z trzema bramami: Krakowską, Opatowską i Wodną. Od XV do XVIII wieku Szydłów był siedzibą starostwa niegrodowego.

Był ważnym ośrodkiem rzemieślniczym. Pierwsze cechy rzemieślnicze powstały tu prawdopodobnie …– cały artykuł i wspaniałe zdjęcia na źródłowej stronie KlubPodroznikow.com – po kliknięciu na link

 

4  Radio Kielce [12.01.2020]: – Szydłów będzie jeszcze piękniejszy

4  Wikipedia: – Szydłów
4  Wikipedia: – Carcassonne
4  Michał Jurecki :„Ponidzie. W świętokrzyskim stepie”– bodaj najlepszy przewodnik po wyjątkowej urody krainie Nidy, wersja .pdf

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

5 odpowiedzi na “I ❤ Świętokrzyskie: Szydłów – polskie Carcassonne”

  1. fx pisze:

    Druga miejscowość w okolicy, z wielkim potencjałem turystycznym drzemiącym w historii, a bardzo słabo wypromowana. Mieszkańcy, władze Wiślicy i Szydłowa – do dzieła! Naprawdę macie skarb na podwórku.

  2. do redaktora pisze:

    busko.com.pl / wiadomosci,,,,,,29860,n.html

  3. Łukasz Nowak pisze:

    W muszkieterze jest mnóstwo zabytków 20 letnich… Niestety, radny Gawin bodaj nawet nie pchnął palcem, by pociągi były dłużej, niż 2 miesiące.

  4. Łukasz Nowak pisze:

    Na święta chciałem podarować Kosinowi mydło, ale nie chciał. Może mnie używa?

  5. Chudy byq pisze:

    Ooo Łukasz Nowak to ty jesteś tym hejterem buskiej policji i komendanta kosina. Oby cie ostro tępili za te obelgi kompleksiarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl