I ❤ Świętokrzyskie: Zamek Krzyżtopór - niebawem będzie można zwiedzić również wirtualnie - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Świętokrzyskie: Zamek Krzyżtopór – niebawem będzie można zwiedzić również wirtualnie

10 maja 2020 | Radio Kielce 09.05.2020 / Jarosław Kruk 10.05.2020 | | 0 komentarzy

Turyści odwiedzający zamek Krzyżtopór w Ujeździe będą mogli pobrać bezpłatną aplikację, dzięki której za pomocą telefonu będzie można przenieść się w XVII wiek, do czyli czasów świetności tej warowni. Program zostanie udostępniony w ciągu najbliższych dwóch tygodni. – informuje portal Radia Kielce

Aplikacja na telefon zamku Krzyżtopór / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Do czasu wybudowania Wersalu ? Zamek Krzyżtopór ? był największą budowlą pałacową w Europie. Niestety, w pełnej krasie i świetności funkcjonował jedynie 11 lat. Obiekt został ograbiony i zrujnowany w czasie Potopu przez Szwedów w 1655 r.

Wspólne zwiedzanie z aplikacją zaczyna się w przedbramiu, czyli przed głównym wejściem na zamek. Na bramie wjazdowej do pałacu widnieją dwa symbole: krzyż będący symbolem wiary i polityki wojewody oraz topór, herb Ossolińskich. Wśród zwirtualizowanych miejsc znajdują się m.in. dziedzińce zamkowe, galeria, kaplica, bastion Smok, taras i archiwum.

– Obejmuje ona 12 wyznaczonych punktów. Turysta będzie mógł zobaczyć, jak te miejsca wyglądały w dobie swojej świetności – informuje Elżbieta Charymska, dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Każdy odwiedzając zabytek, będzie mógł pobrać aplikację bezpłatnie, bez względu na system operacyjny smartfona – wyjaśnia.

 

W konkretnych miejscach telefon będzie wibrował. To znak, ze turysta ma się zatrzymać. Elżbieta Charymska mówi, że aplikacja ma też sprawić, aby turysta pogłówkował i poszukał wszystkich miejsc, znajdujących się w aplikacji. Na terenie zabytku będą rozlokowane także odpowiednie tablice informacyjne.

Jak informuje pani dyrektor aplikację stworzono… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

I ❤ Świętokrzyskie: Dawno temu bajecznie bogaty magnat postanowił ufundować mega siedzibę i powstał Zamek Krzyżtopór

I ❤ Świętokrzyskie: Szydłów – polskie Carcassonne

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl