I ❤ Ponidzie: PONIDZIE. NIEDOCENIANA „POLSKA TOSKANIA” - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Ponidzie: PONIDZIE. NIEDOCENIANA „POLSKA TOSKANIA”

9 kwietnia 2021 | styl.pl 08.04.2021 / GP / Jarosław Kruk 09.04.2021 | | 0 komentarzy

Podczas gdy przewodniki turystyczne na wyścigi polecają góry i pojezierza, o dolinie rzeki Nidy mówi się niewiele. Wtajemniczeni uważają jednak, że to jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Polski. Nie przez przypadek zyskał miano „polskiej Toskanii”, a do zaoferowania ma naprawdę sporo. – w zakładce Podróże informuje portal STYL.pl

○ Zachód słońca nad Ponidziem – widok z  wczesnośredniowiecznego grodziska w Stradowie♂ / źródło: wydrukujfotografie.pl♂

Ponidzie♂ znajduje się na terenie województwa świętokrzyskiego, w dolinie środkowej i dolnej Nidy. Łagodne kolorowe wzgórza (to im Ponidzie zawdzięcza, porównanie do Toskanii♂), malownicza meandrująca rzeka, ukwiecone łąki i urocze miasteczka sprawiają, że to idealne miejsce na, choćby weekendową, ucieczkę od cywilizacji.

To doskonałe tereny do organizowania wycieczek pieszych i rowerowych dla całej rodziny. Dla kajakarzy wielką atrakcją są spływy rzeką Nidą.

Ponidzie cenią sobie przede wszystkim…– cały artykuł i seria 13 zdjęć Ponidzia na źródłowej stronie STYL.pl♂


Wikipedia: Ponidzie – region położony w województwie świętokrzyskim na terenie Niecki Nidziańskiej, nad środkową i dolną Nidą, od Chęcin po Nowy Korczyn.

Występują tu wzniesienia z okresu miocenu, zbudowane głównie ze skał gipsowych. W południowej części regionu dominuje krajobraz nizinny.

Na terenie Ponidzia umiejscowione są trzy parki krajobrazowe: NadnidziańskiSzaniecki i Kozubowski. W rezerwatach przyrody PrzęślinSkorociceKrzyżanowiceSkotniki GórneWiniary ZagojskieGóry WschodnieGrabowiec i Skowronno występują relikty roślinności stepowej. Spotykane są tu często podmokłe łąki, torfowiska i stawy rybne. W Rezerwacie przyrody Owczary rosną jedyne na terenie Niecki Nidziańskiej słonorośla. Latem, na polach opodal Winiar Dolnych, można poczuć się jak w Prowansji a to za sprawą uprawianej tu od lat lawendy.

Jedną z atrakcji turystycznych regionu jest kolej wąskotorowa „Ciuchcia Express Ponidzie”, która łączy Pińczów z Jędrzejowem. Współcześnie, do ważniejszych ośrodków regionu należą: PińczówJędrzejów i Busko-Zdrój.

Roślinnym symbolem Ponidzia jest miłek wiosenny, za architektoniczny uznaje się kolegiatę wiślicką.
Cały artykuł na źródłowej stronie Wikipedii

 


>>>  Michał Jurecki:  ” Ponidzie. W świętokrzyskim stepie”  <<<

przewodnik – miniEncyklopedia wiedzy o Ponidziu – wersja on-line♂  


 

Wyjątkowe fotokadry  Ponidzia wykonane w różnych porach roku i o różnych porach dnia prezentowane są na facebookowym profilu Krajobrazy Ponidzia♂, z którego pochodzi poniższe ujęcie meandrów Nidy w promieniach zachodzącego słońca.

◙ Podobne informacje:

I ❤ Świętokrzyskie: „Na Ponidziu wiosna trwa” – trzydniowy majowy benefis promocyjny – może dołączy i Busko?

I ❤ Ponidzie: Grodzisko w Stradowie – jedno z największych i najbardziej malowniczych w Polsce

I ❤ Ponidzie: Pińczów światłem malowany

I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D

I ❤ Ponidzie: Dobrowoda – uroczystości odpustowe ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polski – 16.05

I ❤ Ponidzie: Bodajby się ta karczma zapadła i … powstał Pleban

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl