Czy długa nowa ulica będzie Długą jak proponuje buski magistrat? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Czy długa nowa ulica będzie Długą jak proponuje buski magistrat?

3 lipca 2019 | Radio Kielce Marta Gajda 30.06.2019 11:49 / Jarosław Kruk 03.07.2019 | | 5 komentarzy

Ma prawie kilometr długości i prowadzi do Mikułowic. To buska ulica, która jeszcze nie ma nazwy. Władze miasta sugerują nazwę Długa – informuje Radio Kielce.

fot. Jarosław Kruk

Trakt znajduje się w północnej części miasta, pomiędzy ulicą Mikułowicką i Szaniecką. Stoją już przy nim domy, z których część jest zamieszkała.

– Gmina wystąpiła do właścicieli z prośbą o wyrażenie zgody o nadanie przez ratusz nazwy. Czekamy na ich opinię lub wniosek w sprawie nazwy – mówi zastępca burmistrza. – W przeszłości, w latach 20. ubiegłego wieku w okolicy tej drogi uzdrowisko Busko-Zdrój wydobywało borowinę . Te tereny zostały wyjałowione poprzez wydobycie borowiny. Następnie zostały częściowo odsprzedane pracownikom uzdrowiska – informuje samorządowiec. – Być może nawiązując do historycznego przeznaczenia tej trasy, można nadać jej nazwę…. – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link.

 


Jarosław Kruk: A może warto tu – podpowiem – posłuchać vox populi (głosu ludu)? Zaktywizować mieszkańców miasta ze słońcem w herbie i dać im możliwość do współdecydowania o własnych sprawach? Na tym polega samorządność. W szwajcarskiej Lozannie – jak informowałem w maju – wszyscy mieszkańcy decydują jak zagospodarować główny plac w mieście, niech więc w Busku-Zdroju społeczność ma choć możliwość nazwania ulicy zgodnie ze swoją wolą.
Przy obecnych możliwościach komunikacyjnych zorganizowanie czegoś w rodzaju  dwuetapowego minireferendum w tej sprawie, np. głosowania internetowego lub za pośrednictwem sms, jest rzeczą tanią i łatwą do zrobienia. Pierwszy krok polegałby na przyjęciu od vox populi i opublikowaniu propozycji nazw. Drugim byłoby otwarte głosowanie na np. trójkę, piątkę czy 10 najpopularniejszych z nich. Da się?

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

5 odpowiedzi na “Czy długa nowa ulica będzie Długą jak proponuje buski magistrat?”

 1. Nazw ulic nikt nie będzie mi wybierał , nazwę poszukam sobie sam. Dlaczego kurwa mać bez przerwy Ktoś decyduje jak ja żyć mam pisze:

  Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał
  Wrogów poszukam sobie sam.
  Dlaczego kurwa mać bez przerwy
  Poucza ktoś w co wierzyć mam
  Niech się gazeta Neuesdeustchland
  Wstrzyma z wstępniakiem o pomocy
  Bo tu są ludzie, którzy jeszcze
  Budzą się z krzykiem w środku nocy
  Zaiste wierny to przyjaciel
  Wszak znów pucuje śniedź pomników
  Na wieczną chwałę i pamiątkę
  Pruskich kaprali, Fryderyków
  Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał
  Wrogów poszukam sobie sam.
  Dlaczego kurwa mać bez przerwy
  Poucza ktoś w co wierzyć mam
  Jakim Wy prawem o wolności
  Głosicie bracia w Rudym Pravie
  Wszak to od waszej nie ostatni
  Zwariował pisarz Ota Pawel
  Przebacz mi smutna Bratysławo
  Hradcu Kralowy, zlata Praho
  Za śmierć jaskółki tamtej wiosny
  I polskie tanki nad Wełtawą
  Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał
  Wrogów poszukam sobie sam.
  Dlaczego kurwa mać bez przerwy
  Poucza ktoś w co wierzyć mam

 2. Patriota pisze:

  Busko-Zdrój to miasto, w którym duch komuny nadal mocno się trzyma. Widać to wszem i wobec wokoło. Wystarczy zwrócić uwagę na powszechny nepotyzm i kolesiostwo oraz zobaczyć kto kim był i co teraz porabia, czyli gdzie i na jakim stołku zasiada, jakie ma „biznesy” itp., itd. O dziwo jest w Busku ulica Witolda Pileckiego. Niestety to tylko chlubny, lecz jednak wyjątek. W spisie ulic Buska-Zdroju możemy znaleźć mnóstwo kiepskich nazw ulic, czyli takich, które nic nie reprezentują, nic nie upamiętniają, o niczym nie przypominają, niczego nie uczą. Oto one:

  http://wykaz.iwai.pl/m0946651.html

  ul. Biwakowa
  ul. Lakiernicza
  ul. Zielona
  ul. Szmaragdowa
  ul. Tęczowa
  ul. Wiosenna
  ul. Wesoła
  ul. Sezamkowa
  ul. Orzechowa
  ul. Morelowa
  ul. Malinowa
  ul. Lawendowa
  ul. Jaśminowa
  ul. Jabłoniowa
  ul. Cyprysowa
  ul. Wrzosowa
  ul. Konstantego Miodowicza…

  Jest jeszcze mnóstwo kolorów i roślin. Czy teraz pora na ulice jabłkową, truskawkową, gruszkową, czereśniową, rzodkiewkową, cebulową, bananową, winogronową, ziemniaczaną, oraz białą, żółtą, różową, niebieską, czarną, fioletową?

  Pytanie zasadnicze:

  Czy w busku-Zdroju ulice powinny posiadać nazwy godne, oddające cześć bohaterom, przypominające i uczące historii oraz patriotyzmu?

  Może najwyższa już pora na ulice:

  Jana Olszewskiego
  ks. Jerzego Popiełuszki
  Anny Walentynowicz
  Grzegorz Przemuka
  Stanisława Pyjasa
  Leopolda Okulickiego
  Augusta Emila Fieldorfa „Nila”
  Danuty Siedzikówny „Inki”
  Ofiar Katynia

 3. HaHa pisze:

  wg GUS w Polsce najwięcej jest ulic:
  1. Polna 3090
  2. Leśna 2999
  3. Słoneczna 2414
  Nazwy ulic nadaje rada gminy w trybie uchwały. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje sugestie, ale ostateczna decyzja należy do rady. Każdy mieszkanie może podczas sesji lub za pośrednictwem radnego zgłosić swoje sugestie

  Patrioto, po wykazie ulic „które nic nie reprezentują, nic nie upamiętniają, o niczym nie przypominają, niczego nie uczą” można tylko się domyślać jakim jesteś patriotą.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstanty_Miodowicz

 4. Patriota pisze:

  „wg GUS w Polsce najwięcej jest ulic:
  1. Polna 3090
  2. Leśna 2999
  3. Słoneczna 2414”

  Logika równie przewrotna co demagogiczna.
  Skoro w Polsce kilkanaście milionów ludzi pali papierosy, albo na przykład tysiące zażywa narkotyki, to można usprawiedliwiać to, że ktoś niszczy sobie zdrowie i pali bądź ćpa tym, że inni też tak robią? Skoro ileś osób bierze łapówki, to inni też mają brać? Alkoholizm też można usprawiedliwić. Przecież tyle osób pije, prawda?
  Potem mamy efekty takiej logiki, czyli społeczne przyzwolenie na jazdę „po pijaku”, na korupcję i inne niecne uczynki, no bo przecież inni też tak robią.

  Nie porównuj Miodowicza do ks.Jerzego Popiełuszki, do Anny Walentynowicz, czy do Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. To są osoby z „najwyższej półki”, a Miodowicz, no cóż…

 5. HaHa pisze:

  Patrioto jeżeli uważasz mój wpis jako logikę to gratuluję poczucia humoru.
  Podałem tylko problem który jest w całej Polsce a ty od razu dziwne porównania.
  Osobiście mnie zabolało, że ktoś kto nazywa siebie patriotą wrzuca do jednego worka z nazwami które nic nie wnoszą nazwiska osób.
  Moim zdanie nie jest ważne kto do jakiej partii należy, nie powinien być porównywany w taki sposób.

  PS.
  Kto to jest GRZEGORZ PRZEMUK, mam nadzieję że chodzi o PRZEMYKA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl