bcpl: Życiowy sukces Jacka Kuzy. Kolejne medale dla Magdaleny Kuza. Świetny występ reprezentacji PZW na 46. Mistrzostwach Świata w Wędkarstwie Rzutowym - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

bcpl: Życiowy sukces Jacka Kuzy. Kolejne medale dla Magdaleny Kuza. Świetny występ reprezentacji PZW na 46. Mistrzostwach Świata w Wędkarstwie Rzutowym

11 września 2021 | busko.com.pl 09.09.2021 / Jarosław Kruk 11.09.2021 | | 0 komentarzy

W dniach 1-5 września 2021 w Budapeszcie odbyły się 46. Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Rzutowym (Castingu). Reprezentacja Polski wystąpiła w licznym, 12-osobowym składzie, z czego pięcioro zawodników było z Okręgu Kielce PZW. Największym wyczynem, popisał się Jacek Kuza, który po raz pierwszy w karierze i jako pierwszy Polak w historii zdobył komplet złotych medali we wszystkich trzech wielobojach rozgrywanych na mistrzostwach świata!  – informuje portal busko.com.pl

Okręg Kielce PZW reprezentowali: Jacek Kuza, Maciej Kuza, Magdalena Kuza (koło PZW w Busku-Zdroju) oraz Jan Kita i Donata Żelazowska (koło PZW w Brodach). Z tego grona Jacek Kuza oraz Maciej Kuza rywalizowali we wszystkich dziewięciu konkurencjach oraz w drużynie, Magdalena Kuza we wszystkich siedmiu oraz w drużynie, a Jan Kita i Donata Żelazowska tylko w 2-boju multiplikatorowym.

Zawodnicy z naszego regionu odnieśli wielki sukces zdobywając 10 medali (4 złote, 4 srebrne i 2 brązowe).

Największym wyczynem, popisał się Jacek Kuza, który po raz pierwszy w karierze i jako pierwszy Polak w historii zdobył komplet złotych medali we wszystkich trzech wielobojach rozgrywanych na mistrzostwach świata (5-bój, 7-bój i 9-bój)! O wyrównanym poziomie rywalizacji w kategorii mężczyzn świadczy to, że w 5-boju nasz zawodnik zajął miejsce ex aequo z Czechem Robertem Mikiem (po 520,830 pkt), a jego przewaga w pozostałych wielobojach wyniosła niecały punkt w 7-boju przy wyniku 828,555 pkt i 2 pkt w 9-boju, przy wyniku 1052,430 pkt. Wagę tego osiągnięcia natomiast pokazuje fakt, że jakikolwiek medal mistrzostw świata w wieloboju, w ciągu poprzednich 62 lat, zdobyło tylko pięciu Polaków i tylko raz był to medal złoty (Włodzimierz Targosz w  5-boju w 2011 r.).

Świetny występ Jacka Kuzy „pociągnął” też polską drużynę, w której składzie znalazł się też drugi nasz reprezentant, 25-letni Maciej Kuza oraz Marek Noga z Katowic i Patryk Sapigórski z Warszawy. Nasi zawodnicy zdobyli bowiem srebrne medale za Czechami, a przed Niemcami.

Czwarty złoty medal dla Polski zdobył Jan Kita w rzucie na odległość ciężarkiem 18 gram oburącz, czyli odległości multiplikatorowej, wicemistrz świata w tej konkurencji z 2011 roku! Pokonał on Hiszpanów Vicente Ferran Vallesa i Jordiego Casalsa o ponad 2 metry (109,58 w finale!).

Najbardziej utytułowana zawodniczka w historii polskiego wędkarstwa, nie tylko rzutowego, tj. Magdalena Kuza (do 2021 r. – 51 zdobytych medali mistrzostw świata kobiet!), nie zawiodła i tym razem. Zdobyła aż 5 medali (3 srebrne i 2 brązowe).

Srebrny w klasyfikacji drużynowej wspólnie z Kamilą Stankiewicz z Białegostoku za Czeszkami, a przed Słowaczkami, srebrne w skishu multiplikatorowym i w odległości multiplikatorowej, oraz brązowe w odległości muchowej i spinningowej.

Wielki sukces w mistrzostwach świata odniosła też wspomniana Kamila Stankiewicz, która jako druga Polka w historii (po Magdalenie Kuzie, w 2017 roku) została mistrzynią świata kobiet w 5-boju, w dodatku mając dopiero 18 lat.

Ostatnia reprezentantka naszego regionu Donata Żelazowska nie zdobyła medalu, ale zakwalifikowała się do finałów w obu konkurencjach multiplikatorowych i w obu zajęła, trochę pechowo, czwarte miejsca.

Na zdjęciu, I rząd, od lewej:: trener Stanisław Królak, wiceprezes ZGPZW ds. Sportu Zbigniew Mośko, Karol Sapigórski, Patryk Sapigórski z flagą, Oliwia Mośko, Donata Żelazowska, Kamila Stankiewicz, Natalia Makaruk, Magdalena Kuza, sędzia klasy międzynarodowej Waldemar Kaman; w II rzędzie, od lewej: Marek Noga, Maciej Kuza, Jan Kita, Michał Sapigórski, Jacek Kuza. / źródło: busko.com.pl

 

 

Reprezentacja Polskiego Związku Wędkarskiego zdobyła łącznie na mistrzostwach świata w Budapeszcie 17 medali (6 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych) zajmując świetne drugie miejsce za Czechami w łącznej klasyfikacji medalowej mistrzostw.

Trenerem reprezentacji PZW był Stanisław Królak z Legnicy, a kierownikiem Wiceprezes ZG PZW ds. Sportu Zbigniew Mośko z Katowic.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy wyników!

○ źródło: busko.com.pl♂


Jarosław Kruk: GRATULACJE!

 

◙ Podobne informacje:

? Jacek Kuza Mistrzem Świata! ?☀️Buskowianin nr 1 w wędkarstwie rzutowym! Srebro i brąz dla Magdaleny Kuza!

68. Międzynarodowe Indywidualne Mistrzostwa Polski w wędkarstwie rzutowym. Znakomity występ castingowców z Buska-Zdroju. Kolejne tytuły i medale.

Buskowianin Jacek Kuza nominowany w e-konkursie na Sportowca Roku – pomożecie zdobyć zwycięski laur?

MS: Mistrzyni w wędkarstwie rzutowym. Magdalena Kuza: To jest wędkarstwo bez łowienia ryb

 

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl